Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска Кория" предлагат проект за развитие, възстановяване и поддръжка на материалната база на обекта, както и прилежащата техническа и туристическа инфраструктура. Идеята е входирана в Българския туристически съюз (БТС) и очаква становище.
Извън капиталовите инвестиции, които по изчисления на председателя на туристическото дружество, ще достигнат 600 хиляди лева, те са готови да инвестират и в развитието на социалния туризъм. Това включва провеждането на зелени училища, излети и детски лагери, както и регионални, национални и международни спортно-туристически мероприятия.
С тях вложените средства за планирания период от 10 години ще достигне 1 милион лева. Финансирането, поне първоначално, ще бъде с лични средства.

Източник: ТД Манастирска Кория
"Част от предвидените дейности са възстановяване на рухналите постройки около хижата, в които искам да направим обучителен център за ЮТС (Юношески туристически съюз). Цялостна реновация на покриви, фасади, туристическа спалня, санитарни помещения, кухня, алеи, подходния път към хижата и ландшафта около нея", разказва пред Money.bg Иван Попов. Той признава, че сред основите приоритети са водоснабдяването и канализацията на обекта, които към момента са проблемни.
"Целта ни е да се създаде уют и комфорт за посетителите на хижата, както и за хората, които работят там", категоричен е Иван Попов. Той е отговорен за хижа "Бонсови поляни" в продължение на близо 2 години и половина, като се грижи за съхранението и развитието на базата, както и за провеждането на редица събития и мероприятия. За това той разчита на богатия си и доказан опит в туристическия бизнес.
Спортно-туристически събития
Около 400 хиляди лева са предвидени за спортно-туристически събития, мероприятия и социални програми. Сред тях са създаване и изграждане на горско училище, възстановяване на клуба по ориентиране към БТС, изграждане на въжен парк.

Източник: ТД Манастирска Кория
Проектиране и изграждане на спортно-туристически съоръжения
Инициаторите планират също цялостно облагородяване, възстановяване и изграждане на туристическата инфраструктура в Люлин планина, в това число пейки, беседки, навеси. Маркиране на туристически и велопътеки, като и тяхната целогодишна поддръжка.
Засега проектът е на изчакване, но становище от страна на БТС може да дойде още в рамките на следващия месец. "Силно се надявам на следващия управителен съвет да получим положителен отговор", признава той.
Въпреки дългосрочната заявка на проекта, според Попов има редица предпоставки този срок да бъде много по-кратък. Особено ако се включат партньори и инициативата получи подкрепа от БТС. "Имаме желание да се фокусираме в реализацията на критично важните дейности още в първите 2-3 години, което ще бъде предпоставка за пълно и цялостно изпълнение на инвестиционната ни програма", разкрива той.
Чист въздух и занимания на открито
"Основен фокус е подрастващото поколение и затова голяма част от инвестициите са с цел тази близка планина до София да е атрактивна за децата и младежите, да дишат чист въздух, да развиват двигателните си умения и да обичат природата", споделя Попов.

Източник: ТД Манастирска Кория
Много важен акцент е, че с популяризирането и правилното управление на Люлин планина, туристическият трафик към Витоша ще бъде облекчен, подчертава Иван Попов. Той припомня, че "уикендите там е доста пренаселено и вместо хората да се разтоварят от градския стрес и да се насладят на природата, се случва точно обратното".
Разработеният план е изцяло екологично съобразен, така че "софиянци могат да бъдат сигурни, че това природно богатство на София - Люлин планина (което попада в зоната Розата на ветровете), с уникално чист въздух, ще бъде запазено и подържано по правилен начин", категоричен е настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни".
насо
на 28.03.2025 в 09:33:51 #1Желаем им успех, но ме съмнява 1млн. лв да стигнат, ако искат наистина да инвестират в туристическа и екологочна ифраструктура. Да не забравят еко тоалетни, кофи за разделно събиране на отпадъци, навеси за нацепени дърва, питейна вода...