Американската компания Boeing е "доста уверена", че може да увеличи производството на най-продаваните си самолети "737 MAX" до 42 на месец, заяви главният изпълнителен директор Кели Ортберг, съобщи Reuters.
Цената на акциите на американския производител на самолети скочи вчера с 5%, след като Ортберг заяви на конференцията Bernstein Strategic Decisions, че се надява да постигне производство от 47 самолета на месец до края на 2025 г. По-късно той се поправи, като каза, че очаква компанията да работи с регулаторните органи до края на годината за увеличаване на производството до това ниво, а не да го достигне.
В момента Boeing се опитва да стабилизира производството си на 38 самолета на месец, на което ниво то беше ограничено от Федералната авиационна администрация (FAA) на САЩ през 2024 г. - след като инцидент във въздуха постави програмата за безопасност и качество на производството на самолети Boeing под нов контрол.
След като FAA одобри увеличаването на производството от Boeing до 42 самолета на месец, "в плана ни има последващи увеличения на цените", каза Ортберг. Той вече е подчертавал, че производството трябва да бъде стабилно преди каквото и да е увеличение на цените.
Производствените дефекти по програмата за "737" са намалели с 30%, посочи Кели Ортберг. "На практика всеки от нашите клиенти съобщава за по-високо качество на самолета при доставката."
Увеличаването на производството е от решаващо значение за връщането на Boeing към положителен паричен баланс, което Ортберг по-рано заяви, че очаква да постигне през втората половина на годината. Компанията има разходи от 2,3 млрд. долара през първото тримесечие на годината.
Изпитания
Компанията Boeing постига напредък с FAA по сертифицирането на най-малкия и най-големия вариант на MAX.
Производството на "MAX 7" и "MAX 10" е отложено отчасти поради опасения относно системата за размразяване на двигателите. Компанията трябва да завърши критичните тестове до юли, което ще даде време за сертифициране на самолета до края на годината, каза нейният главен изпълнителен директор.
Натрупаните поръчки на Boeing включват близо 1200 броя за "737 MAX 10" и 332 броя за "MAX 7".
Ортберг също така заяви, че китайските авиокомпании ще възобновят покупките на самолети Boeing през юни. Китай спря да приема доставките през април в отговор на митата, наложени от президента Доналд Тръмп.
Компанията е в процес на увеличаване на производството на "787" от пет на седем самолета на месец, което наскоро беше одобрено от FAA, каза представител на Boeing пред Reuters.
След това компанията обмисля преминаване и към 10 броя на месец, коментира Ортберг.
Дори с увеличаване на производството, някои завършени самолети Boeing 787 все още чакат доставка поради забавяния при сертифицирането на новите дизайни на пътническите седалки, допъни Ортберг. Той очаква проблемът да продължи до края на годината.