„Византийски номер на ИКЕА", четем от първа страница на „Стандарт"
Мрежата буквално закипя след вчерашната публикация на "Стандарт""ИКЕА ни взе за балъци". А стотици възмутени българи във Фейсбук тръгнаха на бойкот срещу шведската верига. Мебелният гигант влиза в България с по-високи цени от Франция, Великобритания и Италия. Магазинът в столицата е франчайз на гръцкото дружество "Фурлис". Но проверка на "Стандарт" в Солун показа, че цените в софийската ИКЕА бият и гръцките.
Византийският номер на ИКЕА вбеси столичани. Веднага се появиха и групи, призоваващи към бойкот на шведската верига. Най-хард бяха столичаните, обединени в "НЕ на скъпите стоки в ИКЕА! НЕ на българската ИКЕА". Страницата на мебелния гигант във Фейсбук пък беше буквално бомбардиран с мнения. "Ако сме хора със достойнство, просто трябва да бойкотираме (ама наистина) тази верига и тогава ще почнат да ни уважават! Аз лично няма да стъпя там, а гръцкият собственик да си ходи в Гърция и там да продава на тези цени!", беше написал Момчил Божков на стената им в социалната мрежа. "IKEA, социалните мрежи успяха да помогнат и за сваляне на правителства по света! Помислете над това!", предупреждаваше ги пък Боби Титев. "Цените са точно такива, каквито би трябвало да бъдат в тази държава. Това е държава, в която всеки 2-ри е склонен да даде 2 или 3 месечни заплати, за да си купи мобилен телефон. Тук хората са склонни да мизерстват, но да карат кола която изобщо не им отговаря на стандарта", обобщаваше пък Михаил Стоичков.
Още от статията на „Стандарт"
„Гърция свършва парите, натискът върху нея расте", предупреждава от първата си страница „Дневник"
Гърция има пари само за няколко седмици. Toва заяви днес зам. финансовият министър на страната Филипос Сахинидис и така потвърди появилите се напоследък неофициални коментари, че бюджетът на страната е почти празен.
Признанието му идва дни след като представители на ЕС и МВФ предупредиха, че може да задържат шестия транш от 8 млрд. долара за страната, тъй като Атина се отклонява от поетите ангажименти. В сряда преговорите за тях ще бъдат подновени.
Германия втвърди тона към Гърция и проблемите в еврозоната. "Повече не трябва да има табута. Ако е необходимо, ще намерим механизъм за обявяване на Гърция в несъстоятелност, стига да разполагаме със съответните инструменти", заяви в интервю за в. "Велт" министърът на икономиката Филип Рьослер.
Говорителят му заяви, че Берлин иска Гърция да остана в еврозоната, но трябва стриктно да прилага реформите. Проблемите на Гърция удариха отново европейските борси. Най-губещи бяха банките във Франция и Германия, които са и основните притежатели на гръцки дългови книжа.
Пазарите продължиха да "отчитат" и оставката от петък следобед на члена на ЕЦБ Юрген Щарк, както и липсата на особени резултати от срещата на Г-7 във Франция през уикенда. Уолстрийт отвори надолу, но успя да възстанови загубите и някои от индексите излязоха на печалба.
Още от статията на „Дневник"
„Всички държави в ЕС нападат България за слабо правосъдие", разкрива от първата си страница „Сега"
Всички държави в Евросъюза се присъединиха вчера към критиките на Европейската комисия срещу България и Румъния за слаба борба с организираната престъпност и корупцията на високо равнище. За първи път от четири години Съветът на ЕС по общи въпроси (външните министри) превърна рутинната си подкрепа за годишния доклад на ЕК в самостоятелен подробен анализ на недостатъците в сферата на правосъдието и вътрешния ред в двете наблюдавани страни. Така не само еврократите в Брюксел, но и правителствата на държавите членки изразиха тревога, че не виждат желаните резултати, а именно - осъдени на затвор мафиотски босове, пратени зад решетките висши правителствени функционери и отнето имущество на необяснимо забогателите.
ъветът заяви, че все още има политическа воля у правителствата на България и Румъния да изпълнят препоръките на ЕК, но изрази разочарование, че работата им е мудна. Той определи Механизма за сътрудничество и проверка (мониторинг) като "подходящ инструмент", който трябва да продължи да действа, "докато бъдат постигнати конкретни и трайни резултати съгласно неговите цели". Държавите членки разсеяха очакването, изразено преди два месеца от София и Букурещ, че следващият доклад на ЕК през юли 2012 г. ще е последен, защото ще направи цялостна проверка на действието на механизма от началото на членството на България и Румъния на 1 януари 2007 г. Съветът на ЕС подчерта, че следващите оценки и предложения на Комисията "ще бъдат проучени внимателно", което означава повишена взискателност и продължаване на процедурата за неопределено време.
