В сряда цената на петрола е под натиск, след вчерашния спад на американските пазари и  поради очакванията, че петролните запаси на американските компании ще регистрират ръст за втора поредна седмица.

Нефтените фючърси поскъпнаха до 4-месечния връх в началото на седмицата, след като финансовият министър на САЩ, Тимъти Гейтнер, представи в понеделник новия план на правителството за изкупуване на токсичните активи на банките.

Това доведе до силен оптимизъм на инвеститорите на финансовите пазари и поевтиняване на долара, което подкрепи цената на петрола.

Днес обаче, в началото на сесията на европейските пазари, контрактите за доставка през май на американски лек суров петрол поевтиняват с 1.52 на сто, до 53.16 долара за барел на електронните пазари, а сорт брент пада в Лондон с1.68 на сто, до 52.60 долара за барел с доставка през май.

Вчера американските краткосрочни нефтени фючърси поевтиняха с 93 цента до 53.05 долара за барел в Ню Йорк.

В понеделник в края на сесията на нюйоркската стокова борса петролните контракти за доставка през май се търгуваха на ниво от 53.98 долара за барел, което е най-високата цена на затваряне от края на ноември миналата година досега.

Днес министерство на енергетиката на САЩ ще обяви данните за петролните запаси на американските компании за седмицата до 20 март.

Консенсусните очаквания на пазара са за увеличение на резервите с 1.3 милиона барела, след като през предходната седмица петролните запаси на САЩ нараснаха с 2 милиона до 353.5 милиона барела, което е с 13% над средната им стойност за последните пет години.

Според предварителен доклад публикуван вчера от министерството на търговията  в Токио, вносът на нефт в Япония, третия по големина потребител на суровината в света, след САЩ и Китай, през февруари е намалял за четвърти пореден месец, до 4.26 милиона барела или с 14 на сто под нивото от същия период на миналата година.

В същото време според доклада на Американския петролен институт, публикуван вчера, запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 4.58 милиона барела, до 354.5 милиона барела през седмицата до 20 март.