Добре познатата и у нас чешка държавна енергийна компания CEZ ще започне стратегическо партньорство с подразделението за малки модулни реактори (SMR) на британската Rolls-Royce - както за нуждите на вътрешния пазар, така и за проекти в чужбина, съобщава NucNet.

Премиерът Петр Фиала подчерта, че Прага иска да участва в енергийни проекти с новия тип електроцентрали в глобален мащаб. По думите му партньорството "ще е страхотна възможност за чешките компании, които имат дългогодишен опит в ядрената индустрия".

Малки модулни реактори или какво ще представляват първите подобни ядрени проекти в Европа

Малки модулни реактори или какво ще представляват първите подобни ядрени проекти в Европа

Те трявба да спестяват разходи и време за изграждане и могат да се внедряват постепенно

Именно Rolls-Royce беше избрана сред 7 потенциални кандидати за участие в проекта на CEZ за първата SMR електроцентрала в Чехия. Обектът ще е близо до съществуващата АЕЦ "Темелин" и се очаква да стане готов през първата половина на 30-те години.

Реакторите ще са произведени в заводски условия и ще пристигнат като цялостни модули - за по-лесен транспорт, по-бърза интеграция и по-удобно обслужване. Това са и основните плюсове на SMR в сравнение с огромните, сложни и скъпи монолитни реактори. Проектът на CEZ е за 470 MW централа.

Румъния иска да стори централа с малки модулни реактори на 140 км от Русе

Румъния иска да стори централа с малки модулни реактори на 140 км от Русе

Северната ни съседка може да се превърне в първата европейска държава, използваща технологията

В момента Чехия има 6 конвенционални ядрени реактора по руски дизайн. Четири от тях са модел ВВЕР-440 (като спрените в АЕЦ "Козлодуй" - б.р.) в АЕЦ "Дуковани". Два са ВВЕР-1000 (като V и VI блок на Първа атомна у нас - б.р.) в "Темелин". Те осигуряват 40 на сто от така на страната.

Плановете са след пускането на SMR централата през 30-те да се изградят два големи енергоблока в АЕЦ "Дуковани" и след това да се мисли за разширение на АЕЦ "Темелин".