- Официално стартира работата по съфинансираната от ЕС инициатива 6G-VERSUS, която изследва възможностите на мрежите от шесто поколение.
- А1 е част от консорциума, включващ 34 партньори от бизнеса и академичните среди от 10 държави в Европа.
А1 България e активен участник в инициативата 6G-VERSUS (6G Vertical Trials for Sustainability), която изследва възможностите на технологиите от шесто поколение. А1 разработва пилотен проект "Оптимизиране на разпределената енергия от възобновяеми източници с помощта на изкуствен интелект" в сътрудничество с Entra Energy, Университета в Кипър и Софтуерна компания. Практическото приложение на 6G технологиите, по които работи клъстерът, са насочени към управление на преносната мрежа, предвидимост и поддръжка на ветроенергийни паркове.
"А1 продължава да задава стандарти в телекомуникациите - за втора поредна година сме сред глобалните лидери с четвъртата най-бърза мобилна мрежа в света, а нашата 5G ULTRA мрежа вече достига над 86% от населението и предлага скорости над 1,96 Gbps.
Тези успехи ни вдъхновяват да поемем следващото предизвикателство - развитието на 6G технологиите. Горди сме да си сътрудничим с едни от най-прогресивните организации в Европа, за да постигнем заедно едно по-устойчиво и технологично бъдеще. Участието ни в 6G-VERSUS е и потвърждение на ангажираността ни към ESG целите, които си поставяме - като компания и като общество", заяви Александър Димитров, главен изпълнителен директор на А1 България.
Съфинансираният от ЕС проект 6G-VERSUS е с продължителност 36 месеца и се реализира съвместно от 34 партньори от 10 държави. Целта е да се демонстрира как 6G технологиите могат да усъвършенстват устойчивостта чрез примери за използването им в различни индустрии.
6G-VERSUS има за цел да проектира и разработи рамка за приложения, базирана на 6G, която обединява трите ключови елемента: вертикални индустрии, изкуствен интелект и мрежови приложения. Целта е да се покаже и оцени представянето, отражението върху устойчивостта, скалируемостта и бизнес моделите чрез реални практически примери, по които се работи в 6 пилотни групи. В консорциума участват представители на европейски телекомуникационни компании, редица академични, изследователски и неправителствени организации, както и малки и средни предприятия.
Паралелно на българския клъстер гръцките участници в проекта ще демонстрират пилотен проект за "роботизиран процес за издирване и спасителни операции". Испанските представители разработват "задвижващ механизъм за отдалечени полеви дейности", а в Португалия развиват "устойчива и сигурна пристанищна инфраструктура". Пилотът на френския клъстер е посветен на "базирани на данни стратегии за управление на водни ресурси и отпадъци в критично важни инфраструктури", а на финландския - "енергийно самозахранващи се 5G базови станции".
"Консорциумът стартира проекта с увереността, че ще постигне значими резултати за развитието и въвеждането в търговска употреба на 6G технологиите в различни индустрии, като демонстрира ползите за устойчивостта," коментира координаторът на проекта Санна Туомела от Университета на Оулу.
"Участниците в проекта са изключителни и заедно ще работим, за да покажем приноса на 6G технологиите за устойчивостта и трансформацията на различните индустрии."
6G-VERSUS се провежда с финансиране от Smart Networks and Services Joint Undertaking (SNS JU) като част от изследователската програма на ЕС Хоризонт Европа, според Grant Agreement No 101192633.
Инициативата е съфинансирана от ЕС. Изразените позиции и мнения са на съответните им автори не е задължително да отразяват тези на ЕС или SNS JU. ЕС и институцията, предоставяща гранта, не носят отговорност за тях.
https://www.linkedin.com/company/6g-versus/
https://www.facebook.com/6gversus