Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп напълно очаквано продължава с натиска върху търговските и геополитически партньори на страната в седмиците преди завръщането си в Белия дом. След Канада и Мексико, дойде ред и на Европейския съюз да бъде заплашен с тежки мита, ако не се съобрази с икономическите приоритети на републиканеца.

"Заявих на ЕС, че трябва да наваксат техния огромен търговски дефицит със САЩ чрез мащабни доставки на нефт и газ. В противен случай идват САНКЦИИ!!!", написа Тръмп в своята платформа Truth Social.

Как слабото евро може да помогне на ЕС срещу митата на Тръмп

Как слабото евро може да помогне на ЕС срещу митата на Тръмп

Цената обаче ще е солена - инфлация и скъп внос

Още по време на кампанията си той даде да се разбере, че негов втори мандат ще е златно време за петролната и газовата промишленост - с увеличаване на добива и отпадане на някои от административните и екологични регулации, от които бизнесът се оплаква.

В същото време, борещата се за пълна независимост от руските петрол, газ и вървящото в комплект с тях геополитическо влияние Европа е идеален потенциален пазар.

Според официални американски данни дефицитът на САЩ в търговията с ЕС през 2022 г. е възлизал на 131,2 милиарда долара, посочва CNBC. През 2023 г. САЩ са били най-големият потребител на европейски стоки, като страната е поела 19,7 на сто от износа на ЕС.

Тръмп вече заплаши с подобни всеобхватни мита други основни търговски партньори на САЩ като Китай, Канада и Мексико, припомня бизнес медията.

Греда във Вашингтон

Реторическата убедителност на Доналд Тръмп беше изправена пред изпитание на собствен терен, след като подкрепеният от избрания за президент законопроект за държавните разходи се провали в Камарата на представителите на САЩ в четвъртък.

Десетки републиканци се противопоставиха на новия-стар държавен глава, оставяйки Конгреса без ясен план за предотвратяване на предстоящото спиране на правителството, което може да наруши коледните пътувания.

Законопроектът се провали със 174-235 гласа само часове след като беше набързо съставен от републиканското ръководство. По-ранна двупартийна сделка беше осуетена, след като Тръмп и най-богатият човек в света Илон Мъск се обявиха против нея.

Администрацията на Тръмп препоръчва намаляване на подкрепата за електромобилите

Администрацията на Тръмп препоръчва намаляване на подкрепата за електромобилите

Препоръчва се и налагане на мита върху всички материали за батерии в световен мащаб

Финансирането на правителството изтича в полунощ в петък. Ако законодателите не удължат този срок, правителството на САЩ ще започне частично спиране, което ще прекъсне финансирането на всичко - от граничното правоприлагане до националните паркове, и ще спре заплатите на повече от 2 милиона федерални служители.

Законопроектът би удължил правителственото финансиране до март и би осигурил 100 милиарда долара помощ при бедствия. По настояване на Тръмп, новата версия също би суспендирала ограниченията върху националния дълг за две години - маневра, която би улеснила прокарването на драстичните данъчни намаления, които той е обещал.

Демократите критикуваха законопроекта като прикритие за намаляване на бюджета, което би облагодетелствало предимно богати поддръжници като Мъск, докато би натоварило страната с трилиони долари допълнителен дълг.