Владимир Путин може да пътува на Изток и да разглежда ракети в Пхненян с Ким Чен-ун, но руският газ се движи в западно направление - и то с намаление. Купувачи от Централна и Източна Европа получават синьото гориво с поне 10% отстъпка, съобщава Центърът за анализ на европейската политика (CEPA).

Според експертите целта на Москва е да осигури подкрепа във "вражеска" Европа за продължаване на договора за газов транзит през Украйна - решение, което трябва да вземе Киев и което може да прекрои картата на европейската енергетика. И попътно да фалира "Газпром".

Съдът реши "Газпром" да плати на Германия 13 млрд. евро компенсации заради недоставен газ

Съдът реши "Газпром" да плати на Германия 13 млрд. евро компенсации заради недоставен газ

Германската компания Uniper прекратява договора с руския газов гигант

Загубата на голяма част от европейския пазар още от първите месеци на войната в Украйна сериозно удари по руската газова индустрия, която още от съветските времена е инфраструктурно ориентирана най-вече за доходоносния износ към Стария континент.

Това докара най-голямата загуба на "Газпром" от 25 години. Макар Русия да започна да продава на приятелски настроени режими, сделките не са на същите цени, а вътрешни прогнози на газовия монополист показват, че при настоящата ситуация възстановяването ще отнеме поне десетилетие.

Румъния увеличи с 34% вноса на природен газ през първото тримесечие

Румъния увеличи с 34% вноса на основна енергийна суровина

Добивът в страната обаче е доста по-висок от вноса й

А ако през януари газовото трасе през Украйна излезе от експлоатация, "Газпром" ще се окаже на ръба на фалита, смятат от CEPA. За момента украинските политици са на позицията, че договорът няма да бъде подновяван.

Затова и сега Москва се опитва да си "купи" европейска подкрепа за политически натиск върху Украйна да не спира газовия транзит, който парадоксално се случва на фона на най-голямата война на континента от 1945 г. насам. Словакия и Унгария вече публично се обявяват за продължаване на доставките след Нова година.

Да се направим, че този газ не е руски

В оригиналната публикация на CEPA има интересен елемент от сюжета, който включва и България. "Украинските газопроводи са едното голямо трасе за руски газови доставки. Другото минава през Турция, която получи огромни количества газ от Русия през последните месеци. Продава ги на държави от ЕС, които се правят, че не знаят откъде идва", пишат от центъра.

Руската компания IDC ще строи "Турски поток" през България

Руската компания IDC ще строи "Турски поток" през България

Изграждането на трасето в страната ни е разделено между пет подизпълнители

Напомняме, че доста бързо построеното продължение на руския проект "Турски поток" през България беше наречено от тогавашните управляващи "Балкански поток" и те категорично твърдяха, че тръбата не обслужва руските проблеми.

Както отбелязват експертите, изглежда, че "Русия използва Турция, за да наводни региона с евтин газ, който след това се продава на печалба на западноевропейските хъбове". Дава се пример с България - у нас през последните месеци синьото гориво е два пъти по-евтино от нормалното в сравнение с останалите европейски пазари и в резултат се реализират сделки за износ чак до Словакия или Полша.

Турската инфраструктура за газов износ обаче все още е с много по-малък капацитет от украинската и затова Русия се надява, че ще примами европейските правителства с ниски цени и възможност за големи печалби от реекспорт. А в замяна ще получи така нужните средства за военната си икономика.