Доходът на глава от населението в португалските семейства се е увеличил най-много през 2024-та сред страните, членуващи в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), показва официалната статистика. Ръстът при "отличниците" е 6,7% в сравнение с предходната 2023 година.
Според публикуваните данни, миналата година всички държави в рамките на организацията, за които има налични статистики, с изключение на Финландия и Австралия, са регистрирали ръст на реалния доход на глава от населението. Увеличението при първенеца се дължи "главно на обезщетенията на работниците и намалението на платените данъци", се посочва в доклада.
Австралия, от друга страна, регистрира най-голям спад (-1,8%), въпреки че това се е подобрило спрямо рекордния спад от 5,1%, регистриран през 2023 г., "дължащ се главно на по-високи лихвени и данъчни плащания".
Погледнати общо, страните от ОИСР отчитат ръст, макар и малък, по отношение на реалния доход на домакинства на глава от населението. Увеличението е с 1,8% през 2024-та, на фона на малко над 1,7% през предходната година.
Според ОИСР, годишното увеличение на реалния доход на домакинства на глава от населението, наблюдавано през 2024 година в повечето страни членки на организацията, е настъпило след забавяне на инфлацията в сравнение с предходната година.
Къде е България?
Нека погледнем как стоят нещата у нас. Според официалните данни на НСИ, оповестени преди месец, годишният общ доход средно на лице от българско домакинство нараства с 18,5% на годишна база, достигайки 12 857 лева.
Най-проста сметка показва, че темпът на нарастване у нас е почти 3 пъти (по-точно 2,8) по-висок от този на най-добре представящите се в рамките на ОИСР.
България не е член на Организацията, но това е една от основните й цели във външната политика. Още през 2007 година страната заяви своето желание да се присъедини към ОИСР, пише на страницата на Министерство на външните работи.
През годините страната препотвърждава неколкократно своето намерение. Така през 2022-ра на Среща на Съвета на ОИСР на ниво министри са приети пътните карти за страните кандидати, сред които и България (наред с Румъния, Хърватия, Бразилия, Аржентина и Перу).
Като основен мотив за това се посочва допълнителното "признание за стабилността, потенциала и привлекателността на нашата икономика за инвеститорите".
За ОИСР
ОИСР е наследник на Организацията за европейско икономическо сътрудничество, създадена да управлява финансовата помощ по плана Маршал за възстановяването на Европа след Втората световна война. В сегашния си формат организацията функционира от 1961 година и към момента наброява 38 страни.
Основната й цел е стимулирането на политики за устойчиво икономическо развитие, повишаване жизнения стандарт на населението и поддържане на финансова стабилност.