Едно от малките чудеса на (все още) глобализирания свят е, че можем да съизмерваме цената на всяко нещо не само с тези на другите подобни на него неща около нас, но и с нивата в някои по-далечни земи. Често коментираме колко струват различни хранителни продукти по света и у нас, но на същия принцип можем да погледнем и към някои видове имоти.
В наши дни човек с нужните средства може да избере да инвестира в хотел. Туризмът като цяло се развива добре из цяла Европа и даже да ни предстоят по-тежки икономически времена, разумен мениджмънт може да донесе добри резултати.
Да си представим, че нашият инвеститор има 1,5 млн. евро, с които иска да придобие място за туристическо настаняване. Ако гледа родния пазар, това му дава доста опции, сред които са:
- Построен през 2000 г. хотел на 500 метра от лифта в Банско с 1300 квадратни метра площ и характерни за периода архитектурни и естетически решения (точно 1,5 млн. евро);
- Бивша почивна станция в Китен от 1980 г. с 2400 квадрата РЗП, която видимо не е била модернизирана поне от началото на 90-те (1,42 млн. евро).
Тъй като пазарната икономика предполага, че цената на един имот отговаря на това, което някой би дал от него и не искаме да изглежда, че се подиграваме на някого, няма да даваме линкове към конкретните обяви. Те са просто на първата страница с резултати при съответните търсения в големите платформи за обяви.
Ако леко завъртим глобуса обаче виждаме, че нашата хипотетична 7-цифрена инвестиция в евро би могла да си намери и друго място. В Тоскана, на час и половина с кола както от Флоренция, така и от Рим.
Хотелът от основното изображение е построен в края на XV век като конвент в историческия център на град Сартеано. През вековете той е бил превръщан и в училище преди да започне да изпълнява сегашната си функция.

Източник: Buy that Hotel
Стаите са 20, като има и допълнителни помещения, пространство за ресторант или винарна, парк и маслинова градина.
Хотелът е действащ и има оценка 9/10 в Booking.com. Цената - 1,290 млн. евро. С остатъка до €1,5 млн. купувачът може да реставрира няколко помещения, които в момента не се използват.

Източник: Buy that Hotel
Както отбелязва италианският брокер, това е луксозен и единствен по рода си имот. Затова нека просто приемем, че е някакво изключение.
След няколко секунди търсене в международна платформа за продажба на хотели намираме друго интересно предложение. Става дума за провинциално имение в Перигорд Ноар, Франция. Регионът е курортен, като на 50-ина километра има летище.

Източник: Buy that Hotel
Имението с РЗП от 750 квадратни метра е построено през XIX век и е преустроено в хотел с 20 стаи, разположени на два етажа. Функционира и в момента и има оценка от 8,8 в Booking.com. Цената? 320 000 евро.
За да дадем малко роден контекст, според актуални данни от пазара, за толкова пари можете да си купите два тристайни апартамента в столичния квартал "Красна поляна". Многостаен в "Манастирски ливади" е твърде вероятно да се окаже по-скъп.

Източник: Buy that Hotel
Всичко това, естествено, са случайно избрани примери, но те отварят друг разговор - за това какви са народопсихологическите причини у нас имотният пазар да не губи темпо, каква е мотивацията зад поне част от сделките и къде е границата между инвестицията в дом или бизнес и спекулативните сделки, направени с надеждата за продажба при още по-високи нива.
За всичко това на форума Money.bg Лични Финанси говориха експертите Георги Янков, Деян Спасов и Тихомир Тошев. Припомнете си дискусията "Балон или ракета: Какво се случва на имотния пазар" тук:
Ето и нашия текст по темата: