Добивът на шистов газ у нас ще свали цените на горивата и ще направи страната ни енергийно независима, но има и рискове за околната среда, обяви в сутрешния блок на БНТ председателят на парламентарната комисия по икономика Мартин Димитров и съпредседател на Синята коалиция. Той препоръча да не се бърза с решение преди да се оценят всички рискове от технологията за добив.

Вчера депутатите от Парламентарната комисия по икономика наложиха мораториум върху проучванията и добив на шистов газ и нефт по т.нар. технология на хидравличното разбиване у нас след повече от четири часа заседание открито заседание, на което присъставха експерти и представители на екологични организации. Нарушителите ще бъдат санкционирани с глоба от 100 млн. лв., като забраната няма да включва научно-изследователски методи.

Мнозинството от ГЕРБ прие спорен текст, според който мораториумът ще бъде в сила до приемането на конкретни текстове в Закона за околната среда и водите, с които да се гарантира, че ще има оценка за въздействието върху околната среда при проучването и добива на шистов газ.

След заседанието представмители на опозицията обявиха, че това обезсмисля целия мораториум и чрез него се успокоява общественото мнение, но се отварят вратички в законодателството.

Представители на гражданските организации против проучванията за шистов газ и добива му у нас обявиха, че ще продължат с протестите и вече е насрочен за следващата сряда, 18 януари.

Очаква се проектът за решение да бъде гласуван от Народното събрание в сряда.

"По такива сложни въпроси човек винаги има колебание в себе си дали това е най-доброто и дали не е могло да има по-добро решение, но окончателното решение ще бъде на българския парламент и той ще прецени дали да минем към най-хард варианта или към един междинен вариант, какъвто до момента се приема от комисията", коментира Мартин Димитров.

На въпрос на водещата: "Сам признахте обаче, че вчера неправителствените организации, еколозите напуснаха заседанието на комисията. Те казаха, че са излъгани. Как ще им отговорите, как ще отговорите на излъганите им надежди?" синият депутат отговори: "Много честно ще отговоря - те си имат разговори и обещания между тях и ГЕРБ. Какво са си обещавали, как са се излъгали, кой кого е излъгал - това ще се уточни в следващите дни. Аз мога да ви кажа, че никого за нищо не съм лъгал."

Водещата упрекна синият депутат, че правите крачка назад от позицията си, тъй като е признал, че шистовият газ е една възможност за разнообразяване на източниците на енергия.

"Да, и тази възможност ще бъде използвана по следния начин - първо вече целият свят знае, включително и Русия, че България има залежи на шистов газ, което означава, че при бъдещи преговори това трябва да бъде сложено на масата. Русия трябва да знае, че България има такава алтернатива. Кога тази алтернатива ще бъде развита, ще има проучвания и добив - е отделен въпрос", обобщи Мартин Димитров.