„Бойко Борисов: Неудобно ми е, че данъците са толкова ниски", четем от първата страница на „Сега"
Премиерът Бойко Борисов вчера изненадващо насмете икономическия си екип, зачеркна със замах предизборните обещания на ГЕРБ и се отрече от голямата гордост на правителството си - ниските данъци. "Когато говорих с премиера на Унгария и с канцлера на Германия, ми беше неудобно да кажа какви данъци имаме, толкова са ниски", ядно обяснява Борисов по време на вчерашното заседание на МС.
И твърди, че Европейската комисия се кани да санкционира България заради прекалено ниските данъци. Часове по-рано вицепремиерът Симеон Дянков се похвали по БНР, че канцлерът Ангела Меркел е дала висока оценка на финансовата политика на България при посещението си в София.
Гневът на премиера изригва заради опит на министъра на икономиката Трайчо Трайков да защити бизнеса от евентуално повишение на осигуровките, става ясно от стенограмата от заседанието на МС. "Контролът трябва да бъде силен и ефективен и мисля, че всички ще ни аплодират за това. В същото време не трябва да подценяваме освен тоягата и моркова, защото ако само повишаваме тежестта, тогава е много голям рискът и контролиращите да бъдат купени, защото ще има повече стимул плащането да се избегне. И практиката ни потвърждава, че когато е имало намаляване на тежестта, било на данъци или на осигуровки, или на други подобни плащания, винаги постъпленията са се увеличавали", казва Трайчо Трайков.
"Не случайно Брюксел в момента заради такива като нас, които държат толкова ниски данъци, искат да въведем единни данъци в Европейския съюз и само ние сме против. Ние направихме от България данъчен рай, а ти ми казваш, че с 1,5 или 2, ако се вдигне една осигуровка, и по-точно ние не я вдигаме, а възстановяваме, каквато беше през миналата година, ще фалираме бизнеса", ядно отвръща Борисов. "Ние сме толкова по-добри, че просто няма накъде. Божидар Данев (шефът на БСК) трябва, когато види Дянков, да му целуне ръка и да каже "Добре, че държиш такива данъците". Да, другият вариант е още да свалим данъците, но как да удовлетворим публичния сектор", добавя той.
Още от статията на „Сега"
„Премиерски гняв за показ срещу митничарски вили", пише на първата страница на „Дневник"
Две седмици след първия полет на данъчните с хеликоптер, за да заснемат от въздуха незаконни луксозни имоти, бяха посочени и първите виновни висши държавни служители. На заседанието на правителството днес премиерът Борисов поиска незабавно да бъдат отстранени началникът на Дирекция "Национален строителен контрол" (ДНСК) Иван Симидчиев и директорът на митница Свиленград Иван Марашев.
Причината са незаконните вили на митничари и висши държавни служители на язовир "Ивайловград", който е един от въздушните "удари" на данъчните. Досега НАП прелетя над София, Ивайловград, Велико Търново, от два дни и над Черноморието.
От разпространената светкавично бързо стенограма от тази дискусия на заседанието на кабинета - броени часове след края му, се вижда, че Борисов е афектиран от коментарите на анонимни жители на митничарското селище, че не очакват булдозери, а джипове с добре облечени мъже с празни куфарчета, които да им напълнят, защото идва изборна година.
Премиерът заявява, че иска да си заминат "всички пълначи на куфари" от митниците. Ако не искат, тогава трябва "да кажат на кого са ги давали, къде са ги пращали, защото при нас не са идвали те самите. Ние куфарчета не щем", отсича премиерът.
В разговора между министрите изобщо не става дума, че за това митничарско селище се знае и е описвано в медиите поне от 12 години.
Още от статията на „Дневник"
„Яне и Дачков на килимчето при Трактора", информира от първата си страница „Монитор"
Първи на килимчето при скандално освободения Алексей Петров кацнаха вчера лидерът на РЗС Яне Янев и журналистът Явор Дачков. Един през друг двамата се появиха на частната улица „Арарат" 12, за да целунат ръката на техния благодетел Трактора.
