Ограниченията на Китай върху износа на редкоземни метали за западните производители на военна техника ги принуждават да търсят алтернативни източници, съобщи The Wall Street Journal.
"Китай ограничава доставките на критични метали за западните производители на военна техника, като така забавя производството им и принуждава компаниите да търсят необходимите им доставки по цял свят", се казва в публикацията.
Изданието отбелязва, че тези метали са "от съществено значение за производството на всичко - от куршуми до изтребители".
По-рано тази година, на фона на нарастващото търговско напрежение между Съединените щати и Китай, Пекин затегна контрола върху износа на редкоземни метали. След като президентът на САЩ Доналд Тръмп се съгласи на някои търговски отстъпки, Китай донякъде облекчи ограниченията, но "запази контрола върху критичните метали за военни цели", отбелязва изданието.
В публикацията се уточнява, че Китай осигурява около 90% от потребностите в световен машаб от редкоземни метали и доминира при производството на много други важни минерали.