Има нещо дълбоко сбъркано в логиката на този бюджет. Това заяви в студиото на Money.bg икономистът и финансист Любомир Дацов по повод проектобюджета за следващата година и напрежението, което възникна около него.

Той описа ситуацията така: "Ние ще вземем едни пари, ще натоварим частния сектор следващата година, включително гражданите, директно или индиректно. И с тези пари бюджетът ще инвестира в капиталови разходи, в други инвестиции, които според бюджетарите те управляват по-добре от частния сектор и по-ефективно."

Гостът обърна внимание, че на база изготвен от него анализ и публикувана таблица се вижда, че от 1990-а до 2027-2028 г, до когато е бюджетната прогноза на сегашното правителство, има само две години, в които се наблюдават "откъснати от икономическите реалности скокове, водещи до пикове на разходите".

Снимка 696562

Дацов посочи още, че е притеснителна тенденцията напоследък "финансовите министри се държат като социални министри" и допълни: "Не съм много сигурен, че в 2026-а година, ако сега се приеме този бюджет така и се продължи в тази посока, ще има желаещ да стане финансов министър. Ако е истински професионалист."

Икономистът подчерта, че няма ясна методология за това как бюджетните данни по национален стандарт се преизчисляват за целите на консолидираните данни по европейски стандарт. Поради това едва ли ще се намери някой, който да верифицира, че данните подавани от Министерство на финансите всъщност са коректни.

Гостът постави под съмнение и реалистичността на параметрите в проектобюджета. Той обърна внимание, че при оценката за БВП и неговия ръст, заложени в проектобюджета, все пак има най-малки отклонения. Но от прогнозата на министерството на финансите се вижда, че се залагат ръст от 2,8% на БВП за следващата година при ръст на инвестициите от 10%.

Според Дацов, много внимателно трябва да се четат и текстовете, посветени на сливането на Националната агенция по приходите и агенция "Митници", тъй като някои от тях дават огромни правомощия на служителите им, включително да извършват претърсвания и арести без предварителна съдебна заповед.

За жалост обаче, една голяма част от предложенията, направени във връзка с проектобюджета ще доведат до смачкване на инвестициите.

Проблемът с размера на администрацията и свързаните с това разходи също бе посочен като притеснителен. Дацов го дефинира от макроикономическа гледна точка и посочи експанзията като отрицателна тенденция. По негови думи, проблемът е и микроикономически - от гледна точка на ефективност на разходите. "Всъщност липсата на дори една реформа и харченето на пари на калпак вече излезе извън нормалните размери", заяви той.

Цялото интервю гледайте във видеото!

Проектобюджетът за 2025-а – защо БНБ и финансисти призоваха да не се приема

Проектобюджетът за 2025-а – защо БНБ и финансисти призоваха да не се приема

Възможно е дори да се стигне и до хиперинфлация, смятат някои финансисти