„На море без кафе", съобщава от първата си страница „Стандарт" заради режима на тока, който ще бъде въведен по Южното Черноморие
Без кафе и топла закуска. Така ще започне денят за летовниците по Южното Черноморие. Този път курортите ще осъмнат без ток не заради авария, а за планиран ремонт. Енергийното дружество ЕVN и НЕК ще спрат далекопровода "Ахелой" от 5 до 7 ч сутринта. Възможно е обаче да се стигне до режим на тока. Предупреждението хвърли в паника хотелиерите. Те имаха огромни проблеми с гостите си при големите аварии преди три седмици. Тогава останали без климатици туристи се изнесоха от стаите си и поискаха компенсации за провалената почивка. Тонове храна пък отидоха на боклука. Втори токов удар ще ни провали сезона. Какво да обясняваме сега на хората. Без климатик и с течащи хладилници в 35-градусова жега е ад, заявиха разгневени хотелиери.
Още по темата от „Стандарт"

„Крадат ток с дистанционно", информира от първата си страница „Монитор"
Схема за кражба на ток чрез дистанционно управление е абсолютен хит на пазара у нас. Тя се предлага от различни групи висококвалифицирани електричари, които действат на територията на цялата страна. Една от тях е известна като варненската група, тъй като се придвижва с кола, регистрирана в морската ни столица.

Цената на услугата тръгва от 2000 лв. твърдо плюс процент от „икономисаната" енергия, който се плаща ежемесечно. Първоначалната такса варира в зависимост от конкретния обект, чийто електромер се манипулира. Тарифата за хотел в Боровец например е от порядъка на 15 хиляди лева първоначално.

Процентът, който се плаща месечно, най-често е от порядъка на 40-50 на сто „спестения" ток. Модерната джаджа, която лъже електромера да не отчита, излиза доста по-евтино, ако се монтира на уреди в жилищна сграда - около 600-700 лв.

За София най-много специални устройства за крадене на ток с дистанционно управление са изловени в баровските квартали Симеоново, Драгалевци, Бояна. Крадци на ток по новата технология има дори на „Секвоя" - улицата, на която навремето живееше Тодор Живков, съобщиха от ЧЕЗ. От Е.ОН, която обслужва Североизточна България, не скриха, че и те са се натъквали на модерните устройства. Само от ЕВН заявиха, че до момента нямат такива случаи.

„В момента кражбите са на изключително интелигентно ниво и се установяват изключително трудно", коментира Росен Йорданов, шеф на дирекция „Експлоатация и поддържане" в ЧЕЗ Разпределение. Той обясни, че схемата, която се прилага в момента действа благодарение на прекъсвач, който може да се управлява дистанционно чрез радиосигнал. Той се поставя на намотката за напрежение в електромера.
Още от статията на „Монитор"

„Общините спират ремонтите и почват да закриват детски ясли", предупреждава от първата си страница „Сега"
Тежките финансови ограничения, спуснати от правителството, принуждават общините да предприемат драстични мерки догодина като затваряне на детски ясли и спиране на всякакви ремонти. За това алармира вчера Гинка Чавдарова, шеф на Националното сдружение на общините. Намерението фигурира в справките, които кметовете пращат след актуализациите на местните бюджети и прогнозите им за 2011 г.

Новината идва в момент, когато статистиците отчитат положителни тенденции в раждаемостта. "Много ме безпокои тенденцията да се закриват ясли и след като постъпи цялата информация, в сдружението ще направим анализ къде причина за това е липсата на деца и къде - липсата на средства", каза вчера пред "Сега" Гинка Чавдарова. Според нея общините са принудени да пристъпят към тази драстична мярка, защото държавата не дава достатъчно за издръжката на детските ясли. Под въпрос е съществуването и на детските кухни в някои общини.