Още от статията на „Сега"
„75% от фирмите у нас вече плащат задълженията си в срок", информира от първата си страница „Класа"
Над 75 на сто от българските фирми плащат навреме задълженията си към своите партньори. Това показва проучване на компанията за събиране на вземания "ЕОС Матрикс" - "Навици за плащане в Европа 2011". Миналата година по-малко от 50% от бизнеса в страната е успявал да погасява навреме задълженията си към други фирми. Най-голямо подобрение в събираемостта отчитат в компаниите от сектора на промишлеността, това е и браншът, в който има най-ниска задлъжнялост в момента. В търговията бизнесът редовно си плаща, но въпреки това обемът на несъбраните вземания продължава да се увеличава, сочат данните.
Според Добрин Миревски, директор „Бизнес развитие" в "ЕОС Матрикс", данните са ясен сигнал, че българската икономика се подобрява. Той подчерта, че добрите стойности в промишлеността се дължат основно на повишения износ.
Ако трудностите на чуждите пазари се задълбочат, експортно ориентираните български фирми ще изпитат затруднения, пък предупреди Нина Станчева, управител на Националната агенция за събиране на вземания, пред "Класа". Според нея по-сериозни проблеми със задълженията в момента имат строителството и дистрибуцията на бързооборотни стоки. Тя допълни, че средният размер на просрочените вземания при небанковите финансови институции е между 600 и 1000 лева. Димитринка Гринко, директор на "Сайкъл кредит България", също потвърди, че строителният сектор изпитва затруднения. Проблеми има и в тежката промишленост, тъй като браншовете са затворени и се явяват длъжници и кредитори едни на други. Сред новите сектори, които се обръщат към фирмите за събиране на вземания, са и компании от транспортния бранш, както и фирми от сферата на продажбите на дребно и бързооборотните стоки, посочи експертът.
Още от статията на „Класа"
"Естония ни хвали за финансовата стабилност", пише на първата си страница „Класа"
Естонският премиер Андрус Ансип ни похвалил за финансовата стабилност и управлението на еврофондовете. Това е станало по време на среща с българския премиер Бойко Борисов в Талин вчера.
България е в много добра позиция по отношение на държавния си дълг. Този факт беше оценен и от агенция Moody's, която повиши рейтинга на страната ни, казал след похвалата премиерът Борисов.
Основен акцент в разговорите между двамата премиери е бил естонският опит в областта на електронното управление и информационните технологии. В балтийската държава от години работи система за е-правителство и е-полиция. С личните си карти, в които има чип, естонските граждани могат да плащат сметки и да гласуват през интернет. При спиране от полицаи картите служат и като шофьорски книжки и дават достъп на униформените до досиетата на водачите.
Борисов е споделил, че българската делегация е впечатлена от работата на естонските експерти и от постигнатото от тях високо европейско ниво в е-системата. Електронното управление като един от основните приоритети на нашето правителство ще допринесе за развитието на икономиката на страната, намаляването на корупцията и постигането на прозрачна и ефективно работеща администрация, заявил Борисов. Той е информирал естонския си колега за ускоряването на работата по вече започнати проекти за изграждане на електронното правителство у нас. България ще приеме експертна работна група от Естония, която ще направи преглед на направеното до момента и ще даде съвети за планирането на бъдещите действия на българските си колеги.
Още от статията на „Монитор"
„Рокади в "Козлодуй" и Пътната агенция", информира „Стандарт"
Атомната електроцентрала "Козлодуй" вече си има нов шеф. Александър Николов, който досега беше член на Съвета на директорите на централата ще ръководи дружеството занапред. До момента той е заемал технически постове, като голяма част от стажът му е минал в работещите V и VI блок. Освобождаването на досегашния шеф Костадин Димитров е станало по негова молба, съобщиха от Българския енергиен холдинг. Той е подал молбата си за напускане още на 2 септември, като мотивите са здравословни причини. Мястото му като член на СД на "АЕЦ "Козлодуй" се заема от Митко Янков, досегашен директор "Безопасност и качество".
Пътната агенция също си има нов шеф от снощи. Досегашният началник на ведомството Сергей Михалев беше освободен по взаимно съгласие. На негово място е назначен досегашният член на Управителния съвет Лазар Лазаров. Смяната гарантира приемственост и с нея се избягва изоставяне от строителните графици и срокове, обясни строителният министър Лиляна Павлова. Според нея АПИ навлиза в период, в който основният фокус в дейността й вече е техническото изпълнение на проектите.
