Най-голямата швейцарската банка UBS Group AG ще трябва да задели допълнителен капитал в размер до 26 млрд. долара, съгласно условията на банковата реформа, предложена от правителството на страната.
Тази сума надхвърля предишните оценки и може да влоши отношенията между банката и държавата, отбелязва Bloomberg. Малко по-рано агенцията съобщи, че UBS обмисля да премести централата си от Швейцария в друга държава, ако властите в страната проведат замислената реформа, която банката смята за "прекомерна реакция" на краха на Credit Suisse.
Според проекта за реформа, най-големият разход за UBS би било предложението за увеличаване на задължителните резерви за финансовите институции с операции в чужбина. В случай че това предложение се приеме, банките ще трябва да поддържат резерви вътре в страната в размер на 100% от стойността на активите в чужбина (т.е. със същия размер), а не 60%, както е в момента.
По оценки на правителството, само по този пункт от реформата, на UBS ще се наложи да увеличи резервите си с 23 млрд. долара.
Швейцарските власти обосновават посоченото предложение с това, че увеличените резерви ще направят UBS по-гъвкава и устойчива в случай на криза.
"Предложението касаещо чуждестранните подразделения на банките означава, че при (евентуална) извънредна ситуация, UBS ще може да ги отдели частично или напълно, без да навреди на капитализацията на банката майка", се казва в изявление на правителството.
"Необходимото (допълнително) натрупване на капитал в идеалния случай може да бъде постигнато без привличане на капитали и без да се ограничава прекомерно органичният растеж", се казва в изявлението на швейцарското правителство.