Общините масово се отказаха да кърпят дупките по улиците, както и да ремонтират училища и детски градини. Така наесен учениците за пръв път ще влязат в небоядисани и на места неремонтирани стаи. Няма пари и за ремонти на социални домове.

Заради орязаните бюджети 90 общини са спрели уличното осветление, съобщиха още от сдружението. Такива са Мадан, Баните, Борино. На някои места има режим и свети само за определен период от тъмната част на денонощието. Така е в Троян, Павликени, Девин, Доспат.
Още от статията на „Сега"

 „Спецправата за контрол след приватизация влязоха в КС", четем от първата страница на „Дневник"
Специалните инструменти за защита на интереса на държавата срещу неизрядни купувачи по приватизационни договори може да отпаднат. Това ще стане, ако Конституционният съд (КС) уважи искането на омбудсмана Гиньо Ганев и отмени текст от Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

Ако КС реши, че правото на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) да налага запори, ипотеки или възбрани върху акции и имущество без санкцията на съда нарушава основния закон, държавата ще трябва да си търси правата като всеки друг търговец.

Това право съществува от 2006 г., но е привлякло вниманието на омбудсмана едва сега, след жалба на БТК и нейни служители. Безпрецедентно близо три страници от искането на Ганев до КС са посветени не на правните аргументи, а на казуса БТК. Посочва се още, че спецправата на държавата пречат на сделката за НУРТС.

Основните аргументи на омбудсмана са срещу приетата през март 2010 г. нова привилегия на привизационната агенция. Дотогава тя можеше да ограничава правата само на купувача по сделката, а след това - да налага ипотеки и върху имоти на самото приватизирано дружество.

Новата опция до момента е използвана срещу БТК - 857 нейни имота са ипотекирани заради неизпълнени задължения на първия й купувач "Вива Венчърс". Има още три дружествата с ипотекирани имоти заради дългове на приватизатори - "Мраз" ЕАД - София, "Аналитик приват 98" - Калотина, и "Калотина-Балкантурист", с. Калотина.
Още от статията на „Дневник"

„Общинските болници решават до седмица дали да се преструктурират", информира от първата си страница „Класа"
Всички болници за активно лечение, които са с пълно общинско участие в капитала и имат желание да се преструктурират в лечебни заведения за долекуване и продължително лечение, трябва да подадат информация до една седмица, съобщиха вчера от Министерството на здравеопазването (МЗ). Болниците могат да подават информацията в МЗ или в Националното сдружение на общините в България. Това е необходимо, за да се разработи проектно предложение, с което тези болници ще могат да кандидатстват по Оперативната програма „Регионално развитие" 2007-2013 г. за безвъзмездно финансиране на дейности, свързани с обновяване и модернизиране на лечебните заведения. Сумата, за която могат да кандидатстват общинските болници, е 147 млн. лева. От здравното ведомство заявиха пред „Класа", че срокът е толкова кратък, понеже трябва да се структурира рамката, за да може да се кандидатства успешно по програмата. „В много болници има вече готови проекти за преструктуриране", коментираха още от ведомството. Според Българския лекарски съюз срокът от една седмица е прекалено кратък за общинските болници, за да подадат информация дали да се преструктурират или не. „Принципалът на общинските болници са общините и затова здравното министерство не може да изпраща инструкциите на болниците", коментира пред „Класа" д-р Димитър Ленков, главен секретар на БЛС.

Той обясни, че е нереално за една седмица да се иска информация за това коя болница ще се преструктурира или не. Ленков коментира още, че за да се случи това, трябва да се събере принципалът, който е общинският съвет, и да вземе решение какво да се прави със съответната болница. Той добави, че не е готова здравната карта, за да се каже къде ще останат болници и къде не.
Още от статията на „Класа"

