Питър Питърсън е бивш секретар на САЩ по търговията. Заедно със Стефан Шварцман той основава Blackstone през 1985 г. В момента състоянието на Питърсън се оценява на $2.5 млрд. Един милиард от тази сума инвеститорът е прехвърлил в новата фондация, която ще бъде управлявана от Дейвид Уолкър, доскоро главен инспектор в администрацията на Буш, който обаче напусна държавната служба, за да приеме новата работа начело на фондацията.
„Ще работим много силно, за да задържим Америка велика и да гарантираме, че бъдещето на Америка ще е по-добро от миналото й, тъй като Америка днес стои пред риск", казал е Уолкър.
Питърсън, сега на 81 години, рисува финансовото бъдеще на САЩ в много мрачни краски. От години той отправя посланието, че здравеопазването, социалната сигурност и пенсионната система в САЩ стават фактор на неустойчивост при застаряващото население на страната.
Заедно с „катастрофално ниските" спестявания и покачващия се бюджетен дефицит, Питърсън твърди, че социалните привилегии ще доведат до финансова криза. Целта на новата фондация е не само справяне с проблемите, които могат да възникнат в бъдеще, а и популяризиране на идеята за нужда от промяна.
Американската асоциация на пенсионерите възразява, че тези страхове може би са замаскиран аргумент за приватизация на социалните грижи.
„Той има право да прави с парите си каквото си иска - пазарът на идеи е свободен", казва директорът по обществена политика на Асоциацията на пенсионерите. „Аз се страхувам обаче, че обрисувайки проблема като ‘вменяване на привилегии' фокусът ще бъде само върху федералния бюджет и разходите ще се прехвърлят върху семействата и индивидите, вместо да намалеят".
Питърсън не е толкова популярен колкото съдружника му Шварцман и като цяло е приел с неодобрение звездните партита и „глезотиите", с които бе съпътствано излизането на Blackstone на борсата през миналата година. Компанията Blackstone притежава цял списък от бизнес начинания, започвайки с хотелите Хилтън и не свършвайки с Леголанд.
Питър Питърсън е привърженик на тезата, че богатите трябва да се облагат с по-високи данъци. Но говорейки миналата седмица пред New York Times, инвеститорът е изтъкнал, че „социалните придобивки за средната класа" трябва да бъдат изоставени, за да се приключи с бюджетните дефицити.
Настояваме правителството да се върне към основите, да определи отново с какво трябва да се занимава и да се фокусира върху същинската си мисия, твърди Уолкър. „Не става задължително дума за по-малко правителство днес, но определено сме се насочили към по-малко правителство занапред".
Постъпката на Питърсън не е прецедент. Според Хрониката на филантропите, през 2006 г. най-големите 15 дарения са били на обща стойност $35 млрд., а на стойност над $100 млн. е имало 14 дарения.
Tamaso
на 18.02.2008 в 20:46:41 #1хехехе... Blackstone = Тhreadstone + Black Briar , а уж Борн ги беше прецакал тотално...