Израелският резервист Зак Бергерсън се чувства принуден да действа, когато вижда как колегите му войници трябва да разчитат единствено на очите и ушите си, за да засекат роеве от вражески дронове над главите им. 36-годишният професионалист в областта на високите технологии разработва носимо устройство, което използва смартфон технологии, за да предупреждава за въздушни заплахи.
Сега SkyHoop - стартъпът на Бергерсън, вече тества устройството си и в Украйна и обсъжда с американското Министерство на отбраната възможности за използването му.
Това е само един от примерите, в които цивилната експертиза се комбинира с реален военен опит в подкрепа на израелската отбранителна индустрия. След войната с Иран и на фона на продължаващия конфликт в Газа, компаниите от военната сфера се готвят за сериозни сделки в чужбина и приток на рисков капитал, пише "Ройтерс" в свой материал.
Над една трета от израелските военни стартъпи са създадени след атаката на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., която отприщи новата вълна на насилие между Израел и палестинските групировки.
През юни, когато Израел атакува ирански ядрени и балистични ракетни цели, 12-дневната въздушна война постави на изпитание ефективността на израелската въздушна отбрана. Израел успешно прихвана 86% от иранските балистични ракетни изстрелвания, съобщи Министерството на отбраната.
Променящата се природа на войната доведе до промени в отбранителните поръчки по целия свят. Западните армии изискват нови, изпитани в бойни условия технологии, усъвършенствани от войници в бой. Около 20% от израелските резервисти работят в силния сектор на високите технологии.
Израелските отбранителни стартъпи привлякоха инвестиции от големи американски дружества за рисков капитал, които преди избягваха сектора, тъй като го считаха за по-рискован и обременен с регулации. Появиха се и израелски дружества за рисков капитал, които инвестират в отбраната.
Литал Лешем, израелски резервист, през декември съоснова Protego Ventures - фонд, който е проучил около 160 отбранителни компании и е набрал около 100 милиона долара. Тя очаква фондът да инвестира в около четири компании до края на годината.
"Резервистите излизат от бойното поле и действително създават нови компании, за да решат реални проблеми, които са изпитали в реално време на бойното поле", каза Лешем пред агенцията.
По думите ѝ тези компании ще се изправят пред големи предизвикателства при мащабирането към глобалния пазар и преодоляването на регулаторни препятствия, но тя предсказва, че подобно на израелската кибер индустрия, това е област, в която израелските предприемачи могат да процъфтят.
Израелските стартъпи се надяват да се възползват от искането на Тръмп европейските страни да поемат повече от тежестта на защитата на континента си. Съгласно нов план за отбранителни разходи на НАТО, страните ще харчат 5% от БВП - нагоре от 2% - за отбрана.
Израелският отбранителен експорт достигна рекордните 14,8 милиарда долара през 2024 г., според данни на Министерството на отбраната, като експортът към Европа представлява над 50% от тези продажби спрямо 35% през 2023 г.
Въпреки призивите от някои страни за бойкот на израелските оръжия, "когато една страна купува, в крайна сметка иска да купи най-добрия възможен продукт", посочва бригаден генерал от резерва Яир Кулас, ръководител на дирекцията за международно отбранително сътрудничество на Министерството на отбраната на еврейската държава.