Badrakh Energy, съвместно предприятие между Orano и монголската група MonAtom, ще отговаря за промишлената експлоатация на голямото находище Зуувч-Овоо. По данни на притежаваната от френската държава компания има приблизителни ресурси от близо 90 000 тона уран.

Споразумението между Orano Group и монголското правителство беше подписано на церемония в Улан Батор.

Както money.bg вече писа, първоначалната инвестиция ще бъде около $500 милиона преди пускането на проекта в експлоатация. През целия живот на мината обаче ще бъдат инвестирани още $1,6 милиарда, уточниха от Orano.

Очаква се мината да създаде 1600 преки и непреки работни места, а проектът включва "значителни инвестиции" в обучението на квалифицирани местни. Съгласно условията на инвестиционното споразумение повече от 51% от  ползите, генерирани от проекта, ще отидат в бюджета на монголската държава.

Сделка за $1,6 милиарда в урановия сектор ще даде нов тласък на икономиката на Монголия

Сделка за $1,6 милиарда в урановия сектор ще даде нов тласък на икономиката на азиатска страна

Целта е до 2044-та да се достигне пик от 2600 метрични тона

Славно минало

Както е известно, Монголия разполага със значителни уранови ресурси, но в страната не се извършва добив на уран от 1995 година. Тогава приключи добивът в находището Дорнод от дъщерно дружество на руската компания Priargunsky Industrial Mining & Chemical Union.

От 1997 г. насам Orano се занимава с проучване на уран в пустинята Гоби, което доведе до откриването на находището Дулаан-Уул през 2002 г. и на находището Зуувч-Овоо през 2010 г. Според компанията те поставят Монголия на 12-о място в света по уранови запаси.

Пилотните операции, извършени в Зуувч-Овоо в периода 2021-2022-ра, доказаха икономическите ползи и екологичните аспекти по проекта. Планира се разработката му да отнеме 4 години, а номиналният капацитет да бъде около 2500 тона годишно за 30-годишния първоначален срок на експлоатация.

Главният изпълнителен директор на Orano Николас Маес заяви, че инвестиционното споразумение полага основите на взаимноизгодни дългосрочни отношения. "Добивът на уран в Монголия ще допринесе както за нисковъглеродното производство на електроенергия, така и за сигурността на доставките за нашите клиенти", допълни той.

Министър-председателят на Монголия Оюн-Ерден Лувсанамсрай пък коментира, че споразумението подкрепя икономическия растеж и изпълнява целите, заложени в политиката за ново възстановяване на страната и във Визията до 2050 г. "Това споразумение е значителна крачка напред в увеличаването на вътрешните инвестиции и възможностите за заетост за монголския народ", каза той.

Зуувч-Овоо се намира в югоизточната монголска провинция Дорногови и е сред 10-те най-големи находища в света.

Световният лидер в добива на желязна руда Rio Tinto сменя фокуса благодарение на медно находище в Монголия

Световният лидер в добива на желязна руда сменя фокуса благодарение на медно находище в Монголия

До 2030 г. компанията има за цел добивът да достигне 1 милион метрични тона годишно