Ако ДДС се увеличи с 4 процентни пункта и стане 24%, в бюджета безпроблемно ще влязат около 700 млн. лв. При 22% ставка - парите са почти наполовина по-малко - около 370 млн. лв. Това показват разчетите на екипа на вицепремиера Симеон Дянков, представени днес на поредното заседание на тристранката.

Не е много трудно а се прецени какви иска правителството, след като отсега премиерът предупреждава, че няма да му стигнат над 2 млрд. лв., за да запълни дупката в бюджета. Но затова пък му стигат 540 дни, за да извади държавата от блатото.

Повече от два часа работодатели, синдикати и правителствообсъждат мерките, които държавата да предприеме за овладяване на негативните ефекти от икономическата криза. След еднодневно прекъсване, тристранката се събра отново за шести път. Само лидерът на КНСБ Желязко Христов, който каза, че няма да приеме повишаване на ДДС, каза на журналисти, че всички обсъждани до момента мерки за увеличаване на приходите в хазната едва ли ще могат да напълнят дефицита, който се отваря.

"Аз не съм убеден, че мога да допринеса как да се съберат първите липсващи пари в хазната, които са в размер на 1.5 млрд. лв.", заяви Христов, цитиран от репортер на News.bg. Според него по време на разговорите е станало ясно, че държавата ще предприеме някои плащания, които дължи на фирмите, но по думите му не е намерен бензинът, който да задвижи икономиката ни.

„Оживлението трябва да стане през икономиката. Ако не работи икономиката, ако не е жива няма да стане нищо", изтъкна лидерът на КНСБ.

Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев обяви предложението си да се подпише протокол, чрез който да стане ясно кои мерки се подкрепят съответно от синдикати и работодатели.

"Правителството е в правото си да вземе съответното решение, но на обществото ще е ясно, че синдикатите не подкрепят увеличаване на ДДС", допълни Тренчев. Той уточни, че се надява днес да приключат обсъжданията по антикризисните мерки, но се върви се към две отделни споразумения - едното е документ, по който всички са съгласни, а в другия има спорни моменти.

Осве сидикатите срещу повишаване на ДДС се обяви и еднот шестте раотодателски организации - Съюзът за стопанска инициатива (ССИ).
       
На днешното заседание е имало сериозни възражения от застрахователите и от хазартния бизнес към предлаганите промени за данъчно облагане на двата  бранша, съобщиха участници в заседанието.
      
Според Теодор Дечев от ССИ, цитин от bTV, противоречиви са били числата за дупките в бюджета, които трябва да се пълнят. Досега социалните партньори са работили върху сума от 1,5 млрд. лева, докато в последните дни се говори и за 2,1 млрд. лева.

В крайна сметка няма да има повишаване на ставката на ДДС, защото ще последват масови протести, от които правителството най-много се плаши. А какви ще бъдат антикризисните мерки ще стане ясно на заседанието на кабинета в сряда.

Ако обаче не се увеличат средствата в приходната част, ДДС може и да се вдигне с 1%, обяви председателят на БСК Божидар Данев след срещата на тристранния съвет.

За утре е останало да се разгледа цялостната рамка на антикризисните мерки на правителството, заяви зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров. Според него най-важното е предложеното орязване с 10% от всички разходи в бюджетните системи, което ще спести около 400-450 млн. лв. Синдикатите предлагат повече разходите за заплати да не се пипат, както и да се потърсят известни резерви в разходите за издръжка и в капиталовите разходи. Тази тема ще бъде коментирана по-подробно утре, подчерта зам.-председателят на КНСБ, цитиран от репортер на News.bg.