„Чакаме от азерите половината от газа", съобщава „Стандарт"
50% от потреблението на природен газ в България може да се осигурява с доставки от Азербайджан. Това ще бъде възможно най-рано от 2013 г., каза шефът на "Булгартрансгаз" Иван Дреновички. Във вторник в Баку е проведено заседание на Българо-азербайджанската работна група за доставката по море на компресиран природен газ (CNG) с участието на "Булгартрансгаз", СОКАР и консорциума "Шах Дениз", представляван от Statoil, BP и Total. Обсъдено е предварителното проучване за осъществимостта на проекта. Следващите преговори ще бъдат на 23 и 24 септември, като тогава се очаква да се реши къде на грузинския бряг да бъде изграден CNG терминал. Вариантите са пристанищата Поти или Кулеви. На българския бряг пък вече е ясно, че терминал ще има при Варна. След като необходимите съоръжения бъдат готови, страната ни ще може да получава от Азербайджан по 2 млрд. кубически метра синьо гориво годишно. При положение че България потребява между 3 и 6 млрд. кубика, новото трасе ще гарантира половината от необходимия газ. Когато то бъде готово, може да бъде намалена и цената на газа. Засега обаче водещият стимул на проекта е осигуряване на алтернативни доставки на газ и въпросът за цената не е обсъждан по-сериозно.
Още от статията на „Стандарт"

„Техниката от нета поскъпва с 15% заради гаранцията", съобщава „Монитор"
При покупка на техника през нета най-често към обявената изгодна цена трябва да платите допълнително за вида гаранция, която ви интересува, предупреждават потребителските организации. Това автоматично вдига цената с до 10-15% върху стойността на стоката, която се вижда изписана на екрана. Преди да натиснете бутона „плати" в кой да е електронен магазин, откъдето сте си харесали стока на картинка или по техническа спецификация, проверете какви са правата ви. Ако те не са подробно описани не само в условията за използване на сайта, но и на много видно място, докато оформяте покупката, то изобщо не рискувайте да купувате този продукт.

Колкото по-надежден е един търговец, толкова по-дълъг е срокът, в който можете да върнете стоката, която сте купили. Важно е да проверите и какви гаранции се предлагат. Понякога те са част от общите условия в договора.

Германски сайт за спортно облекло на световни марки осигурява безплатна доставка из целия Европейски съюз, когато поръчката е над 200 евро, което всъщност е много лесно постижимо. Търговецът не само гарантира връщане на стоката за срок от 21 дни, след като бъде доставена от куриер на вратата ви, но и по време на самото й транспортиране можете да проследите движението й. Британски сайт за обувки предлага да върнете купената стока до една календарна година, ако обувките не са носени навън.

Най-многобройни са оплакванията на потребители от китайски сайтове. Много от тях са буквално нарисувани с необходимите атрибути. Затова, преди да пазарувате от китайски електронен магазин, го направете с препоръка на познат, който е сигурен в коректността на търговците, или разплащането да е през гарантирана система, което ще рече, че ако не получите стоката си, то след известна кореспонденция със сайта -  оператор на сделката, все пак ще си върнете парите.

При пазаруване през „Ибей" можете да разчитате да върнете стоката само ако търговецът изрично е указал това.
Още от статията на „Монитор"

„До 3000 лв. ще е глобата за автогуми без екоетикет", информира „Сега"
Автомобилните гуми у нас и в целия ЕС ще бъдат снабдени с етикети с букви от А до G - подобно на знаците върху домакинската техника, които ни информират дали тя пести ток и дали не е прекомерно шумна. Сега избираме "обувки" за колата по размери, шарка на грайфера и цена. Според нова европейска директива специалната маркировка ще ориентира купувача за разхода на бензин, за сцеплението на мокър път и дори за шума, който се носи при движение. Според специалисти с добри гуми можем да спестим до 10% от горивото, а ако шофьорите в ЕС масово се насочат към зелените етикети с буква А, ефектът за околната среда ще е равен на изчезването на 1.3 млн. леки коли.