Още от статията на „Стандарт"
"Всеки десети търси недовършено жилище", обобщава „Сега"
Все повече хора, които искат да се сдобият с жилище, се насочват към недовършени апартаменти, които все още не са пуснати в експлоатация, и за целта теглят по-скромни кредити. За такива имоти са 8% от заемите през август, като в предходните месеци този процент рядко надхвърляше 4%, отчитат в месечния си анализ експертите на Кредит Център. Причината е, че цените на апартаментите без акт 16 са по-атрактивни от вече завършените жилища и новите строежи са с добра локация. Не по-малко важно за купувачите е и това, че могат да участват с идеи в довършването на апартаментите. Експертите припомнят, че именно този вид строителство беше сред най-пострадалите от кризата, но през последните месеци отново се радва на повишено внимание. Само преди няколко месеца Агенцията по вписванията отчете бум в покупко-продажбата на жилища, като само през второто тримесечие на годината са отчетени по 747 сделки на ден.
"Липсата на акт 16 не е пречка за банките, ако потребителите са изрядни платци, а строителната компания е проверена и надеждна. Задължително условие обаче е сградата да е получила акт 14", обясни изпълнителният директор на Кредит Център Тихомир Тошев. Според маркетинг мениджърът на "Адрес недвижими имоти" Калоян Богданов хората вече не се страхуват да вложат парите си в жилище без акт 16, тъй като повечето от тях следят изкъсо случващото се на пазара и са наясно какво да купят. В същото време обаче брокерите признават, че заради замразяването на част от проектите и липсата на нови сгради няма и богат избор на нови апартаменти.
Още от статията на „Сега"
„Електронни проверки вместо по-висок праг за ДДС предлага бизнесът", разкрива „Класа"
Вместо да се вдига прагът за регистрация по ДДС на фирмите в България, да се електронизират всички насрещни проверки от НАП. Това предложение направи пред „Класа" зам.-председателят на БСК Камен Колев в отговор на идеята на данъчните да се увеличи двойно и дори тройно прагът за регистрация по ДДС като мярка за предпазване от злоупотреби. Тя бе лансирана от шефа на Националната агенция по приходите (НАП) в интервю за в. „Труд". Според Колев кардиналната мярка е всички фирми да се регистрират по ДДС и да подлежат на контрол, но е ясно, че това не може да стане при сегашните административни възможности на данъчните. Щом не си регистриран по ДДС, няма как да злоупотребяваш с налога, заяви Колев. По думите му наполовина ще намалеят регистрираните по ДДС фирми, ако се приеме да имат минимум 100 хил.-150 хил. лв. оборот годишно.
От НАП са направили предложение към парламентарната комисия по бюджет и финанси сегашният минимум от 50 хил. лв. оборот, необходим на фирмите за задължителна регистрация по ДДС, да бъде увеличен до 100 хил. или дори до 150 хил. лв., потвърдиха от агенцията пред „Класа". Законодателната мярка може да се разгледа и приеме от Народното събрание едва след разрешение от Европейската комисия, посочи говорителят на НАП Росен Бъчваров. Според БСК сега активните фирми в страната са около 320 хил., а по данни на данъчните регистрирани по ДДС са около 200 хил. компании.
Още от статията на „Класа"
"Преговаряме за средносрочен договор с "Газпром", казва в интервю за „Дневник" Димитър Гогов, изп. директор на "Булгаргаз"
В края на миналата седмица общественият доставчик "Булгаргаз" внесе официалното си предложение за поскъпване на газа от октомври в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Компанията намали първоначалната си прогноза за ръст от 20% на 13.86%. Дружеството продължава преговорите си с руснаците за сключването на нови договори за доставка на синьо гориво след 2012 г. За проблемите на компанията, за причините за бъдещото поскъпване на газа и за бъдещето на "Булгаргаз", разговаряме с изпълнителния директор на дружеството Димитър Гогов.
Г-н Гогов, на какъв етап са преговорите между "Булгаргаз" и "Газпром"?
- В момента се разглежда предложение на "Газпром експорт" за конкретен текст на договор за доставка. Изготвяме българската позиция. Предстои окончателен рунд или рундове от преговори, които в по-малка или по-голяма степен да доведат нещата до подписване на договор.
Към момента остават неуточнени три основни въпроса, по които позициите ни с руската страна не са много близки - цената на природния газ, какви количества ще заявим към "Газпром експорт" и не на последно място каква ще бъде нашата гъвкавост, тоест как в рамките на тези количества бихме се вместили в зависимост от развитието на пазара в страната.
