"Водещи юристи сринаха от критики работата на парламента" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Законите се правят безотговорно, аматьорски и популистки, възмути се председателят на консултативния правен съвет към НС проф. Огнян Герджиков

Законотворчеството на 44-тото народно събрание предизвика истинска лавина от унищожителни критики. Само в рамките на няколко дни водещи фигури в правото избухнаха срещу калпавата продукция на парламента, доминиран от ГЕРБ и "Обединени патриоти", но прокарващ и странни закони на ДПС.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"В ново партньорство "Оптикс" продаде част от активите си на канадска компания", четем в "Капитал"

За целта е създадено дружеството "Майкро Оптикс Юръп", с което да се достигне до нови пазари

Производителят на оптична техника "Оптикс" - Панагюрище, е отделил част от активите си в новосъздадено дружество, което е било продадено на канадския холдинг American Optics в края на миналата година. Става въпрос за "Майкро Оптикс Юръп", което вече разполага с персонал от 160 души и е с капитал от 3.95 млн. лв. Управители са Дейвид Джон Пиърс от канадска страна и Петър Чолаков от българска.

Прочети още от " Капитал"

"1 млн. лева дължат чужденци за данъци на Чепеларе и Смолян" е заглавиe от в. "24 часа"

Един от проблемите е уведомяването на британските граждани от общините

Данъците за чужденци са в същия размер като за българи

Чужденци, собственици на имоти в Чепеларе и Смолян, дължат около 1 млн. лв. за данък и такса смет. Двете администрации изпитват огромни трудности да издирят собствениците, а дълговете им растат.

По данни на бюрото за местни данъци и такси в Чепеларе задълженията на чужденци са над 600 хил. лв.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Безработни крадат чужда самоличност, за да бъдат наети" извежда на първа страница в. "Монитор"

Копират професионалния опит на друг човек, за да увеличат шанса си

Безработни кандидатстват за работа с чужда самоличност с цел да увеличат шансовете да бъдат наети. За тази порочна практика алармират експерти по подбор на персонала. Кандидатите намират публикувани в сайтове за работа СV-та, избират човек с подходящ опит за позицията, на която искат да бъдат наети и копират целия професионален опит на "жертвата". Така бързо се сдобиват с професионален стаж, осигуряващ им интервю с потенциалния работодател. "Имаше случай на един мъж, който кандидатства за позиция на търговски представител. На интервюто беше попаднал на колега, който е бил пряк мениджър на човека, чиято самоличност е била взета", обясни пред "Монитор" Анелия Горгорова, член на Управителния съвет на Българската асоциация за управление на хора. Кандидатът дори имал същата фамилия като "жертвата" си, но професионалният му опит нямал нищо общо с този, за когото се представя.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"25 000 евро за млади фермери", четем във в. "Стандарт"

25 000 евро ще получат млади фермери, ако бъдат одобрени бизнес плановете им по отворената на 15 март 2018 г. мярка 6.1 - "Стартова помощ за млади земеделски стопани", от Програмата за развитие на селските райони.

Кандидатите трябва да са на възраст от 18 до 40 години (включително) към датата на подаване на проектното предложение. Ако те не отговарят на изискванията за професионални умения и компетентности, проектното предложение може да бъде одобрено при условие, че тези изисквания ще бъдат изпълнени в срок до 36 месеца от сключването на административния договор, но не по-късно от избрания период за проверка на изпълнението на бизнес плана.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Световни гиганти искат да доставят тръбите за интерконетора с Гърция срещу 60 млн. евро", пише "Капитал"

До 20 април проектната компания трябва да избере 5 от тях, които да подготвят окончетелни оферти

Една от най-големите обществени поръчки за последните месеци - тази за изработката и доставката на тръбите за междусистемната газова връзка с Гърция, привлече 9 чуждестранни компании и една българска. Бюджетът е 60 млн. евро без ДДС, а най-много са заявленията от Турция - три на брой. От Индия интерес са проявили две компании, като едната е вторият по големина производител на тръби в света. Толкава са и кандидатите от Русия, а от България, Гърция и Германия има по една оферта.

Прочети още в "Капитал"

"Стратегически предприятия", пише в. "Сега"

В дискусията около продажбата на групата фирми, която обслужва електроразпределението в Западна България, ще се поставят още много въпроси, принципни и важни за реда и устройството на цялата държава. Обаче вече носи първите сериозни изводи. Главният от тях, безспорно очевиден е, че в законодателството зеят празнини, заради които държавата е безсилна да контролира сделки, които могат да нанесат вреди, съпоставими с национална катастрофа. Нека първо отбележим, че няма причини избраният купувач на най-голямата електроразпределителна мрежа да бъде подозиран за каквото и да е; тази успешна българска икономическа група не извършва нищо нередно, не е дала никакъв повод да се съмняваме, че може да бъде един истински грижовен и вещ собственик и управител на важната за страната критична инфраструктура, - може би далеч по-добър от собственика беглец и чуждестранните кандидати. Може само да ни радва, че българска корпорация има потенциал за толкова мащабен инвестиционен проект.

Прочети още от в. "Сега"

"ЕК: Държавните фирми в България крият риск за публичните финанси" четем на първа страница на в. "24 часа"

Държавните предприятия в България представляват източник на икономически и финансов риск за публичните финанси на страната. Това се казва в доклад на Европейската комисия за напредъка в изпълнението на специфични препоръки във финансовата област.

Общо задълженията на дружествата, в които държавата притежава 50% и повече от капитала, възлизат на около 17% от БВП. Близо половината от тези задължения са условни, като държавата трябва да ги гарантира или покрива, се посочва в доклада.

Прочети още от в. "24 часа"

"Бум на износ на българско зърно от Варна и Балчик" пише в. "Монитор"

Пристанищата в Балчик и във Варна са пълни с кораби, които чакат да бъдат натоварени с българско зърно за износ. В момента има невиждан пик на износ на пшеница и царевица, обясняват търговци. Пълни камиони със зърно непрекъснато сноват из областите Добрич и Варна, на път към двата порта. Причината за силния износ е в това, че търговците трябва да изпълнят сключените през 2017 г. договори, чиито крайни срокове изтичат в края на март и до средата на април.

Бумът на износа покачи веднага цената на зърното. В момента тон пшеница и тон царевица се купуват за 300 - 310 лева, срещу 260 лв./т преди два-три месеца. От това печелят българските земеделци, а търговците търпят загуби, тъй като в световен мащаб цените на житото и царевица падат, заради обилните валежи в Аржентина.

Прочети още от в. "Монитор"

"Китай става глобален лидер в икономиката на споделянето", пише в. "Стандарт"

Китай се превръща в световен пионер и иноватор на икономиката на споделянето. Споделянето на услуги, включително велосипеди, превозни средства и "капсули за сън", сега са част от ежедневието на китайските граждани.

Икономиката на споделянето на страната ще продължи да нараства с годишен темп от над 30% в следващите пет години, се казва в доклад, публикуван от Държавния информационен център (SIC) на 27 февруари. Сделките в икономиката на споделянето на Китай, сочи докладът, са достигнали 4,92 трилиона юана (777,4 млрд. долара) през 2017 г., което е с 47,2% повече в сравнение с предходната година. До края на 2017 г. 60 китайски стартъпи влязоха в т.нар. "Глобален клуб на еднорозите" на частни компании, чиято стойност е поне 1 млрд. долара. 31 от тези китайски фирми, или 51,7% от всички, са ангажирани в бизнеса на споделяне.

Прочети още от в. "Стандарт"