Ричард Брансън, милиардерът собственик на Virgin Atlantic Airways, е заявил, че не е сигурен дали най-големият авиопревозвач във Великобритания British Airways ще преживее рецесията и че британското правителство трябва да се противопостави на евентуален спасителен заеми и да остави компанията да банкрутира, предаде Bloomberg.
"Само защото те бяха водещия превозвач не означава, правителството трябва да влезе и да ги спаси," счита той.
Брансън, чиято компания в най-големият конкурент на British Airways за отдалечените дестинации от Великобритания, е казал, че не планира да направи оферта за по-големия авиопревозвач, защото BA има твърде много задължения и няма пазарна стойност.
Базираната в Лондон авиокомпания съобщи за 375 млн. лири загуба за фискалната година, приключила на 31 март, отчитайки първия си пълен годишен дефицит от 2002 г. насам, като помоли служителите си да се съгласят да работят безплатно или да си вземат неплатен отпуск за най-малко седмица, което Брансън нарича "отчаяни мерки".
Според Брансън, изпълнителният директор на BA Уили Уолш е заробил компанията, като сега е моментът Virgin Atlantic и другите превозвачи да продължат да подобряват дейността си, да купуват нови самолети и да предложат на пътниците добра услуга за парите им.
Днес акциите на British Airways поевтиняват с 6.23%, до 127.90 пенса в средата на сесията, като за последните 12 месеца са загубили 41.57% от стойността си.