2025-та година е на път да влезе в историята с две знакови събития, плод на дългогодишните усилия на страната ни - присъединяването към еврозоната и влизането ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

И докато еврозоната е обект на яростна полемика, в която обществото е поляризирано, поради разнопосочните аргументи относно предимствата и рисковете от приемането на единната европейска валута, членството ни в ОИСР може да ни донесе само дивиденти.

Присъединяването към "клуба на богатите" е на финалната права

Устойчиво икономическо развитие, поддържане на фискална стабилност и повишаване на жизнения стандарт са най-важните цели, които ОИСР промотира, за постигането на които организацията изработва, прилага и подлага на мониторинг най-високи стандарти в ключови области като образование, иновации, управление, инфраструктура, селско стопанство, климат.

Присъединяването на страната ни към престижния "клуба на богатите" е вече на финалната права и България ще има възможност да се възползва от всички негови инструменти с доказана ефективност - с това посланието към Фискалния съвет на България бяха посрещнати Атанас Атанасов и Богомил Манов, членове на Фискалния съвет на България, на 17-тата среща на независимите фискални институции, която се проведе между 14-ти и 16-ти май 2025г. в Сантяго де Чили и Валпараисо.

Годишната среща на ОИСР е най-важният форум на националните независими фискални институции на страните-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и страните-кандидати, каквато е България.

На срещата бяха разисквани важни проблеми, които са особено актуални за бъдещото развитие на българския фискален съвет - как да се премине от наблюдение на публичните финанси и спазване на фискалните правила към реална подкрепа за дългосрочна фискална устойчивост. Във връзка с това бяха представени основните характеристики, които трябва да бъдат развити - самостоятелност на администрация и ресурси, като условие за независимост и разширяване на функционалния капацитет; разработване на подходящи аналитични инструменти, като анализи за финансова стабилност и устойчивост на икономиката, разходни оценки на законодателните предложения, макроикономически и фискални прогнози.

Особено внимание беше отделено на създаването на условия за по- добра комуникация по разпространение и популяризиране на дейността на независимите фискални институции чрез засилено медийно и интернет покритие с цел ефективно наблюдение от гражданите на фискалните данни и привличането им като вид обществен надзор.

Беше поставено ударение върху методите и инструментите, които подобряват разбирането на фискалните рискове и точността на анализа на фискалната устойчивост, така че политиците да могат да вземат по-добри решения за фискалното бъдеще, вслушвайки се в препоръките на фискалните съвети. Става дума за опит в разработването на иновативни иконометричени модели за ранно наблюдение и количествено определяне на фискалните рискове с отчитане на допълнителни фактори, например прогнозиране на имиграцията на работната сила и ефекта върху бюджета и икономиката.

Най-важните причини за участието на Фискалния съвет в 17-та среща на фискалните органи на ОИСР е нарастващата роля на независимите фискални институции и необходимостта от обмен на опит между тях, както и кандидатурата на България за приемане в ОИСР.

В очакване на зелена светлина

За Фискалния съвет, като сравнително нова и все още малко позната институция в България, е от особено важно значение насоките и подкрепата, които може да получи от ОИСР по пътя на своето развитие и оптимизиране.

Мисия на ОИСР вече е идвала в България, за да установи контакт с Фискалния съвет през 2024г. Целта на проведената среща беше да проследи доколко българският Фискален съвет отговаря на 22-те принципа на ОИСР за независими фискални институции, разпределени в 9 ключови области.

Общата оценка беше благосклонна, но в доклада бяха посочени и възможности за разширяване на оперативната самостоятелност на ФС и конкретните инструменти за постигане на тази цел, както и подходи за преодоляване на асиметрията на информацията между независимия орган и правителството. Транспонирането на новата европейска рамка за фискално управление в националното законодателство може да предостави добра възможност за коригиране на тези недостатъци и превръщането на българския Фискален съвет в модерна и силна институция, с потенциал за въздействие върху правителствените решения.

За постигането на тази цел, при проведените разговори с представителите на ОИСР на срещата в Сантяго де Чили, от 14-16.05.2025г., членовете на Фискалния съвет Атанас Атанасов и Богомил Манов бяха уверени в готовността на ОИСР за осъществяване на нови консултативни мисии в страната.

Това е особено важно за новоизбрания през 2025г. състав на Фискалния съвет, който още от самото начало заяви своите амбиции да изведе органа в незаобиколим фактор за поддържане на фискалната устойчивост на страната.