Поредна отсрочка за предаване на скрап, циганите ликуват. Забраната за гражданите да предават черни и цветни метали ще влезе в сила след две години, обяви в сутрешния блок на bTV зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева.
Вчера парламентът забрани на физическите лица да предават собствения си отпадък от черни и цветни метали срещу заплащане, след като прие на второ чете Закона за управление на отпадъците.
Нардоните представители записаха, че всеки, който извършва дейност с този тип боклук, да плаща глоба между 1400 и 4000 лева, ако няма съответното разрешително или не е регистриран по Търговския закон. Това обаче ще влезе в сила след две години.
Тази нова отсрочка Манева определи като отстъпление. Аргументът бил, че голям контингент от работещите в сферата ще останат без препитание. Те били подкрепени от профсъюзите и стопанската камара. Зам.-министърът обаче обясни, че в тези две години контролът ще бъде засилен.
Дискусиите по текстовете продължиха близо година, преминавайки под натиска на Европейската комисия, която заплаши България със санкции заради неспазения срок за прилагане на рамковата директива за отпадъците в национално законодателство - декември 2010 г.
Делото бе заведено от Европейската комисия в края на април, понеже страната още не е въвела рамковата евродиректива за отпадъците в законодателството си. Правилата на евродирективата са сред текстовете в новия закон. Те нямат общо с оспорваните разпоредби за търговията със скрап и регламентират задълженията на общините и на държавата за рециклиране и оползотворяване на отпадъци. Според екоминистерството, с приемането на закона, делото в Люксембург би трябвало да бъде прекратено.
Акцентът в новия закон е върху намаляването на отпадъците, върху тяхното рециклиране и оползотворяване. "Това спестява изключително природни ресурси. Това е и една икономическа цел", коментира още замеестник министърът на околната среда и водите.
Тя обясни, че текстовете предимно регламентират събирането и рециклирането на боклука - 50% от отпадъците от хартия, метали, биологични отпадъци и пластмаса трябва да бъдат рециклирани.
Тази цел трябва да бъде постигната до 2020 година, като изцяло ще бъде реорганизирана практиката на събиране и рециклиране на отпадъците. Общините и държавата трябва да създадат ясна платформа за това и да обучат всички граждани, каза Манева.
Според нея отговорност вече носят и местните власти, и бизнесът, и гражданите. В момента се събират около 3 милиона тона битови отпадъци - от тях 340 тона са опаковки, а едва половината се рециклират.
Някои от новите правила, записани в Закона за управление на отпадъци:
- Частните пунктове за скрап вече ще работят с банкова гаранция от 25 000 лв., да имат непрекъснато видеонаблюдение и да пазят записите 1 година.
- Всички разплащания на площадките за скрап ще са по банков път.
- Общините ще трябва да направят свои площадки за скрап и други отпадъци до 2 години. Тези пунктове ще са единственото място, където граждани ще могат да предават металните си отпадъци от битов характер (различни от стари електроуреди и автомобили), безвъзмездно.
- Общините с над 10 хиляди население ще трябва да рециклират 50 % от битовите си отпадъци до 2020 г. Тоест, дотогава България ще трябва да намали наполовина боклука си за депониране.
- Общините ще трябва да рециклират също строителните и биоразградимите си отпадъци.