Цените на кафето сорт "Арабика" се повишиха силно на борсите вчера, достигайки нов 13-годишен връх, като това се обяснява основно с прогнозите за слаба реколта от кафе в Бразилия.
Цената на фючърсите на кафе "Арабика" на нюйоркската борса ICE Futures се повишиха само за ден с 1,2%, до 3,0575 долара за фунт.
В същото време, фючърсите за сорта "Робуста" скочиха за ден с 4,1%, до 5191 долара за тон.
Министерството на земеделието на САЩ прогнозира сега, че реколтата от кафе в Бразилия за стопанската 2024/25 г. ще възлезе на 66,4 млн. стандартни 60-килограмови торби, докато доскоро прогнозните очаквания бяха за 69,9 млн. торби.
По данни на метеорологичната служба Cemaden, настоящият сезон в Бразилия е най-сухият от 1981 г. насам.
Глобалното затопляне влияе сериозно на производството на кафе и конкретно на производството на кафе сорт "Арабика", тъй като то е по-деликатно и изисква оптимални климатични условия, за да се произвежда висококачествена суровина, коментира преди за Money.bg експертът от областта на продажбите на кафе Видин Андонов.
По-думите му тогава, в дългогодишен план се очаква производството на "Арабика" да продължи да намалява и съответно най-вероятно ще се увеличи производството на сорт "Робуста", като по-издръжливото и лесно за отглеждане растение.
Кафето е втората най-търгувана суровина на борсата след петрола и като такава, се влияе от различни фактори, които могат да се използват за спекулации на пазарната цена. Което явно важи и понастоящем, при новото голямо поскъпване на кафето в международен план.
Настоящото голямо поскъпване на суровината за една от най-консумираните топли напитки у нас, а и в световен мащаб, веднага буди въпроси, като: дали увеличението на цените (скоро) ще дойде и в България; реколтата в Бразилия ли е единственият фактор за движението на цените нагоре или има и други; кога най-рано би могло да очакваме известно понижение на цените на кафето у нас.
Затова във връзка с настоящата ситуация с покачването на цените на кафето на международните борси, се обърнахме за обобщен коментар към експерта Видин Андонов. Той сега е мениджър бизнес развитие към полския кафе-тек хъб Hardtank, отговаряйки за разрастването на компанията извън пределите на Европа.
Коментарът за Money.bg на експерта Видин Андонов:
Да, очакваната слаба кафеена реколта в Бразилия сериозно влияе на цените на борсовите пазари и високите цени на кафето в момента, но до голяма степен тази новина се използва и за допълнително спекулиране с цените на борсата.
В дългосрочен план има и други фактори, които влияят за покачване на цената на кафето, като: военните конфликти, затрудненият (и по-скъп) транспорт, нарастващата консумация на кафето като суровина. От значение е и глобалното затопляне, което влияе неблагоприятно на отглеждането на кафе сорт "Арабика".
От разговорите ми с вносители на зелено кафе в Европа, мога да кажа, че вероятно покачването на цените на кафето ще продължи поне в следващите няколко месеца. Спад на цените може да се очаква едва след март 2025 година - но за момента това е по-скоро прогноза и не може да се знае със сигурност.
Относно отразяването на високите борсови цени на цените "на дребно" у нас - то вече е факт.
Цените на комерсиалните/масови брандове кафе са нараснали драстично, въпреки, че някои компании се опитват да компенсират това с купуването на по-нисък клас суровини или с намаляване на техните маржове, за да не е толкова осезаемо поскъпването към крайните клиенти.
За нивото на поскъпване към момента не се ангажирам с конкретни цифри, поради голямото разнообразие на предлаганото кафе в България и многото търговци - но бих казал, от началото на годината досега, както "на едро" така и "на дребно", кафето у нас е поскъпнало поне с 20%.
shtimpo
на 27.11.2024 в 12:13:04 #1“Глoбaлнoтo зaтoплянe влияe cepиoзнo нa пpoизвoдcтвoтo нa ĸaфe” ,!, “Глобалното затопляне” влияе предимно на алчността човешка.