Не само, че България води по ръст на цените на жилищата сред държавите от ЕС, но страната ни е първенец и по покачване на продукцията в строителство.

Най-голямо увеличение в строителството се наблюдава в България (+5,5%), следвана от Нидерландия (+2,5%) и Португалия (+2%). Това показват данните на Eurostat през август 2024 година, спрямо юли 2024 г.

На другия полюс, сред държавите-членки, за които има налични данни, най-големият годишен спад на в строителството е регистриран в Словения (-17,1%), Словакия (-10,9%) и Унгария (-6%).

90% от сделките с жилища в София са с ново строителство. Ръстът на цените е 12% за година

90% от сделките с жилища в София са с ново строителство. Ръстът на цените е 12% за година

Новите строежи са предпочитани, заради модерните технологии на изграждане, които ги правят по-перспективна инвестиция

В същото време през този период строителството намалява с 2,5% в еврозоната и с 2,4% в ЕС. През юли 2024 г. производството в строителството е намаляло с 0,5% в еврозоната и с 0,3% в ЕС.

Що се отнася до строителните сектори по държави-членки, в еврозоната през август 2024 г. спрямо юли 2024 г. строителството нараства с 0.9% за строителство на сгради, намалява с 2,1% при гражданското строителство, и се увеличава с 0.3% за специализираните строителни дейности.

България и Полша не могат да бъдат настигнати по ръст на цените на жилищата от останалите членки на ЕС

България и Полша не могат да бъдат настигнати по ръст на цените на жилищата от останалите членки на ЕС

Цените на жилищата в блока продължават да растат, като няколко страни от бившия Съветски съюз са начело

В ЕС строителствотото нараства с 1,8% за строителство на сгради, намаляват с 2,1% при гражданското строителство и се увеличава с 0,4% за специализираните строителни дейности.

Увеличение на месечна база

Като оставим настрана годишните данни, най-високите месечни увеличения на строителството са регистрирани в Швеция (+7,2%), Нидерландия (+6,3%) и Румъния (+4,7%). Най-голям спад се наблюдава в Словакия (-4,3%), Белгия (-3,2%) и Словения (-3,1%).

Наскоро писахме за цените на жилищата в ЕС, които продължават да растат най-вече в страните от бившия Източен блок. В това число влиза и България. От второто тримесечие на 2023 г. петте държави с най-голямо увеличение са Полша (+17,7%), България (+15,1%), Литва (+10,4%), Хърватия (+10%) и Унгария (+9,8%)за второто тримесечие на тази година.

За страната ни това е поредно тримесечие на покачване на цените на имотите. Предходното също отчете ръст от точно 16%. Според статистиката на Eurostat през последната година цените на жилищата у нас се покачват постоянно и то с двуцифрено число почти всяко тримесечие.