Казахте рунд, това означава ли, че не очаквате лесно съгласие от страна на руснаците?
- За съжаление, преговорите за доставка на природен газ, което се забелязва не само в България, не са чисто икономически, макар последното да не е официално и написано. В момента ситуацията на пазара благоприятства исканията за по-висока цена от страна на производителите като резултат от повишеното търсене на енергоизточници и по-високата цена на котировките на петролните продукти.
Цената се сваля единствено на спот пазари и по конкретни договори със страни, в които има излишък от газ. България не е такъв случай. Това ще продължава и през следващите няколко години, защото имаме един доставчик, или по-точно казано, едно направление за доставка, което не създава допълнителна конкуренция за цената на газа.
Въпреки всичко позицията ни е, че трябва да се договорим с руските си колеги, тенденцията при ценообразуването на един средносрочен договор - какъвто искаме да подпишем с тях, да не се базира само на моментната картина на пазара, а да отчита всички данни и опит за последните 12 години.
Получавали ли сте предупреждение от "Газпром", че може да бъде спряно подаването на природен газ заради изострените отношения с Украйна?
- Не, категорично. Следим и публикациите, които излизат по темата, и по-скоро една конкретна, че "Газпром" е предявил претенция към газотранспортните пътища на "Нафтогаз" и това му е отказано. Практически към момента нищо не се е случило. Сега се извършва ремонтната дейност по цялата газотранспортна система от Русия през Украйна, Молдова и Румъния по южното направление.
Какво ще се случи, ако преговорите между България и Русия не приключат до изтичане на договорите за доставка на природен газ?
- Няма нищо драстично да се случи. Разбира се, хубаво е да приключат колкото е възможно по-бързо - това е и нашето желание. Искаме общите условия за доставка на природен газ да бъдат обявени, за да може нашите потребители да се запознаят с тях. Вече няма спор, че договорът, по който "Булгаргаз" ще купува гориво от началото на 2013 г., ще бъде с един доставчик - "Газпром експорт".
Още от интервюто на „Дневник"
„Орязаха таксите на пенсионните компании", информира „Монитор"
Сериозно намаляване на таксите, които събират сега фондовете за втора пенсия от клиентите си, предлага Комисията за финансов надзор (КФН). Ако промените в Кодекса за социално осигуряване, които вече бяха одобрени от КФН, не бъдат приети от парламента, това ще доведе до намаляване на натрупаните пари за втора пенсия с 20%, показват разчетите на финансовия надзор. За втора пенсия се осигуряват всички родени след 31 декември 1959 г. и работещите при тежки условия. Към момента те са 3,3 млн. души.
Според предлаганите изменения до 2016 г. инвестиционната такса трябва да падне от сегашния си 1% на 0,5 на сто, като е предвидено всяка година тя да намалява с 0,1%. Осигурените плащат тази такса на пенсионната си компания за това, че им управлява парите, без значение дали са на плюс, или на минус. Според сметките на КФН обаче в сегашния си размер тя ще редуцира парите за втора пенсия с 15%.
Средствата по партидите на осигурените за втора пенсия ще отънеят с още 5 на сто, ако се запази сегашният размер на таксата върху всяка вноска. Сега тя е 5% и се предвижда да намалява от 2017 г. - първо на 4%, през 2018 г. - на 3 на сто, за да достигне през 2019 г. 2,5%.
Третата по важност такса, която се отменя, е за смяната на пенсионния фонд, с което секва един доста добър бизнес за осигурителните посредници. Сега при прехвърляне старият фонд събира от клиентите си по 20 лв. Според експертни сметки от 2004 г. насам по тази линия от джобовете на осигурените са излезли над 15 млн. лв. Източници от пенсионните фондове твърдят, че предложението за премахване на таксата за смяна на фонда е дошло от самите тях. То е изпратено от името на асоциацията на пенсионните компании, но под него не са се подписали две от дружествата.
Още от статията на „Монитор"
НаблюдателЕ
на 13.09.2011 в 13:14:36 #1Относно "Византийски номер на ИКЕА": - абсолютно неграмотна дописка в "Стандарт"! - да се сравнят цени на *видове* стоките, без да се цитират "точните" наименования и кодове на IKEA, е от бездарно до тенденциозно. Точните наименования и кодове са вписани на *всеки* етикет на стоката в IKEA и могат елементарно да се сравнят - очевидно, статията е прозрачна поръчка на конкурент на IKEA в мебелния бизнес Известно е, че качеството на мебелите и изделията на IKEA е много добро, а съотношението качество/цени е ненадминато за повечето пазари, в които IKEA продава