В 13,25 ч. пред шикозната кооперация цъфна зам.-главният редактор на в. „Галерия" Явор Дачков. Запъхтян и със зачервени бузи глашатаят на Октопода слезе от такси и се засили към патрулката, която вардеше на пост пред кооперацията.
Аз съм за Алексей Петров, ще му правя интервю, обясни той на ченгетата. След като го записаха чинно, го пуснаха да влезе. След близо два часа на вратата на патрона си цъфна и шефът на „Ред, законност и справедливост" Яне Янев, следван плътно от заместника си Атанас Семов.
Лично Алексей Петров излезе на портата, за да посрещне Яне Янев. Издокаран в син анцуг, Трактора припкайки отвори вратата без по нищо да му личи, че има болки в ставите, две дискови хернии и хронично възпалени сливици, както твърдят адвокатите му. Насъбралите се репортери се питаха как така му е минал толкова бързо кракът, с който куцаше по време на съдебното заседание на Апелативния съд във вторник, след което го пуснаха под домашен арест. Октоподът на свой ред помаха с ръка, призна, че е добре и обеща следващата седмица да проговори.
Още от статията на „Монитор"
„Стара планина пълна със соя", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Саламът и кебапчето от месо вече имат ментета. Месец след като бе въведен стандартът "Стара планина", ветеринарите засякоха нелегална соя в продуктите със запазен знак. Става въпрос за карначето на "Сами-М", колбаса "Майстор Цвятко" на "Лалов и Вачев" ЕООД, кебапчето на "Унимес" АД - Монтана и в кренвиршите на "Кен". Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов. Фирмите, произвели ментетата, са сред най-големите на пазара. "Тежко им", избухна министърът. На нарушителите веднага ще бъдат отнети лицензите за "Стара планина". Срещу тях ще започне проверка за дейността им за години назад. Данъчните също ще влязат на ревизия в предприятията, обеща Найденов. Минути след огласяването на скандала министърът е бил заплашван по телефона. "Ще се разправим с теб", му казал един от собствениците на провинилите се фирми.
Още от статията на „Стандарт"
„Започва проверка на 50 големи язовира за незаконни строежи", пише на първата си страница „Класа"
Сформираме специална екшън група между представители на министерствата на околната среда и на регионалното развитие, която ще проверява незаконните постройки край всички големи 50 язовира в страната. Това обяви министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев. На вчерашното си заседание правителството е взело решение да разшири обхвата на проверките за незаконно строителство на държавни земи.
Плевнелиев съобщи още, че съгласно Закона за устройство на територията започва бърза процедура за разрушаване на 45-те незаконни строежа край язовир „Ивайловград". „В Министерския съвет обсъждахме, че законът тепърва ще ни вкара в този филм, в който ние ще искаме да се премахват, те ще обжалват. Ще минем през първа, втора инстанция и това може да се удължи във времето, но ние сме категорично решени тези заповеди да бъдат издадени по един експресен и бърз начин", коментира министърът.
Премиерът Бойко Борисов е поискал оставката на шефа на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) Иван Симидчиев и на цялото ръководство на ведомството. На мястото на Симидчиев в близките дни ще бъде назначен човек от екипа на дирекцията, „който по-агресивно ще защитава законността и интереса на всички граждани", категоричен бе Плевнелиев. И още: в случая с язовир „Ивайловград" ние виждаме бездействие в ДНСК, което е продължавало доста години. Началникът на митница Свиленград Стефан Марашев също бе освободен от поста вчера заради имот във „Веселото село".
Още от статията на „Класа"
"Брикел" ще бъде затворен насила", предупреждава „Сега"
Държавата е готова силово да затвори фабрика "Брикел", ако тя доброволно не престане да работи на 30 октомври т.г. Това съобщи вчера екоминистър Нона Караджова. Дружеството, контролирано от бизнесмена Христо Ковачки, от месеци насам рискува да навлече на България глоба от ЕС, тъй като изчерпа позволените му 20 000 часа работа без пречиствателни съоръжения.
