По света се изпиват повече от 400 милиарда чаши кафе всяка година. Как са разпределени те по страни и население, колко души са били необходими, за да стигне тя до нас - от плантацията до магазина или кафенето. Какви са мащабите на кафе-индустрията в световен план?
Кои са най-големите производители на кафе в света?
И до ден-днешен родината на кафето - Етиопия, е един от големите световни производители. През 2024 г. тя е на 5-о място в света с (441 000 тона годишно) след Бразилия (3 558 000 тона годишно), Виетнам (1 830 000 тона годишно), Колумбия (858 000 тона годишно), Индонезия (642 000 тона годишно). Цялото количество етиопско кафе е от по-качествения сорт арабика. Произвежда се основно в западните части на страната и в централните региони на изток от столицата Адис Абеба. Сред най-известните региони са Иргачеф, Сидама и Харар. Дори думата "кафе" е твърде вероятно да произлиза от региона Каффа, защото именно там откривателят на кафето - козарчето Калди, се натъкнал на кафеените дръвчета през 9 век.
Първи по количество произвеждано кафе в света е гигантът на южноамериканския континент Бразилия. Една трета от световното производство на кафе се пада на нея като от него 69% е арабика, а 31% - робуста. Основните региони в Бразилия са в щатите Минас Жераис, Сао Пауло и Еспириту Санту. В Бразилия кафето е религия наред с футбола и денят на бразилците рядко преминава без поне две-три кафенца. Обикновено те са с много захар и мляко.
Бразилия е най-големият производител на кафе в света повече от 150 години. Приблизително 3,5 милиона души са ангажирани в производството на кафе, предимно в селските райони. Там има около 220 000 ферми за кафе, разположени на 27 000 кв. км - площ, почти колкото страна като Белгия.
Източник: Siemens Домакински уреди
За разлика от Бразилия, вторият по големина производител на кафе в света Виетнам, се е концентрирал върху робустата с 95% от общото си производство. Цялата територия на страната е подходяща за отглеждане на този устойчив сорт и неслучайно Виетнам зарежда голяма част от по-нискокачествените еспресо смеси със своята робуста.
Колумбия се нарежда на трето място по производство на кафе, като със своята 100% арабика заема 8% от общата световна продукция и е номер едно по количество произвеждана арабика. Кафеените региони са разположени на запад, от границата ѝ с Еквадор на юг до границата ѝ с Венецуела на север.
Източник: Siemens Домакински уреди
Най-богатите кафе-фермери и най-проспериращите кафе компании
Ако говорим за дребни и средни по големина ферми, логично би било да търсим най-богатите кафе-фермери в Панама, където са специализирани в производството на висококачествена геша или гейша - най-скъпия сорт кафе в света. Трудно обаче бихме могли да открием такава класация.
През декември 2023 г. Антонио Франсискини - известен с прякора Кафе барона, придоби контрола върху Ipanema Coffees - най-голямата ферма за кафе в Бразилия. Придобиването на Ipanema Coffees, които произвеждат над 7 000 тона кафе годишно, утвърди Франсискини и холдинга му AFB&IOB като най-големия производител на кафе в света. Любопитен факт е, че през 2007 г. музикантът Лени Кравиц придоби известна бразилска кафе плантация на стойност 3 милиона долара, защото има имение в страната, а Mitsubishi Corp купи 20% дял в Ipanema Coffees през 2012 г.
Що се отнася до компаниите, които предлагат кафе на пазара, без изключение сред първите десет с най-високи годишни приходи са големи вериги за кафе и промишлени пекарни от Северна Америка и Европа. На първо място е Starbucks с 32,25 млрд. долара. Вторият JDE Peet"s Coffee има едва 9 млрд. долара, следван от PNRA с 6 млрд. долара, Tchibo с 3,8 млрд. долара и Luigi Lavazza S.p.A. с 2,7 млрд. долара.
Пазарът на кафеавтомати се разраства, Siemens е лидер
Източник: Siemens Домакински уреди
В световен мащаб пазарът на кафе-автомати се разраства с бързи темпове. През 2023 г. са продадени около 19 милиона единици кафе-автомати, с очакван годишен ръст от 6-7% за следващите няколко години. Стойността на този пазар е около 15-17 милиарда долара годишно. Siemens е един от основните играчи в сектора, като техните висококачествени и автоматизирани модели заемат значителен пазарен дял, особено в Европа и Азия, където автоматизираните решения за кафе набират популярност в домакинствата и малките офиси.
Кафе-автоматите на Siemens са високотехнологични уреди, които се отличават с иновативни функции и възможност за приготвяне на разнообразни кафе специалитети с прецизност и аромат. Производството на кафе машини под тази марка започва през 2007 г. В продуктовата им гама могат да се открият модели, които предлагат от стандартно еспресо и капучино до по-сложни варианти като латé макиато, флет уайт, американо или кафе кортадо с опции за настройка на смилането на кафето, задаване на силата и контролиране на аромата. Siemens продава своите кафе-автомати в над 50 страни по света, като за последното десетилетие се отчита ръст в продажбите на автоматични кафе машини с 25% годишно. Техните уреди съчетават прецизна статистическа точност при приготвянето на всяка чаша с богат избор на вкусове и аромати, което ги прави предпочитани както за домашна, така и за професионална употреба.
Най-новият модел кафе-автомат на Siemens - EQ900, е символ на иновация и комфорт. Два контейнера за кафеени зърна предоставят на кафе-любителите пълна гъвкавост от самото начало, за да имат те винаги под ръка предпочитаното от тях кафе и да получат от него над 30 кафе-напитки от цял свят. Работата с EQ900 е едновременно удобна и интуитивна: напълно автоматичната машина за еспресо може да се управлява от всяко място чрез интуитивния интерфейс на цветния дисплей с лесно плъзгане по него, чрез мобилно приложение или гласово управление. EQ900 приковава погледите и с най-големия цветен дисплей с висока разделителна способност (6,8 инча) сред кафе-автоматите на Siemens. EQ900 е идеалното решение за всеки дом на изтънчените кафе-любители с вкус и към елегантния дизайн, високите технологии и интелигентната функционалност.
Открийте пълната гама кафе-автомати на Siemens тук.