"Продавач и купувач не трябва да се отчитат на абсолютно никой. В крайна сметка чешката страна е избрала някой и е започнала конкретни преговори", коментира пред БТВ сделката между "Инерком" и ЧЕЗ министърът на икономиката Емил Караниколов. Според него в тази ситуация се е стигнало до ескалиране на напрежението.

По повод твърденията, че парите за сделката са с неясен произход, Караниколов каза, че няма как тези пари да бъдат проверени, защото реално плащане все още няма. "Все още няма сделка. Разбирам, че около 3 млн. потребители зависят от това", допълни той.

Караниколов е категоричен, че държавата може да участва в сделката за ЧЕЗ, но трябва да направи много внимателен анализ на сделката и каква е стойността на активите. "Тук въпросът е дали другата страна ще иска да продаде на България", допълни Караниколов.

Депутати искат информация и от чешките служби по сделката ЧЕЗ

Депутати искат информация и от чешките служби по сделката ЧЕЗ

Жельо Бойчев иска обяснение от премиера Борисов как се е стигнало до решението за държавно участие

Сделката между "Инерком" и ЧЕЗ, е изключително сложна и няма как лесно да бъде финализирана, коментира и Жельо Бойчев, председател на парламентарната комисия за сделката ЧЕЗ. "Нашият стремеж ще бъде да получим пълната информация, да бъдем полезни на българските граждани", коментира той работата на комисията. Бойчев уточни, че вече има постъпило предложение от двата синдиката за повторно изслушване на Гинка Върбакова и тя ще бъде поканена отново в Народното събрание.

"В комисията за продажбата на ЧЕЗ бе предоставен предварителният договор между Патриаршията и "Инерком", като при нас постъпиха и сигнали от разследващи журналисти. В него пише, че се отдават сгради на Софийската митрополия, в центъра на София, под наем за 10 години, като след това автоматично се продължава за още 4 пъти по толкова и ако няма претенции, остава безсрочен", коментира още Жельо Бойчев.

Патриарх Неофит отказал да подпише договор за наем с "Инерком"

Патриарх Неофит отказал да подпише договор за наем с "Инерком"

От дружеството на Върбакова предложили скандално ниски цени

"Ако министър-председателят и правителството си бяха на мястото, нямаше да има нужда и от комисията за ЧЕЗ. Министър-председателят, от самото начало, на 24 часа, си променя мнението - от нищо не знаещ до човек, който казва, че държавата влиза в сделката", обясни Бойчев.

Дейността на ЧЕЗ е извършена на територията на България и се регулира от държавата ни, от българските институции, от българските регулатори, а някои искат да прехвърлят отговорността на чешката държава, поради което се стигна почти до международен скандал, допълни Бойчев. "Ще поканим и министър-председателят да каже- как и по какъв начин държавата ще участва в сделката и какво доведе до промяна на мнението на правителството", каза също Бойчев.

ДПС и ГЕРБ се заяждат в комисията ЧЕЗ на кого му се работи и на кого - не

ДПС и ГЕРБ се заяждат в комисията ЧЕЗ на кого му се работи и на кого - не

Събрали сме се не да крием информация един от друг, заяви Таско Ерменков

Пълно осветляване на сделката за ЧЕЗ е първата задача, която си поставя временната парламентарна комисия по казуса, ситуацията със сделката коментираха пред БНТ и депутатите Валентин Николов от ГЕРБ, Атанас Костадинов от БСП, Александър Сабанов от ОП и Пламен Христов от Воля. 

"Когато има обществен интерес и съответно обществото се нуждае от отговори, това е начина с парламентарна комисия да се дадат възможните отговори, но първо трябва да се зададат правилните въпроси. Колко ще можем да отговорим на въпросите и кои институции трябва да отговорят съответно е въпрос на председателя на комисията и самата комисия да бъде инициативна. Комисията беше ситуирана вчера, изработиха се правила и очаквам следващото заседание да бъде по-ползотворно", коментира Валентин Николов от ГЕРБ. 

