Под влиянието на чужди държави България е била принудена да се откаже от изграждането на АЕЦ "Белене". Това смята руският анализатор Дмитрий Кумановски, цитиран от пресцентъра на Министерството на атомната енергетика и промишленост на Русия. "За Русия в лицето на "Росатом" сега ще е по-изгодно в икономически план да се оттегли от проекта и да получи обезщетение чрез съда, отколкото да работи и занапред с българските власти", твърди Кумановски.
В края на миналата година при преговори в София бяха постигнати конкретни договорености за АЕЦ "Белене", а буквално на следващия ден те бяха дезавуирани с политически изявления от българските власти, пише в. "Росийская газета", цитиран от БТА.
Ако строежът бъде спрян, ще пострадат и двете страни. Русия ще изгуби своите геополитически позиции на Балканите, предупреждава Борис Шмельов, политолог от Института за икономика към Руската академия на науките.
За България нормалната цена е около 5 милиарда евро, съобщи миналата седмица финансовият министър Симеон Дянков. Той уточни, че от ноември миналата година двете страни са в доста интензивни преговори по въпроса и до март руската "Росатом" трябва да представи своите разчети, за да се сравнят с нашите.
Миналият понеделник френския "Трибюн" излезе публикация, според която "Росатом" обмисля изтегляне от проекта за централата и дело срещу НЕК. По-късно от руската компания обявиха, че нямат такова решение. По този повод министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков каза, че това е "поредната руска партенка".