Продажбата на гуми без етикети за тяхната ефективност след 1 ноември 2012 г. ще се наказва с глоби навсякъде в ЕС. За целта нашето Министерство на икономиката е подготвило проект за допълнение на Закона за защита на потребителите, в който са определени и санкциите за магазини и сервизи нарушители. Глобите са между 500 и 3000 лв. Със същите суми ще се наказват и автотърговци, които продават нови коли без задължителните стикери или етикети с данни за гумите.

По подобие на битовата и домакинска техника етикетите на автогумите ще варират от най-добрия клас "А" - в зелен цвят, до сигнално червения клас "G", който издава най-лоши параметри. Нивото на произвеждания шум ще бъде указано с числа -съответните децибели, и с пиктограма - рисунка на високоговорител с вълнички. Изискването ще важи само за нови изделия. Всички гуми, произведени след 1 юли 2012 г., трябва да носят стикер или да бъдат придружени от етикет, когато тръгват от фабриката към магазин или гараж.
Още от статията на „Сега"

„Заради газа и тока инфлацията отново потегли нагоре", съобщава „Дневник"
След кратко затишие през юни цените в България отново тръгнаха нагоре. Юли е приключил с инфлация 0.4% на месечна база, с което годишната й стойност скача до 2.4% при 1.4% предходния месец. Това показват данните на Националния статистически институт, публикувани вчера.

Основната причина са по-високите цени на горивата, газа и тока. Точно от 1 юли след решение на енергийния регулатор ДКВЕР природният газ в България поскъпна с близо 25% въпреки предупрежденията на бизнеса и синдикатите, че подобен ценови шок ще е смазващ за индустрията и домакинствата. Цената на тока пък беше увеличена с около 1.8%.

"В данните няма нищо изненадващо предвид увеличението на административните цени. Притеснителното е, че ако инфлацията продължи да расте, това може да окаже допълнително негативно въздействие върху и без това свитото потребление", коментира икономистът Петър Чобанов, който е бивш изпълнителен директор на несъществуващата вече Агенция за икономически анализи и прогнози.

Още по-висока е инфлацията през юли по европейските стандарти (хармонизираният индекс на потребителските цени), където делът на нехранителните продукти е по-голям спрямо българските стандарти. По методиката на ЕС тя е съответно 0.5% на месечна и 3.2% на годишна база. От началото на годината до юли пък цените са скочили с 1.9 на сто.

Ръст на месечна база има при абсолютно всички стоки без храните и безалкохолните напитки, които са без промяна и които все пак формират повече от една трета (35%) от разходите на средностатистическите домакинства. Най-много месец за месец поскъпват развлеченията и почивките - с 4.7%, както и комуналните услуги като електричеството и газа - с 1.2%.
Още от статията на „Дневник"

„България е в Топ 3 на страните с най-голяма сива икономика", информира „Класа"
България е на трето място сред 37 страни по обем на сенчестата икономика. През тази година тя заема около 37 на сто от родния брутен вътрешен продукт (БВП), сочат данни от изследване на икономиста Фридрих Шнайдер от университета в Линц, Австрия, предаде „Икономист". Изследването показва, че на първо място сред проучваните държави е Латвия, чиято сенчеста икономика през тази година се очаква да надвиши 40 на сто от БВП. Второ място заема Естония с близо 40% скрита икономика. В подреждането Шнайдер поставя на четвърто и пето място Турция и Гърция, следвани от Италия. Средният обем недеклариран бизнес според изследването е с дял малко над 20% от БВП.

Икономистът уточнява, че всяка държава има две икономики - официална и сенчеста. Официалната се измерва от държавата чрез брутния вътрешен продукт (БВП), постъпленията от данъци, осигуровки и други подобни, докато сенчестата са всички пари и работни места, които юридически не са обложени и обявени.

