Иска ни се да вярваме, че започваме бавно да излизаме от кризата, но ситуацията не е еднаква в различните браншове. Излизането от кризата обаче няма да стане толкова бързо, колкото влизането. Това заяви в сутрешния блок на телевизия PRO.BG председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

Като добър пример той посочи експортно ориентираните отрасли и фирми, които няколко месеца поред показват добри резултати. И точно при тези фирми се наблюдава стопиране както на намаляването на заплатите, така и на освобождаването на персонал. Докато в секторите, които не са започнали да излизат от кризата, се намаляват и заплати, и се уволняват хора. Като пример Велев посочи секторът на услугите, както и публичните дейности, свързани със социални дейности и здравеопазване, в които няма реформи.

Според председателя на АИКБ вече се забелязва известно покачване на заетостта - най-вече в туризма, тъй като наближава летния сезон. Велев обаче не се ангажира с категорична прогнози за стабилизиране на ситуацията. Въпреки това той очаква заетостта да се подобрява в средата на годината, но все още е рано да се твърди, че вече има тенденция в тази посока. Все още нарастването на заетостта се дължи на сезонни фактори. И специално за туризма Велев беше категоричен, че новият летен сезон ще бъде съпоставим с миналогодишния.

По повод приетите от правителството антикризисни мерки, председателят на АИКБ коментира, че най-бързо може да се реализира и да има най-голям ефект за ограничаването на разходите в бюджетната сфера, идеята да бъдат съкратени разходите в бюджетната сфера с 10%. Въпреки че тази мярка в момента е блокирана, заради решението на Конституционния съд.

Велев обаче бе категоричен, че налагането на санкции за фирмите, които искат да си приберат парите от държавата тази година, ще предизвика ответна реакция от страна на бизнеса. Според последното решение на кабинета забавените плащания няма да се изпълнят преди 30 юни 2011 година в пълен размер. А който иска по-рано, ще трябва да се съгласи да си получи заработената сума със 7%" по-малко. „Това е нарушение на договореностите между правителство, синдикати и работодатели, постигнато след 50-часови преговори.

Да припомним, че в приетия антикризисен план под мярка 22 е записано, че сумите ще бъдат изплатени на 100%: „Изготвяне на график за изплащане в пълен размер до края на първото полугодие на 2010 г. от държавата и държавните предприятия на дължимите суми по изпълнени обществени поръчки, съгласно договорените условия, нормативната уредба и директивите на ЕС."

Това е поводът отново тристранката да се събере днес и да дискутира несъответствията между договореното и решението на кабинета.

Относно друга антикризисна мярка на кабинета - да се определи таванът на заплатите в държавния сектор, Велев каза, че това не е добре за държавните компании. „Защото те трябва да бъдат поставени при равни условия с частните и не е редно при това положение да очакваме, че за държавните компании ще намерим добри мениджъри", обобщи председателят на АИКБ.