Аз съм за премахването на минималната работна заплата, заяви икономистът Георги Ганев в студиото на Money.bg. Той допълни, че ако се говори в по-голям мащаб, премахването на данъка върху доходите на физическите лица, а облагането да върви само по линия на потреблението също е резонно.

Тук Ганев разясни, че според него уязвимите групи и хората, които наистина имат нужда от подкрепа, трябва да я получат чрез помощи, а не чрез изкуствено увеличение на пенсиите.

Той припомни, че в работата си като депутат е бил против на инкорпорирането на Covid помощите към постоянната пенсия. "Ние поискахме (...) от пенсиите да бъдат изчистени всички социални плащания и те да се получават по линия на социални помощи, а в пенсиите да останат само плащания, за които човек е внасял пари върху своите доходи за целия период в който се е осигурявал", припомни гостът.

В разговора той изрази мнение, че активно се пробутва идеята за увеличаване на данъчни и осигурителни ставки. А много по-редно е преди това да се обложат всички освободени от данъци доходи, като тези от земеделски ренти и дори от пенсии.

"Ние обичаме да гледаме високите пенсии в европейски държави, но не се сещаме да проучим колко високо спрямо стандарта на живот в съответните държави са те, когато от тях се удържат 30% данъчни и други дължими към държавата вноски", заяви Ганев и информира, че в повечето държави от ЕС пенсиите се облагат със здравноосигурителни вноски, например.

Той коментира и друг сектор, този на земеделието, който според него е "много облагодетелстван", защото в повечето държави в ЕС за получените субсидии за земеделие се дължат данъци.

Проблем има и със събирането на реално дължимите данъци - от имоти например, в общините и с ефективното управление на собствеността на различни структури като университетите например, които също искат по-големи субсидии.

Гостът коментира и внесения от служебното правителство бюджет за 2025-а, като даде за него отрицателна оценка. Според него, и в двете големи числа - и за приходите, и за разходите, има големи проблеми.

Любомир Дацов: Притеснителна е тенденцията финансовите министри да се държат като социални

Любомир Дацов: Притеснителна е тенденцията финансовите министри да се държат като социални

Една голяма част от предложенията в проектобюджета ще повлияят негативно на инвестициите, посочи той

"Не съществува вселена, в която заложените приходи в проектобюджета могат да се случат", категоричен бе той и допълни, че тези над 90 млрд. лева просто няма да дойдат дори с въвеждането на данъчни амнистии. Той изрази съмнение от ефекта на подобна мярка, дори ако бъде въведена, защото в проектобюджета са заложени над 4 млрд. лева, а сметките на експерти твърдят, че дори да заработи това решение, то ще донесе не повече от около половин милиард.

Ганев заяви още, че на фона на проектобюджета за 2025-а този за 2024-а се изпълнява доста добре в приходната част, най-вече по отношение на данъците. В него проблемът обаче са някои разходи, приети в средата на годината - за армията , за полицията и за фонд енергийна сигурност

Целия разговор гледайте във видеото!