Петролните цени в глобален мащаб за втора поредна година намаляват - с 3 на сто през 2024-а, пише "Ройтерс". Постпандемичното възстановяване буксува, Китай има икономически проблеми, а САЩ и други производители извън ОПЕК допринасят за един много добре зареден световен пазар, отбелязва агенцията.

Два от основните търгувани нефтени сортове - Brent и WTI, завършиха годината при нива на фючърсите от съответно 74,64 долара за барел и 71,72 за барел. За сравнение, последните сделки за 2023-а бяха при $77,04 (Brent) и приблизително същата цена за WTI като в момента.

Съкращения в добива на ОПЕК+ превръщат САЩ в най-големия износител на петрол

Съкращения в добива на ОПЕК+ превръщат САЩ в най-големия износител на петрол

Това твърди един от най-близките бизнесмени до Владимир Путин

Не само това, но през септември нефтените фючърси за Brent паднаха под 70 долара за барел за първи път от декември 2021 г.

Това изглеждаше до неотдавна напълно невъзможно - заради първоначално натрупаното темпо в големите икономики след COVID-19 и ценовите шокове в началото на войната в Украйна.

Какво предстои?

Цените на петрола ще се движат около 70 долара за барел през 2025 г. - слабото търсене в Китай и голямото предлагане ще парират усилията на страните от ОПЕК+ да възстановят пазара. Това показват резултатите от допитване на "Ройтерс" сред 31 икономисти и анализатори.

Точната им прогноза за Brent е средна цена от $74,33 за барел, докато през ноември очакването им беше за $74,53 - осма поредна корекция на прогнозата в посока надолу.

Ако това се случи, петролът ще достигне $100 за барел

Ако това се случи, петролът ще достигне $100 за барел

Необходимо е реализирането (почти) едновременно на няколко събития

Повечето от експертите, но и Международната агенция за енергетиката са на мнение, че пазарът ще има излишъци, като от JPMorgan са на мнение, че "ножицата" между търсене и предлагане ще е до 1,2 млн. барела дневно.

Прогнозите от анкетата на "Ройтерс" в някои случаи са за над 3 пъти по-бавен ръст на търсенето в сравнение с очакванията на ОПЕК+, откъдето идва около половината от световния нефт. Организацията през декември взе решение да забави увеличаването на добивите. На този фон, обаче добивите в САЩ са рекордни, а очакваната цена на US суровия петрол е $70,86 за барел.

Политиките в подкрепа на икономическия растеж като намаляването на лихвените проценти са сред факторите, които могат да допринесат за засилване на търсенето и по-високи ценови нива на черното злато. Известно възстановяване на производствената активност вече се забелязва и в Китай след конкретни правителствени мерки за подкрепа.

Тръмп към ЕС: Купувайте нефт и газ от нас или митата идват

Тръмп към ЕС: Купувайте нефт и газ от нас или митата идват

Междувременно, даже партията му не подкрепи законопроект за харчовете на държавата

Връщането на Доналд Тръмп в Белия дом също ще разбърка картите. Той ясно показва, че е на страната на нефто-газовата индустрия, но политиката му по отношение на санкциите срещу Иран и прекратяването на войната в Украйна има вероятност да се отразят на предлагането, предупреждават експерти.