При извършване на проучвателни работи на обекта Куйректикол компанията Tsentrgeolsemka е идентифицирала няколко перспективни области с големи ресурси от редкоземни метали, които общо възлизат на около милион тона. Това съобщи министерството на индустрията и строителството на Казахстан, а дейностите са част от държавната програма за геоложко проучване на недрата в периода 2022-2024 г.

Обектът Куйректикол се намира на 300 км югоизточно от Астана, в Каркаралинския район на Карагандинска област, на 100 км североизточно от Каркаралинск. Рудосъдържащите скали там представляват древна вулканична структура, съставена от изгаснали вулкани и продуктите от тяхната дейност, които впоследствие са били модифицирани от по-късни магматични процеси.

По отношение на мащаба на минерализация най-обещаващите райони са районите Иргиз и Дос 2, където общото съдържание на редкоземни елементи надвишава 0,1%, достигайки 0,25% и по-високо в отделни проби. Предварителното изчисление на запасите на идентифицирания блок в района на Иргиз показва наличието на метали от около 800 хиляди тона със средно съдържание над 0,1%.

Сделка за милиони: Казахстан става доставчик на критични минерали за ЕС

Сделка за милиони: Казахстан ще захранва с критични минерали европейската икономика

Беше подписан договор, поставящ основите на дългосрочно сътрудничество

От съобщението става ясно, че ръководството на Tsentrgeolsemka е взело решение да извърши значителна част от количествените определяния на редкоземни елементи за своя сметка, което направи възможно предварителната оценка на запасите.

Общите прогнозирани ресурси на редкоземни метали в района до дълбочина 300 метра са над 20 милиона тона, със средно съдържание на сумата от редкоземни елементи от около 700 гр/тон.

"В Казахстан няма аналози на този вид редкоземна минерализация, което ни позволява да я класифицираме като нов индустриален тип", коментират от ведомството.

Идентифицираните находища могат в бъдеще да изведат Казахстан на водеща позиция в света по запаси от редкоземни елементи. А успешното развитие на технологията за обогатяване на рудите и извличане на ценни компоненти ще повиши инвестиционната привлекателност и икономическото развитие на региона, смятат специалисти.

Понастоящем Казахстан не фигурира в списъка на Геоложката служба на САЩ със страни по находища на редкоземни метали. Ако бъде потвърден потенциалът на находището, страната ще заеме място в световния топ 3 по налични резерви след Китай и Бразилия.

Пробив: В Казахстан намериха перспективно решение за обработката на полиметални руди

Научен пробив: Казахстан откри технология за извличането на всички полезни вещества от полиметални руди

Проблемът при преработката им обикновено е свързан със сложния им състав