"Гренландия е едно прекрасно място и хората там ще имат огромна полза ако и когато станат част от нашата нация". С тези думи избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп предизвика външнополитическо цунами и предизвика острата реакция на американския съюзник в НАТО Дания.
Най-големият остров в света е не само лед, студ и диви животни. Той има стратегическо местоположение и богати и неразработени находища на куп ценни ресурси.
И вече трима американски президенти искат да го купят.
Малко география и история
Гренландия се намира между САЩ и Европа, но се води част от Северна Америка. Столицата му Нуук е по-близо до Ню Йорк, отколкото до Копенхаген.
Въпреки това, от 600 години под една или друга форма островът е част от Дания. Първоначално е колония, но през последните десетилетия има все по-голяма автономия и от 2009 г. се самоуправлява.
Източник: iStock
Премиерът Муте Егеде е привърженик на независимостта на Гренландия, но има един голям проблем - около половината от бюджета все още се плаща от Дания. Местната икономика зависи почти изцяло (95%) от рибарството, посочва в свой обзор "Ройтерс".
Американските амбиции
През 1867 г., когато американският президент Андрю Джонсън купува Аляска от Русия, той обмисля и да придобие Гренландия. Така и не се стига до сделка.
В края на Втората световна война географското положение - между Ню Йорк и Москва, води до нова US оферта. Администрацията на Хари Труман предлага 100 милиона долара в злато, но Дания отказва да продава, разказва в свой материал Си Ен Ен.
Въпреки това, през 1951 г. е сключен отбранителен пакт, в рамките на който американските ВВС получават авиобаза "Туле" в северозападната част на острова. Там са базирани прехващачи и има специални радари за засичане на междуконтинентални балистични ракети.
САЩ имат интерес да разширят военното си присъствие на острова с допълнителни системи за засичане, с които да се следят руските кораби и подводници във водите между Исландия и Великобритания.
Защо Тръмп е толкова настоятелен?
Републиканецът искаше и през 2019 г. да откупи Гренландия, но след учтивия но твърд отказ на Копенхаген дойде и коронавирусът и така Белия дом насочи вниманието си другаде.
Сега Тръмп е категоричен, че САЩ се нуждаят от северния остров заради "икономическата си сигурност". Вероятно той визира богатите минерални, нефтени и газови залежи на Гренландия.
Според проучване от 2023 г. на острова се среща 25 и 34 критични суровини по класификацията на Европейската комисия. Става дума за графит, литий и много други, влагани в електромобили, вятърни турбини и военно оборудване.
Китай в момента води в тази сфера и е ясно, че САЩ ще се опитат да наваксат.
В същото време, ледовете се топят, което прави по-лесни както добива, така и корабоплаването около Гренландия. Това са възможности за стотици милиарди.
До момента датската територия не е развивала особено минния си сектор, както и добива на нефт и газ поради екологични съображения и протести на коренното население. Тръмп не би имал проблем с което и да е от тези препятствия.
Как може да стане?
Относително слабо вероятно е американски самолетоносач да вдигне самолети, които да бомбардират Нуук, докато морски пехотинци дебаркират на гренландския бряг. По-скоро наистина можем да видим сделка.
Гренландците имат желание да станат независими, но икономическата зависимост от Дания и вървящото в комплект с нея членство в Европейския съюз е голям фактор. "Не се продаваме и никога няма да се продадем. Не трябва да губим своята дългогодишна борба за свобода", написа премиерът Егеде в социалните мрежи.
Според наблюдатели никой на острова не иска просто да смени колониалния си господар. В Дания външният министър Ларс Локке Расмусен заяви, че скандинавската страна разбира амбициите на островната си територия и "ако те се материализират, Гренландия ще стане независима, но едва ли с амбицията да е американски щат".
Един от възможните варианти, който експерти и местни политици виждат, е т.нар Спогодба за свободно сдружаване със САЩ, каквато имат например Микронезия, Маршаловите острови и Палау. Тези държави запазват суверенитета си, но освен това получават финансова подкрепа от САЩ в замяна на споразумения, обвързани с интересите на Вашинтон.
Бившият исландски премиер Куупик Клайст обаче не смята, че подобен вариант може да сработи. Освен това според него целият сюжет е повече шоу за американската публика, отколкото реален политически ход."Не виждам нищо в бъдещето, което може да трасира пътя към продажба. Не можеш просто да си купиш държава и народ", категоричен беше той пред Си Ен Ен.
Forrest Gump
на 09.01.2025 в 18:33:52 #11. Датското правителство вече се съгласи да се проведе референдум за независимостта на Гренландия. 2. След обявяване на Гренландия за независима държава, следва купуването и от Тръмп / или от някой следващ президент. Населението от 55 хиляди жители вече декларира, че не биха имали нищо против, ако американците им броят по 1 млн долара на калпак