Учените от филиала на Националния център за комплексна преработка на минерални суровини на Казахстан ГНПОПЭ «Казмеханобр» са разработили технология за преработка на полиметална руда от находището Чинасил-Сай. И тя, оказва се, е ефективна, съобщава правителствената пресслужба.
Проблемът при преработката на този тип руди е свързан със сложния им състав. Те обикновено съдържат злато, сребро, олово, цинк и други свързани минерали. В конкретния случай с находището Чинасил-Сай става дума за пирит. Наричаният "златото на глупците" минерал най-често намира приложение в бижутерийната индустрия.
Основната задача за учените е извличането на възможно най-много полезни компоненти, като същевременно се постигнат оптимално ниво на разходите. По време на изследването участниците в екипа успяват да елиминират използването на вреден цианиден реагент и да се разработят оптимални режими на гравитационно-флотационна технология за обогатяване на рудата.
Паралелно с това се елиминира допълнителното смилане на промишления продукт.
Технологията позволява получаването на три продукта: богат на злато и сребро гравитационен концентрат, оловен и цинков флотационен концентрат. Благодарение на тяхното качество, те са готови за по-нататъшна употреба в производството на ценни метали.
Оказва се, че методът е подходящ за преработка на подобни руди и от други находища. Затова и тя представлява перспективно решение за развитието на минната индустрия в Казахстан, уверени са от ресорното министерство.