Следващите месеци ще бъдат белязани от битка "на тихия фронт", която може да определи начина, по който потребителите в Европейския съюз се свързват с глобалната мрежа.

Два алианса - на телекоми и на интернет доставчици, спорят за това трябва ли целият 6 GHz спектър да се отвори за нелицензирана употреба. Привържениците на този ход твърдят, че ще позволи развитието на нов и по-бърз Wi-Fi, докато противниците виждат в това риск за бъдещето на мобилните мрежи от шесто поколение на Стария континент.

"Ябълката на раздора" е горната честотна лента от 6-гигахерцовия спектър. Преди няколко седмици 12 телекома - Vodafone Group, Orange, Deutsche Telekom, Telefónica, BT Group, Telia, TIM, Proximus, KPN, Elisa, A1 Telekom Austria и United Group, поискаха той да се използва за мобилна свързаност.

По-рано през тази седмица интернет доставчици и браншови организации на свой ред призоваха ресорния еврокомисар Хена Виркунен да позволи и нелицензирана употреба на честотите - в името на по-конкурентоспособни европейски предприятия, зависещи от тази свързаност.

Wi-Fi срещу 5G в битка за честоти, която засяга всички потребители

Wi-Fi срещу 5G в битка за честоти, която засяга всички потребители

Доставчици на интернет призовават ЕС да освободи спектър, към който гледат и телекомите

"По-голямата част от трафика в Европа е на закрито и повечето започва или завършва с Wi-Fi връзка. Винаги има шумотевица около 5G и 6G, но не трябва да забравяме как потребителите реално се свързват с интернет", заяви пред "Ройтерс" Марта Суарес, президент на Dynamic Spectrum Alliance.

Желко Батистич, вицепрезидент с ресор "Технологии" в United Group, обаче вижда нещата по различен начин: "Европа вече е освободила достатъчно количество честоти за Wi-Fi в долната честотна лента на 6-гигахерцовия спектър и голяма част от тях остават неупотребени. Мобилните мрежи, които са в основата и на потребителската и на корпоративната свързаност, спешно се нуждаят от този капацитет. Приоритизирането на мобилната употреба на горната част от спектъра е най-стратегическият и ефективен избор за европейската дигитална икономика".

Той е категоричен - осигуряването на 200-мегахерцови блокове за телекомите в 6-гигахерцовия спектър е от ключово значение за старта на 6G мрежите. Причината - растежът на мобилния трафик ще изисква използването на всички налични в момента честоти за поддържането на 5G. Освен по-бавен старт и по-лоши характеристики на мрежите от шесто поколение (заради потенциални смущения - б.р.), според вицепрезидента на United Group може и да се стигне до фрагментация на 6G екосистемата в глобален мащаб.

Сбогом на кабелите: Бизнесите все повече залагат на мобилната свързаност

Сбогом на кабелите: Бизнесите все повече залагат на мобилната свързаност

Ключов е въпросът за сигурността

Подписът на Батистич е под писмото на телекомите, според които искането за допълнителни честоти за Wi-Fi има и геополитически аспект. Според тях "заинтересовани страни от САЩ" стоят зад призивите за нелицензирана употреба на спектъра и "ако се забави решението горната част от 6-гигахерцовия спектър да стане достъпна за европейските мобилни оператори, докато в същото време на американските технологични интереси бъде позволено да получат допълнителен 6 GHz капацитет, европейската конкурентоспособност ще бъде заплашена".

Вероятно причина за това е, че сред искащите нелицензирана употреба на честотите е и базираният в Тексас Wi-Fi Alliance - организация, в която влизат и американски компании.

"Телекомите са основни доставчици на Wi-Fi услуги за европейските потребители и предприятия и не отчитаме настояща или бъдеща липса на спектър за него", пишат от сектора.

Очаква се Европейската комисия да предложи законодателен пакет, наречен Digital Networks Act, в края на 2025 г., целящ решаване на предизвикателствата пред свързаността.