Японският министър-председател Шигеру Ишиба заяви, че финансовото състояние на страната е по-лошо от това на Гърция и отхвърли призивите за данъчни облекчения във време на нарастващи разходи за заеми, пише онлайн изданието на "Индипендънт"
Ишиба не смята за добра идея да финансира данъчни облекчения чрез държавни облигации, само дни след като бе съобщено, че икономиката се е свила за първи път от година насам, и то с по-бързи темпове от очакваното - на фона на търговските политики на американския президент Доналд Тръмп.
Данните от миналата седмица показаха, че БВП на Япония за тримесечието март се е свил с 0,7%, в сравнение със средната пазарна прогноза от 0,2%. Спадът на БВП се дължи на застоя в частното потребление и намаляващия износ. Япония е изправена пред перспективата за поне 24% мито от юли, освен ако не успее да договори сделка със САЩ - а важният автомобилен износ вече беше ударен и от допълнителните ставки върху стоманата и алуминия.
Опозиционните партии обаче оказват натиск върху правителството да намали данъците, включително ДДС.
"Важно е да осъзнаем опасностите на общество и свят с високи лихвени проценти. Правителството не е в позиция да коментира лихвените проценти, но реалността е, че се изправяме пред свят с тях. Фискалната ситуация на нашата страна е несъмнено изключително лоша, по-лоша от тази на Гърция", заяви премиерът пред парламента.
По думите му финансирането на огромния национален дълг става все по-скъпо, а макар данъчните приходи да растат, същото се случва и със социалните разходи.
Според Международния валутен фонд, общият дълг на Япония като процент от брутния вътрешен продукт е 234,9% към 2025 г., докато за Гърция е 142,2%.
Япония обаче (поне за момента) не я грози фискална криза от вида, който южната ни съседка преживя през 2009 г., защото местните инвеститори държат по-голямата част от суверенния ѝ дълг, и тя остава основен кредитор за други нации със значителни чуждестранни активи.
Министърът на финансите Кацунобу Като заяви, че въпреки че Япония не изпитва затруднения да набира средства чрез емитиране на дълг в момента, тя трябва да се стреми да поддържа пазарното доверие във финансите си.