Преди да влезе на среща с бизнеса в хотел „Шератон", вицепремиерът Симеон Дянков потвърди пред журналисти, че спешно му трябват 1,5 млрд. лв. "Аз бих искал да постигнем или по-малко разходи, или повече приходи, но в размер на 1.5 млрд. лв.", категоричен беше той.

Дискусията за антикризисните мерки от Министерския съвет се пренесе в хотел „Шератон, където представители на бизнеса, търговски банки, работодателски организации и независими икономисти очакваха вицепремиера, за да чуят от него какво предлага правителството. Те получиха работния вариант на мерките, обсъдени по-рано днес от Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Дянков призова бизнеса да разгледа тези мерки и да се обсъдят евентуални промени, ако някои от тях са лоши. „Това, което аз искам да постигнем, е повече приходи", заяви финансист номер едно, цитиран от репортер на News.bg.

Само началото на дискусията бе открита за медиите, след това тя продължи при закрити врата. През това време икономистът Георги Стоев, от "Индъстри Уоч" се обяви против вдигането на ДДС-ставката, защото това ще наруши доверието в България като страна, тръгнала по пътя на ниските данъци и плюсът по тази мярка ще бъде изключително малък. Според Стоев е рисковано да се балансира фиска с повече приходи. Преборването с фискалния иск става със съкращаване на публични разходи.

Цитиран от БГНЕС Стоев предложи да се върнат за преразглеждане при първостепенните бюджетни разпоредители програмните бюджети, въз основа на които е изготвен и Законът за държавния бюджет за 2010 г. По този начин чрез преосмисляне и съкращаване на по-ненужните разходи би могъл да се консолидира бюджетът, с 1-2 млрд. лв. по-малко разходи в него.

Ето и някои от  мерките, които получи бизнеса в хотел „Шератон":

- да се намали срокът за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност в случаите на освобождаване от работа от 75 дни на 30 дни, която ще спести 15 милиона лева.

- да се приватизират 51% от държавни компании, включително Топлофикация -София и НДК. Идеята е след 2 години да бъдат приватизирани и останалите 49% от държавните фирми.

- да се създаде нормативна база за ускорена продажба на емисии по Протокола от Киото и ускореното приемане на Националния план за преразпределение на квотите за търговия от фирмите с въглероден диоксид, което ще донесат допълнително 200 милиона лева в държавния бюджет.

- премахването на възнагражденията за участие в междуведомствените комисии и работни групи ще спести 10 млн. лева.

- свеждане до минимум на гражданските договори и договорите за консултантски услуги - от тази мярка се очакват да бъдат намалени разходи за  15 млн. лв., а от премахването на паричните суми за облекло на работещите по трудово правоотношение за 2010 г. ще паднат около 70 млн. лв.

- да се създаде регистър на задълженията на държавата към бизнеса, аутсорсване на държавни услуги към частни изпълнители, ускорено издължаване към бенефициентите на дължимите суми от евро фондовете.

- създаване на холдингов фонд за развитие на фондове за рисково капиталово инвестиране и гаранционни фондове за инвестиране.

- да се увеличи максималната продължителност на извънреден труд, полаган от едно лице в рамките на една година. Има и идея фирмите да могат да пускат служителите си в "икономическа ваканция", което означава да могат не плащат еднократно 3 месеца, когато хората им са в неплатен отпуск.

- да се опрости процедурата за производство по несъстоятелност.

- цялата държавна собственост да се управлява от една агенция, а социалните пенсии и добавки да се дават след подоходен тест и тест за имущество, като се предвижда до края на 2011 г. да се преустанови с намаляването на осигурителните вноски.

- да не се поемат задължения извън предвидените по бюджет за 2010 г.

- първите три дни от обезщетенията за временна неработоспособност да не се поемат от НОИ, а от работодателите.

- средствата за фонда работна заплата на държавните служители да се намалят с 10%.

По-късно от пресцентъра на Министерство на финансите изпратиха до медиите съобщение, в което се обобщават някои от идеите на бизнеса и на икономистите.

Да се продължат реформите в здравеопазването и пенсионната система и ускорено да започмне усвояването на средствата от еврофондовете, са препоръчали независимите икономисти. За да се извършат тези реформи обаче, е необходима много по-голяма подкрепа, която за момента липсва, смятат те.

Преобладаващото мнение на икономистите на срещата в "Шератон" обаче е, че предложенията трябва да бъдат ориентирани повече към намаляване на разходите, в това число намаляване на капиталовите и текущи разходи на държавните институции. По думите на финансовия министър, постигането на повече приходи и по-малко разходи на стойност 1,5 млрд. лева би било добър резултат за правителството.

Представителите на бизнеса .се обявиха и за реформи в структурите на МВР и Министерството на отбраната, както и в областта на земеделието, където, по думите им, субсидиите надвишават тези за здравеопазването. Сред предложените идеи бяха още:

- намаляване на държавната субсидия за БДЖ и приватизация на активи на държавните железници, в т. ч. на по-големи жп гари;

- преглед на разходите на всички държавни институции и възможностите за ограничаването им;

- спешно навлизане на страната ни на пазара на предписани емисионни единици, където има сериозно изоставане.

Вероятно може да се наложи въвеждането на еднократни или временни данъци, прогнозираха някои от участниците в дискусията. Те смятат, че нереформираните системи, сред които са пенсионната и здравеопазването, трябва да понесат ограничения.

Беше дадена подкрепа на идеята за увеличаване на пенсионната възраст, която е начин за безболезнено облекчаване на пенсионната система. Общо бе и виждането за цялостната необходимост от рестриктивен подход на правителството в сферата на публичните финанси, обобщават от пресценътъра на финансовото министерство.