Шнайдер коментира, че ръстът на сивата икономика се дължи на финансовата криза, която принуждава все повече страни от ОИСР и ЕС да избягват допълнителната тежест на данъчното облагане, като прибягват до неформални сделки. Според него сенчестата икономика може да действа като буфер в трудни времена като сегашните.
Още от статията на „Класа"

„Бъдещето - климат на крайностите" е заглавието на анализ на „Дневник" за климатичните промени
Унищожителни наводнения в Пакистан, задушаващи пожари и безпрецедентна жега в Русия, убийствени свлачища в Китай, разрушителни мусони в Индия, необичайно студена зима в Южна Америка... Дотук август 2010 г. не само оправдава очакванията, че за поредна година ще е един от най-изпълнените с бедствия месеци на годината.

Случващото се раздуха дебата за и против глобалното затопляне, че и дори възбуди любителите на конспиративни теории за свръхсекретно "климатично оръжие", разработено, разбира се, от империалисти или тайни глобални общества.

В академичните среди разговорът е на друго ниво. Според едни струпването на толкова аномалии е рядкост. За мнозина учени обаче екстремните явления това лято пасват на концепцията за причинените от човека климатични промени.

Те отново призовават човечеството да започне да се подготвя за различен начин на живот, изпълнен с крайности и внезапни обрати във времето. Част от тази промяна засяга директно властите, защото природните бедствия, засягащи милиони хора, заплашват не просто управляващите, а и изобщо доверието към държавата да се справя в криза.

Засега политиците не се стряскат особено - дори международните преговори за намаляване на парниковите емисии, причиняващи измененията в климата, буксуват и годината ще завърши без някакъв сериозен напредък от форума в Копенхаген насам.
Още от статията на „Дневник"

„Строим магистрали двойно по-бързо", казва в интервю за „Стандарт" министърът по еврофондовете Томислав Дончев
Г-н Дончев, по какъв конкретен начин ще ни бъде от полза подписаният меморандум за сътрудничество със Световната банка?
- Споразумението със Световната банка е рамково. В него няма детайлизиране на конкретни проекти, по които ще си сътрудничим. Нито е описано точно по какъв начин ще се случи това. Когато говорим за подобна схема, която включва, от една страна, българските държавни институции, от друга страна - средства от ЕС и Световната банка, трябва да е ясно, че става въпрос за пилотни практики. Ние и банката имаме задачата да конкретизираме стъпките на това сътрудничество.

Каква подкрепа поискахте да ни окаже Световната банка?
- При разговорите ми с президента Робърт Зелик и неговия екип аз имах възможност да обясня какви са нуждите на България. Казах, че повечето оперативни програми се движат с един по-скоро нормален темп. Че имаме нужда от техническа помощ при големите инфраструктурни проекти, предимно по ОП "Транспорт" и евентуално по ОП "Околна среда". В които родните експерти имат ограничен опит. Става въпрос за проекти с цена от няколко стотици милиона. Нужна ни е помощ както за подготовката, така и за изпълнението им. А Световната банка със сигурност има доказан опит и ноу-хау за изпълнението на подобни проекти във всички точки на света.

По кои проекти ще ползваме експертите на Световната банка?
- Говорим за ограничен брой големи проекти - 4 или максимум 5. В случая разговорите със Световната банка не бяха в ролята й на кредитна институция, а такава, която може да ни предостави опит. Но ако един проект се движи два пъти по-бързо, отколкото без чужда помощ, нима това не носи и реални пари? С опита на Световната банка няколко големи проекта ще се движат по-бързо и по-качествено. Става въпрос за такива, които тепърва предстои да тръгнат. Не искаме да включваме чужда техническа помощ в проекти, по които вече се работи и те така или иначе се движат.

