Световната здравна организация (СЗО) призовава държавите да въведат здравен данък от поне 50% върху алкохола, цигарите и сладките напитки до 2035 година. Целта на организацията и партньорите ѝ е да подобрят здравословното състояние на населението, като едновременно с това правителствата спечелят допълнителни приходи в размер на един трилион долара.

50/50/50

Според СЗО консумацията на тези продукти подхранва епидемията от незаразни смъртоносни болести като рак, диабет и сърдечносъдови заболявания. Именно те са причината за 75% от всички смъртни случаи в световен мащаб, твърдят от организацията.

Скорошен доклад показва, че еднократно увеличение на цените с 50% би могло да предотврати 50 милиона преждевременни смъртни случая през следващите 50 години.

Помощен механизъм

С увеличението на цените чрез данъци не само ще се намали консумацията на тези продукти, но и ще генерира голяма сума приходи от тези, които все пак продължат да купуват. Именно това е причината СЗО да предложи този механизъм.

В голяма степен той се базира на нейните заключения, че вдигането на цените е най-ефективният механизъм за ограничаването на потреблението на цигари.

Увеличението на акцизите върху тютюна в 140 страни е довело до повишаване на цените на продуктите с 50%. Колумбия и страни от Южна Африка отбелязват не само увеличение на приходите, но и намаляване на потреблението.

България изнася извън ЕС алкохол за над 30 млн. евро: Кои напитки са най-успешни в чужбина

България изнася извън ЕС алкохол за над 30 млн. евро: Кои напитки са най-успешни в чужбина

Нашата страна е "на опашката" в сравнение с повечето от съюза

От организацията алармират, че здравните системи не могат да издържат на натиска от нарастващия брой болни и намаляването на помощта за развитие, което виждаме например със САЩ и USAID. Така събраните средства могат да подпомогнат на претовареното здравеопазване, както и на образованието и социалната система.

Друга цел на организацията е да получи широка политическа подкрепа, която да премахне стимулите за вредните продукти, които някои правителства предлагат.

Бизнесът

На фона на старта на инициативата производителят на алкохолни напитки Constellation Brands отчете спад на продажбите с 5,5% през последното тримесечие. При бирата процентът не е особено висок - 1,7, но при виното достига 28.

Печалбите пък са намалели с 41% до 516 милиона долара.

Като причина от компанията изтъкват промяната на навиците на потребителите, които все по-често предпочитат да прекарват времето си у дома и намаляват разходите си за социални събития.

За въвеждането на здравен данък се говори от години, но досега идеята не е постигнала глобална приемственост. Тези нови мерки и промяната на потребителските навици ще причинят сериозни щети на бизнесите с алкохол, тютюн и сладки напитки. В тях работят милиони хора.

Има и други опасения - че по-тежкото облагане ще даде тласък на сивия сектор и на нелегалните стоки с напълно неконтролирано качество.

Ако прогнозите на СЗО са верни обаче, предприетите действия ще имат положителен ефект не само върху здравето на населението, но и върху състоянието на икономиката, социалната и здравната система.

България изнася извън ЕС алкохол за над 30 млн. евро: Кои напитки са най-успешни в чужбина

България изнася извън ЕС алкохол за над 30 млн. евро: Кои напитки са най-успешни в чужбина

Нашата страна е "на опашката" в сравнение с повечето от съюза