Договорът за киноцентър "Бояна" е свръхгарантиран
Държавата ще държи ипотека от 30 милиона лева за земята
Идеите на Стефан Данаилов за концесия на студиото са неизпълними
Елица Димитрова
Агенцията за приватизация подготви договора за продажбата на Киноцентъра, като успя да договори клаузи, защитаващи държавния и обществен интерес - рестриктивни за купувача и възможно най-благоприятни за продавача в историята на българското раздържавяване. Това показва дори най-беглият преглед на постигнатите договорености между АП и американската компания "Ню имидж", избрана за купувач на "Бояна".
В историята на българската приватизация се броят на пръсти сделките, при които държавният и обществен интерес са не просто гарантирани, а са и свръхгарантирани. Твърденията на новия министър на културата Стефан Данаилов, че не били налице достатъчно гаранции, изглеждат не само неоснователни, но и абсурдни на фона на постигнатите договорености между АП и "Ню имидж", а именно:
Стойността на сделката е 6,25 милиона евро цена и 15,6 милиона евро инвестиции, тоест общо 21, 85 милиона евро. В допълнение стратегията на "Ню имидж" предвижда през следващите 3 години общите приходи за "Бояна филм" да надхвърлят 400 милиона лева (за сравнение годишния оборот на Киноцентъра сега е около 8 милиона лева). Всичко това е постигнато при положение, че "Бояна филм" се нуждае от огромни инвестиции, бизнесът на дружеството запада, и има реституционни претенции към близо 180 декара от общо 302 декара земя, притежавани от дружеството.
Срещу всичко това Агенцията за приватизация получава следните гаранции:
"Ню имидж" ще заплати неустойка в размер на покупната цена за акциите на "Бояна филм" или 6.25 милиона евро (тоест в номиналния размер на цената без да се отчита плащането с компенсаторни инструменти), ако в срок от 10 години след приключване на приватизацията, прехвърли акции от "Бояна филм" на трети лица или допусне "Бояна филм" да бъде обявена в ликвидация или несъстоятелност, или промени предмета на дейност на кино-центъра.
"Ню имидж" се задължава в срок от 5 години след приключване на приватизацията да продуцира най-малко два пълнометражни български игрални филма и 20 минути анимация, да оказва пълно съдействие на Българската национална филмотека за запазване на българския филмов архив и да осигури безплатно ползване на помещения за неговото запазване в продължение на 3 г. В допълнение купувачът е длъжен да осъществи за своя сметка физическото преместване на архива съгласно указанията на министъра на културата. "Ню имидж" също така следва да оказва съдействие на студенти от българските висши учебни заведения по кино, театър, аудио и визуални науки по начини, подробно разписани в приватизационния договор. Всички тези задължения са включени в условията на приватизацията именно по искане на различни представители на българските филмови дейци и Министерството на културата. Агенцията за приватизация е предвидила неустойка за всяко едно неизпълнение, на което и да било от тези задължения в размер на 200,000 евро.
Особено интересни са постиженията на преговарящите екипи на АП относно размера на неустойките, които купувачът дължи при неизпълнение на инвестиционната програма и задължението да не се разпорежда със земя. За неизпълнени инвестиции "Ню имидж" е длъжен да заплаща неустойка в размер на 50 % от съответната инвестиция. Плащането на неустойката не освобождава "Ню имидж" от задължението да направи инвестициите в пълен размер. Тоест, ако купувачът забави инвестициите си с три години, то той ще трябва да плати тези инвестиции в размер на 150 % от 15.6 милиона евро или общо 23.4 милиона евро.
При продажба на земята на киноцентъра АП е договорила минимален размер на неустойката от 300 евро на квадратен метър (или около три пъти над средната пазарна цена за този район, която е около 100 евро на квадратен метър) и 1,000 евро на квадратен метър за сградите (което е около 2.5 пъти над пазарната стойност за квадратен метър в този район и при тази възраст и износване на сградите). Това е само минималният размер. АП си е запазила правото сама да назначи оценител, който да определи и по-висок размер на неустойката.