"Вероятно затварянето на "Брикел" няма да стане доброволно, затова съвместно с колегите от другите министерства разработваме план за принудително извеждане на съоръженията от експлоатация", заяви Караджова. Тя е изпратила писмо до икономическия министър Трайчо Трайков с молба да бъдат преустанови доставките на въглища за "Брикел" от 20 октомври т.г. Основният снабдител са държавните мини "Марица-изток".
Социалното министерство в момента детайлно проучва приватизационния договор от 2004 г. и има ли в него клаузи за изплащане на обезщетения на служителите след преустановяване на работа.
Още от статията на „Сега"
„Всеки четвърти работник в сивата икономика", обобщава „Монитор"
Всеки четвърти работник е в сивата икономика, независимо в какъв бранш е зает. Това обяви вчера социалният министър Тотю Младенов, който заедно със строителния си колега Росен Плевнелиев изненадващо инспектира няколко строителни обекта в столицата.
Според министъра на регионалното развитие и благоустройството сивата икономика у нас съставлява 7 млрд. лв., което прави 10-12% от БВП. Една четвърт от тази сума е в строителството, или около 1,7 млрд. лв. се въртят незаконно в бранша. Според Плевнелиев в края на 2009 г. в него са работили 200 000 човека, а през септември 2010 г. кризата е оставила 150 000. Само че въпреки „драматичното" намаление едва 17 000 от тях са се регистрирали в бюрата по труда, коментира строителният министър. Според неговите сметки останалите 32 000 човека са потенциален контингент на сивата икономика.
Вчера заедно с инспектори от Главна инспекция по труда двамата министри посетиха новостроящ се жилищен комплекс в кв. „Овча купел" и повторно инспектираха сграда в столичния квартал „Гео Милев". На първия обект от всичките 37 работници 10 обявиха, че работят по 4 ч на ден, а 11 - че вземат по 240 лв. месечно. Самият обект също не беше обезопасен. Груби нарушения откриха и в „Гео Милев".
Заради опасност за живота на работниците там строежът беше незабавно спрян до отстраняване на нередностите. От 8 работници там 7 се заклеха, че работят по 4 ч на ден. Строежът няма да бъде пуснат, докато не завърши проверката и на ДНСК, която може да констатира нарушения в конструкцията и плана на обекта, коментира строителният министър.
Още от статията на „Монитор"
„Тотю и Дянков на нож за пенсиите", информира „Стандарт"
Пенсиите скараха кабинета. Финансовият министър Симеон Дянков и социалният Тотю Младенов отново застанаха на нож за пенсиите. За мен е важно Министерството на труда да си отстоява позицията или поне да обясни защо са я променили, нападна Дянков вчера колегата си. Повод за думите му стана оттегленият Кодекс за социално осигуряване, който предвиждаше скок на стажа за пенсия от Нова година. Вместо това Младенов и синдикатите си стиснаха ръцете тази стъпка да бъде отложена за 2014 или дори 2016 г. Не може да оставяме това за следващото правителство, отсече още финансист номер 1. Както стана ясно преди ден, той настоява още от догодина осигурителният стаж за пенсия да расте с година до достигането на 37 години за жените и 40 - за мъжете. Сред идеите на Дянков е и категорийните работници - миньори, пилоти, танцьори - да се пенсионират с 2 години по-късно. Идеята "взриви" неформалното заседание на тристранката във вторник и беше категорично осъдена от синдикатите. Ако все пак бъде приета - това ще удари по средно 108 хиляди работници. На практика никой от полагащите 1-ва и 2-ра категория труд няма да се пенсионира през 2011 и 2012 г.
Още от статията на „Стандарт"
„Общините са непреклонни, искат по-добър бюджет", информира „Класа"
Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) ще остане непреклонно в настояването си проектобюджетът за 2011 г. в частта му, касаеща местните бюджети, да бъде променен. Това заяви вчера пред „Класа" кметът на Смолян и председател на сдружението Дора Янкова
„Искаме да можем с това, което получаваме от местните финанси, с националното финансиране и с реализацията на европейските проекти да гарантираме качеството на живота в районите на страната", заяви още Дора Янкова.