"Предстои много сериозна работа и задачите са много сериозни пред комисията, тъй като има много голям публичен интерес, но първо трябва да сменим лексиката. Виждам, че наричате това сделка, но за мен това е афера - аферата "ЧЕЗ", и смея да твърдя, че тя е международна афера. Афера, произведена в държавата на тарикатите. Не вярвам държавата на тарикатите да има успех, ако си свърши добре работата комисията, защото всеки ден излизат нови обстоятелства. Всички пътечки в тази афера водят към Министерския съвет, с цялото ми уважение", обясни Атанас Костадинов от БСП. 

Синдикатите искат изслушване на "Инерком" в комисията за ЧЕЗ

Синдикатите искат изслушване на "Инерком" в комисията за ЧЕЗ

Яснота за цената на тока и за работниците в дружеството искат от КНСБ и КТ "Подкрепа"

"В момента тези служби трябва да им наредим да направят колаборация с чешките служби за сигурност, тъй като знаем, че ЧЕЗ все пак е държавно дружество... Трябва да се види дали те имат информация и аз мисля, че имат. Другото нещо, което трябва да се прегледа е делото в арбитражния съд, който е в САЩ. Там излиза един въпрос - някой знае ли нещо повече от всички участници в тази сделка", допълни Александър Сабанов от Обединени патриоти. 

"Със създаването на тази комисия ще отговорим на много важни въпроси - надявам се, но в същото време "какво, ако утре г-жа Върбакова и "Инерком" станат собственици на ЧЕЗ и държавата няма участие там", какво ще се случи в трите месеца от началото на управлението им, дали те ще имат способностите да управляват това голямо предприятие ... Стана ясно и от всички контролни органи в държавата, че няма законов механизъм да наложи каквото и да е поведение на "Инерком", коментира Пламен Христов от Воля. 

От "Инерком" готови за диалог, запазват работните места

От "Инерком" готови за диалог, запазват работните места

След искането на синдикатите за изслушване по сделката с ЧЕЗ

Припомняме, Временната комисия започна активно работата си със спор какви да бъдат правилата за гласуване и взаимни обвинения за това кой колко работи.

Припомняме, на 14 март, повече от две седмици след избухването на скандала с продажбата на ЧЕЗ, депутатите единодушно гласуваха създаването на специална анкетна комисия, която да разгледа сделката с ЧЕЗ. Предложението бе на левицата. Комисията се състави на паритетен принцип с по двама депутати от парламентарна група (ПГ).

азвитие по сделката и дали държавата ще може отново да се включи в дружеството се очаква да има в края на месеца. Управителят на дружеството, определено за купувач - Гинка Върбакова проведе разговори с ЧЕЗ в Прага. От българското дружество "Инерком" съобщиха, че процедурите по вече сключения с "Инерком" договор продължават.

Припомняме, на 22 февруари 2018 г. стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила сделката за продажба на активите в България и купувача "Инерком Груп".Последва скандал, който предизвика министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, защото познава собственикът на фирмата Гинка Върбакова. Скандалът прехвърли границите на страната към Чехия.

Премиерът се ангажира със случая и на среща с купувача на ЧЕЗ Гинка Върбакова в Министерски съвет Борисов е заявил желанието да има пълен контрол над сделката. На брифинг след срещата Върбакова, обясни, че е склонна да допусне държавата в сделката за ЧЕЗ. Министърът на финансите Владислав Горанов също заяви готовността на държавата да участва в сделката за ЧЕЗ, въпреки че преди това отрече да се разглежда този въпрос.

От БСП обявиха, че започват подписка сред абонати на електроразпределителното дружество за спиране на сделката и поискаха държавата да си върне контрола в енергетиката. Според социалистите зад Гинка Върбакова стои фигурата на правителството и поискаха намеса на контролните органи.

От интервю на Гинка Върбакова обаче стана ясно, че сделката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това беше потвърдено от шефа на Комисията Иван Иванов.