АП е постигнала и абсолютният максимум по отношение на допълнителните договорни гаранции за обезпечаване изпълнението на задълженията на "Ню имидж", включително на задълженията да плаща неустойки. Договорена е банкова гаранция в размер на 3,000,000 евро за неизпълнение на инвестициите, която Агенцията има право да усвои по всяко време щом прецени, че има забавяне в изпълнението на инвестиционната програма. Плащането по гаранцията не освобождава "Ню имидж" от задължението да направи инвестициите и да плаща неустойки.
Възможността за разпореждане със земята на Киноцентъра не е гарантирана само от неустойката, която "Ню имидж" дължи в случай че се разпореди със земята или части от нея. В полза на Агенцията ще бъде учредена ипотека върху цялата земя на Киноцентъра за срок от 10 години на стойност 30 милиона евро. Това на практика означава, че Киноцентърът се продава с ипотека за 30 милиона евро върху земята, въпреки че по-голямата част от нея е обект на реституционни претенции. Наличието на ипотека препятства каквито и да било разпореждания със земята на "Бояна филм". Ипотеката е съществена част от приватизационния договор и без нея договор не може да има.
Настоящият изпълнителен директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов успя да договори и допълнителна защита на държавните интереси при сделката за Киноцентъра - присъствието на един представител на Министерството на културата в Съвета на директорите на "Бояна филм" с право на вето върху всички разпоредителни сделки с недвижими активи на Киноцентъра.
При това положение, изявленията на новия министър на културата Стефан Данаилов, че липсвали достатъчно гаранции за бъдещето на "Бояна филм" като студио, звучат неправдоподобно. Какви още гаранции иска министърът - може би инвеститорът да подари на "Бояна филм" всички инвестиции, да подари на държавата и акциите и активите на дружеството, за което е платил и да си тръгне, за да може шепа стари кинаджии да се възползват от всичко това и да правят държавно субсидирано кино по проекти, които печелят благодарение на стари познанства и настоящи позиции в Киноцентъра?
На фона на така постигнатите договорености звучи абсурдно идеята на новия министър, която той охотно възприе от настоящия директор на "Бояна" и бивш политически опонент в миналото Евгений Михайлов, да се отдаде Киноцентъра на концесия. Едва ли има инвеститор, който да вложи инвестиции в "Бояна филм" в размер на поне 15.6 милиона евро (колкото предлага "Ню имидж"), да плати концесионно възнаграждение на държавата най-малко 6.25 милиона евро (колкото плаща и "Ню имидж" сега), да се ангажира че ще донесе приходи в България от кино-продукции за най-малко 400 милиона лева през следващите 5 години (колкото е предложил "Ню имидж"), и след това като му изтече концесията да си тръгне като остави всичко това на държавната "Бояна филм". Всъщност преди да бъде поканен такъв неразумен инвеститор или донор, държавата ще трябва да промени закона за концесиите, за да даде възможност за концесиониране и на киноцентър (каквато сега не съществува), а след това да трансформира земята на "Бояна филм" в публична държавна собственост, за което или ще трябва да осъди реституционните собственици в Киноцентъра в продължение на десетки години или ще трябва да ги обезщети за техните 180 декара с най-малко 18 милиона евро (ако приемем, че средната пазарна цена на земята в Киноцентъра е около 100 евро на квадратен метър).
Очевидно, изявленията и настоящата позиция на mинистър Данаилов преследват най-малко две цели: да се дискредитира ръководството на Агенцията за приватизация, което е излъчено не от БСП, а от предишните управляващи и сегашни коалиционни партньори от НДСВ, и второ, да бъде спряна приватизацията на Киноцентъра на всяка цена дори с абсурдни тези от правна и икономическа гледна точка.
Архив
/
Договорът за киноцентър "Бояна" е свръхгарантиран