„Държим държавата да ни подкрепи именно защото е криза", уточни тя. Кметовете ще настояват пред централната власт и за опростяване на процедурите по усвояването на европейските фондове, преди всичко по ОП „Регионално развитие", ОП „Околна среда" и програмата „Развитие на селските райони".
Според Янкова премиерът Бойко Борисов все още „има усещане за кметските отговорности" и за това, какво трябва да получават местните хазни.
Затова се надяваме, че лично Бойко Борисов като премиер и лидер на политическото ръководство на ГЕРБ ще разпореди републиканският бюджет да бъде изменен така, че да стане по-добър за общинските финанси.
Според Дора Янкова в момента субсидиите за капиталови разходи в общините са под минимума и парите са крайно недостатъчни за поддържане на общинските улици и пътища, за поддръжка на сгради, за зимно почистване и други елементарни услуги.
Още от статията на „Класа"
„Сегашната политика на ГЕРБ ни води към отмяна на борда или програма на МВФ", казва в интервю за „Дневник" икономистът Красен Станчев, председател на УС на ИПИ и управител на КС2
Какъв сигнал към бизнеса и домакинствата са внезапните промени в данъчно-осигурителната политика на правителството - в края на септември внесе проектобюджет 2011 и обяви за най-голямото му достойнство запазването на данъчно-осигурителната тежест, а седмица по-късно премиерът съобщи, че осигуровките ще се вдигат, като и до днес не се знае точно с колко?
- "Нищо не е сигурно в стопанската и фискалната политика." Това е посланието. Така е от декември 2009 г. насам, но едва сега се осъзнава.
Това заради липса на капацитет - управленски и експертен, ли е, или си има и други причини?
- Това е поради стремеж към народна любов от страна на премиера.
Така ли се прави политика?
- След като става, значи може.
Но правият път ли е това и ще може ли после да се върнем в правилната посока на поносима цена?
- Мнозинството граждани и фирми ще платят много висока цена. Крайният сценарий е отказ от валутния съвет и връщане към ситуация подобна на тази от 1996-1997 г. Има и по-мек вариант: провал на фискалната дисциплина, споразумение с МВФ, вдигане на данъците, рязко намаляване на заплати и пенсии и премахване на "социалните придобивки", дадени за купуване на гласове на изборите през 2005 и 2009 г.
Колко вероятни са тези сценарии?
- При условие че фискалната политика продължава да се води без съкращаване на разходи и привилегии и без реформа в пенсии и здравеопазване - такива ще са вероятните развития след втората половина на 2011 г. докъм 2014 г.
Ако изключим тези негативни сценарии, какъв е най-вероятният ефект от бягството от реформи на ГЕРБ?
- Съкращенията на разходите и реформите ще бъдат направени по принуда от някое следващо правителство.
Защо премиерът предпочита да се вслушва повече в избирателите си - в случая в синдикатите, отколкото в експертите от собствения му кабинет?
- Не виждам смисъл да се коментира премиера. Той можеше, дори може и сега, да спечели уважение с реформи. Борисов предпочете да се движи по инерцията на лявото икономическо мислене на предишните правителства, наложила се след 2002 и 2003 г.
Дотогава се смяташе, че благосъстоянието ще се създава от частния сектор, конкуренцията, стабилната фискална среда и дисциплина. Не знам дали някой си спомня, но това бяха целите на тригодишното споразумение с МВФ от 1998 г.
След 2003 г. правителствата постепенно наложиха най-невъзможната стопанска политика: увеличаване на пенсиите, разширяване на привилегиите, вавилонски разходи за неефективни държавни проекти, финансирани от данъци - и всичко това при положение че на един работещ в частния сектор се пада по пенсионер и половина, или общо трима бенефициенти на държавното преразпределение. А на това отгоре и се краде. За да има повече бюджетни приходи за финансиране на тази политика, нямаше друг подход, освен да се намалят данъците.
Още от интервюто на „Дневник"