Тези проекти от този програмен период 2007-14 на ОП "Транспорт" ли ще са?
- В момента обсъждаме настоящия програмен период. Но говорейки за техническа помощ, вероятно ще се възползваме от опита на Световната банка и при подготовката на проекти за следващия период. Споделих със Зелик и според реакцията му мисля, че той подкрепя моето мнение - идеята е не просто да ползваме техническа помощ от Световната банка, която да ни движи след това проектите. Искаме през следващите три години няколкото големи стратегически проекта да се ползват от такава помощ. Но това да се прави така, че самите държавни структури у нас след това да могат да подготвят подобни проекти без външна помощ.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Съдът е под преса, чувстваме се като хора трето качество", казва в интервю за „Сега" съдията Владимир Астарджиев
Той бе съдията, който оправда Кирил Киров-Японеца, обявения от МВР за наемен убиец хърватин Иван Може и бившия вицепремиер Александър Божков. Преди десетина дни Астарджиев остро разкритикува полицията, че без доказателства е арестувала показно съпругата на ексшефа на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров - Станислава.
Г-н Астарджиев, разбрахте ли защо изобщо полицията е арестувала съпругата на Валентин Димитров - Станислава? От решението ви да я пуснете на свобода излезе, че срещу нея няма събрано нито едно доказателство.
- Полицията в самото начало е имала свидетелските показания на т. нар. пострадала (Анна Чирица - б. р.), които са сочели към някакви действия на Валентин Димитров и на лицето, на което Димитров е прехвърлил записа на заповед. Има и твърдения, че този запис на заповед не е истински, тъй като мъжът й никога не бил поемал такова задължение. Явно въз основа на това полицаите са отишли на срещата, но това по делото по никакъв начин не личи. На десетия ден след задържането не бяха представени СРС, въпреки че има протоколи за изземвания, които се правят само когато има белязани пари. Не бе представено и разрешението за полицейската операция, дори самите полицаи, участвали в операцията, не бяха разпитани като свидетели, за да кажат кое как е станало.

Според мен само по показанията на свидетелката полицията не е имала законен повод да започне наказателно производство срещу когото и да било. Но отива полицията на място и вместо Валентин Димитров намира жената на Димитров, за която свидетелката Чирица изобщо не говори в показанията си. Всъщност има нещо мъничко - че тя е присъствала на среща с Димитров, когато той отправил заплахи към пострадалата, че ще стане лошо, ако не си плати. Въобще цялостното поведение на т. нар. обвиняема - Станислава, е било като съпруга на Димитров и съм сигурен, че ако не бе такава, прокуратурата щеше да й вземе примерно гаранция 1000 или 5000 лв. и изобщо нямаше да занимава съда.

Прави впечатление, че често различните инстанции тълкуват различно липсата или наличието на доказателства. Димитрова бе задържана от Районния съд, а вие я освободихте без мярка. Откъде идва тази коренна разлика в определенията на съда?
- В конкретния случай мотивите на колегата не са добри. Затова има инстанционен контрол - по-висшата инстанция да прецени дали първата е била права. Обикновено в по-високите инстанции са хора с повече опит и с повече смелост. Ако забелязвате, по такива дела става въпрос за проявата на някаква смелост заради медийната обстановка, в която е поставен съдът. А и всеки има различни възгледи за правото, различен житейски опит.

Казахте смелост, това не говори ли за един доста сериозен натиск върху съда?
- Трябва да призная, че нашето правителство е първото от доста години насам, което поема като основен приоритет борбата с престъпността на по-високите нива. Не че и преди не се водеше такава борба, но бе избирателна - биеше се по предишните или по по-предишните, за да покажем колко сме бели. Очевидно народът има най-голямо доверие в кабинета именно заради тази битка, но тя предполага не само арести, а и резултати.

И заради това всичко трябва да става тихо, безшумно, без медийни кампании, без да се прави реклама, защото това осигурява успеха на акцията. Ще дам пример - неслучайно може би най-успешната акция на МВР, по която основните обвиняеми все още са в ареста, "Наглите", бе направена много безшумно. Там е имало подготовка и след това са свършени нещата, не както в много други случаи - първо да се вдига шум и после да се търсят доказателства.
Още от интервюто на „Сега"