Преди три седмици американският президент Барак Обама и президентът на Китай Си Цзинпин направиха изявление в Белия дом - и двете правителства обещаха да спрат да подкрепят кибер кражбите на корпоративното разузнаване на другата страна.

Само ден след като сделката стана обществено достояние, лица, свързани с китайското правителството, са се опитали да проникнат в американска технологична компания според фирмата за сигурност на данните CrowdStrike. Оттогава са били атакувани няколко американски фармацевтични и технологични компании.

Хакерите търсят корпоративно разузнаване, каза съоснователят на CrowdStrike Дмитрий Алперович в публикация в уебсайта на компанията, цитирана от Quartz.

„Основната цел на проникванията изглежда ясно свързана с улесняване на кражбата на интелектуална собственост и търговски тайни, отколкото да проведе традиционно събиране на информация, свързана с националната сигурност, което не е забранено от кибер споразумението".

Много от атаките са направени чрез уеб сървъри, използвайки SQL - програмен език, който се използва за събиране на данни.

Според компанията по време на атаките не е била открадната никаква интелектуална собственост. „Все пак самият факт, че тези опити са се случили, подчертава нуждата да останеш бдителен въпреки новото споразумение", каза Алперович.

Означава ли това, че споразумението Обама-Си е провал? Възможно ли е свързаната с правителството кибер разузнавателна общност в Китай да се нуждае от повече от три седмици, за да спре дейността си? Все още няма ясен знак.

Когато споразумението за кибер кражбите беше обявено на 25 септември, Обама посочи, че „въпросът сега е дали думите са следвани от действия". Изглежда краткият отговор е: „не".