"Парламентът най-сетне събра воля срещу кухите професори" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Занапред кандидатите за научни степени ще трябва да отговарят на национални изисквания

След години неуспешни опити да се затегне контролът над масовото производство на професори и доценти депутатите най-накрая въведоха ограничения. Занапред кандидатите за придобиване на научни степени (доктор и доктор на науките) и за заемане на академични длъжности (професор, доцент, главен асистент и асистент) трябва да отговарят на минимални национални изисквания към научната, преподавателската, художественотворческата или спортната им дейност. Това предвиждат текстове в Закона за развитие на академичния състав, приети вчера на второ четене в пленарната зала.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Управляващите пускат прокуратурата и в частния бизнес", четем в "Капитал"

Правната комисия прие на първо четене проекта на кабинета за промени в Наказателния кодекс въпреки унищожителните критики

Въпреки огромната съпротива и унищожителните критики парламентарната правна комисия в сряда прие на първо четене спорния законопроект на правителството за промени в Наказателния кодекс, свързани с корупцията в частния сектор. След като проектът бе приет с гласовете на управляващите от ГЕРБ и "Обединени патриоти", председателят на правната комисия Данаил Кирилов обяви, че той ще бъде изцяло прередактиран преди второто четене с участието на широк кръг от експерти, представители на академичната общ...

Прочети още от " Капитал"

"Защо износът за ЕС чупи 5-годишен рекорд, а строителството - 10-годишен" е заглавиe от в. "24 часа"

Силен януари за икономиката

Според публикувани във вторник данни от НСИ износът започва годината с растеж от 12,3% на годишна база през януари 2018 - рязко подобрение след спад от 1% през декември миналата година. За сравнение, миналата година през януари увеличението на износа беше 9,9%, а за цялата 2017 г. увеличението достигна 10,7%. Така че годината започва с подобрение при износа.

Но важна е и структурата. Януари е слаб за износа ни към страни извън ЕС - най-вече заради спад на износа към Египет и Турция. Въпреки това и тук има интересни развития - най-вече увеличението на износа към Русия, Китай, Македония, Сърбия, Украйна.

Обаче през януари се отчита драстичен скок на износа към другите страни от Европейския съюз - цели 27,7% увеличение на годишна база.

Прочети ще от в. "24 часа"

"БГ лекарите ремонтират по 6700 чужденци годишно" извежда на първа страница в. "Монитор"

Чужди здравни каси ни висят с 5,4 млн. лв., завлекли са ни с над 200 бона

По 6700 чужденци на година влизат по спешност в болниците или кабинетите за неотложна медицинска помощ у нас. За извършените им спешни интервенции през миналата година Националната здравноосигурителна каса е платила 5 466 388 лева на докторите и клиниките. Това става ясно от справка на касата, предоставена на "Монитор".

27 400 са чуждестранните граждани, потърсили спешна или неотложна медицинска помощ у нас за периода 2013 - 2017 година. Лечението им е струвало 17 833 745 лева. Това са пациенти от четири страни - членки на Европейския съюз, посочиха от Националната здравноосигурителна каса, но не уточниха от кои точно държави са пациентите.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Армията гълта 1,53% от бюджета", четем във в. "Стандарт"

НАТО предвижда разноските за отбрана в България да достигнат за миналата година 1,5 милиарда лева, което е най-високата стойност в последните седем години. Това се посочва в годишния доклад за дейността на алианса.

В посочената сума не са включени средствата за заплати и пенсии на военните. Нашата страна се очаква да направи отбранителни разходи за 1,53 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) при цел за достигане на два процента до 2020 г. Преизчислено през БВП, България е имала по-високи разходи само през 2010 г. (1,64 на сто).

По брой на военните България отчита трайно намаление - от 30 000 през 2010 г. до 25 000 в последните три години. За 2017 г. се очаква нашата страна да осигури за въоръжение 29,54 на сто от общия си военен бюджет. За сравнение - през 2010 г. България е отделила за тази цел около 15 на сто, а през 2014 г. - едва около един процент.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Обектът не е застрахован", пише "Капитал"

Застраховките срещу кражба, извън тези на ипотекираните жилища, са само около 9000

Наводнения, земетресения, масови кражби в района или изпепеляващ пожар. Това са случаите, в които българите започват да се замислят да сключат имуществена застраховка. Домът обаче за разлика от автомобила явно не е толкова скъп на сърцето на българина, тъй като действащите договори срещу кражба към края на 2017 г. са три пъти по-малко в сравнение с договорите за щети по колите - само 174 хил. действащи договора по данни от статистиката на Комисията за финансов надзор. Застраховките срещу пожар и...

Прочети още от " Капитал"

"Кметовете ще следят дали барове и дискотеки си плащат за музиката", пише в. "Сега"

При нарушение глобите ще са от 2000 до 10 000 лева, половината остава в общините

Кметовете на общини ще следят дали музиката в кафенетата, баровете, ресторантите, дискотеките и търговските обекти е с уредени авторски права. Те ще отговарят и за заведенията в курортите. Това реши вчера Народното събрание като прие окончателно поправки в Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП).

Новият регламент влиза в сила след 9 месеца. През това време общинските администрации ще трябва да обучат хора, които да отговарят за прилагането му. Заведенията трябва предварително да уреждат правата на излъчваната музика.

Прочети още от в. "Сега"

"София срещу новото райониране - пада й еврофинансирането" четем на в "24 часа"

метове искат отлагане, докато се изясни колко ще са средствата от ЕС

Ако искаме силни региони, трябва да се справим с вътрешната миграция, смята областният управител на София Николай Пехливанов

Кметове от Югозападния регион поискаха отлагане на новото икономическо райониране, което трябва да е факт от 2020 г. заради правилата на ЕС.

Заради един от споровете по темата - дали София трябва да остане част от Югозападния регион, или да се отдели в самостоятелен, областният управител на София-град Николай Пехливанов събра кметове и областни управители в Кюстендил.

Прочети още от в. "24 часа"

"Визите в Евросъюза - по-лесни и по-сигурни", пише в. "Стандарт"

Милиони хора от цял свят желаят да посетят ЕС и много от тях се нуждаят от виза. Между 2009 г. и 2016 г. броят на подадените молби за издаване на виза се е увеличил с 50% — от 10,2 милиона до 15, 2 милиона. Това показва увеличаване на мобилността в световен мащаб, дължащо се не на последно място на по-лесните и по-евтини възможности за пътуване. Същевременно обаче през последните няколко десетилетия геополитическата среда претърпя коренни промени, изразяващи се в появата на нови и бързо променящи се предизвикателства в областта на миграцията и сигурността. Трябва да извлечем поуки от тези тенденции и да модернизираме по подходящ начин общата визова политика на ЕС, без да усложняваме законното пътуване.

Прочети още от в. "Стандарт"