Всяка седмица нов милионер", четем от първата страница на „Стандарт"
Всяка седмица - нов милионер. С 11 се увеличиха богаташите за 3-те летни месеца. Толкова са хората с нови депозити за над 1 милион лева, сочи статистиката на БНБ до 30 септември 2010 г. Милионерите с влогове са общо 437. Три месеца по-рано те са били с 11 по-малко. Седем от новите богаташи държат парите си в левове, шестима в евро. С двама по-малко са тези, които спестяват в други валути. Общата сума на депозитите за по над 1 милион лева надхвърля 1 милиард лева. Като цяло предпочитанията обаче са за спестявания в евро. От 437 милионери с депозити, 244 държат парите си в единна валута, 169 - в левове и само 24 в други. В същото време милионерите с кредити са станали двама по-малко за трите летни месеца. Те вече са 116, а в края на юни са били 118.
Още от статията на „Стандарт"

„Застраховките ще поскъпват по-бавно", прогнозира от първата си страница „Дневник"
Клиентите на застрахователите могат да изгубят отстъпките от брокерите на полици, но ще спечелят от по-бавното поскъпване на "Гражданска отговорност" от очакваното. Това ще е ефектът от въвеждането на таван за разходите по задължителната застраховка според представители на застрахователни компании и на брокери, до които "Дневник" се допита.

Условието разходите да не надвишават 20% от цената на автомобилната полица беше прието преди една седмица от Комисията за финансов надзор и предстои да се публикува в "Държавен вестник". Според всички представители на сектора то ще доведе до силно намаление на комисионите, които компаниите предоставят на брокерите на полици.

Пред "Дневник" председателят на асоциацията на застрахователите Орлин Пенев каза, че в момента комисионите се движат към 30%, според други участници на пазара стигат и до 40%. Брокери коментираха, че това ще ги принуди да премахнат отстъпките, които предоставят на клиентите при сключване на полици. Проверка по сайтовете им показа, че те варират от 5 до 25 лв., най-много са тези от 15 лв.

В същото време административното ограничение на средствата, които застрахователите харчат покрай "Гражданска отговорност", според самите тях ще намали натиска за поскъпването й. Преди по-малко от месец от бранша прогнозираха, че изискването на надзора да отделят специален резерв за задължителната полица ще увеличи цената й с 20 - 30%.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"

„Две болници ще платят 150 000 лв. за груби лекарски грешки", съобщава от първата си страница „Сега"
Две болници бяха осъдени да платят големи обезщетения на пациенти заради лекарски грешки. Варненската "Св. Анна" ще трябва да даде 110 000 лв. на родителите на 14-годишния Румен Стоянов, който почина в болницата миналата година. Обезщетението е сравнително високо в съдебната практика по подобни дела. Пазарджишката "Хигия" ще трябва да компенсира с 33 502 лв. студентката Красимира Попова, която вследствие на неуспешна операция е получила тежки увреждания.

Румен постъпил в "Св. Анна" на 16 януари миналата година с остър кръвоизлив в носа, зачервено гърло, кашлица и хрема. Седмица преди това бил лекуван от семейния лекар заради остра инфекция на горните дихателни пътища. На 20 януари момчето почива, като вдишва кръв в белите дробове.

Румен е имал вроден сърдечен порок. И макар в болницата първоначално да му поставят правилна диагноза, е трябвало да бъде консултиран с детски ревмокардиолог. Медиците, извършили съдебната експертиза, смятат, че заради силния кръвоизлив от носа детето е трябвало да бъде прегледано и от специалист "уши, нос, гърло". Освен това предната тампонада е била поставена неправилно. Румен се е нуждаел от кръвопреливане, а и е трябвало да бъде лекуван в реанимационно отделение, е заключението на тройната експертиза.

"Вината на лекуващите е, че не са предприели адекватни действия за продължаващото с дни обилно кръвотечение от носа", съобщиха от съда.
Още от статията на „Сега"

„Борисов и Путин редят енергийните проекти", информира от първата си страница „Монитор"
Премиерът Бойко Борисов и руският му колега Владимир Путин обсъдиха вчера в телефонен разговор реализацията на съвместни енергийни проекти. Това съобщи говорителят на руското правителство Дмитрий Песков. Директният разговор между двамата е трети за последните три седмици. Обсъдени са и други въпроси преди  работното посещение на Путин в събота в София. Тогава руският премиер и Борисов ще подпишат споразумение за създаване на обща компания за „Южен поток".

Решението за създаване на общата фирма между БЕХ и руския държавен гигант ОАО „Газпром" беше взето вчера от правителството. Новата фирма всъщност ще вземе окончателното инвестиционно решение за газопровода, обясни след заседанието на кабинета  министърът на икономиката Трайчо Трайков. От думите му стана ясно, че България ще участва с 50%, но не уточни каква ще е необходимата сума за този етап от развитието на проекта. Окончателното решение за инвестицията от българска страна ще бъде взето, след като стане готово прединвестиционното проучване, което трябва да определи дали проектът е рентабилен за нас.

Все още не е ясно дали договорът с „Газпром" ще е обвързан с общия стокообмен между България и Русия. Премиерът Бойко Борисов заяви преди дни, че ще преговаряме за по-добри условия за българските продукти и завръщане на руския пазар на традиционни български продукти като вино и тютюневи изделия. България се надява отново да повдигне въпроса и с намаляването на цената на руския газ с още 5%, за което не остана време при посещението на шефа на "Газпром" Алексей Милер в средата на октомври в София. Очаква се в събота Милер да бъде в руската делегация, която ще пристигне у нас.
Още от статията на „Монитор"

„Обсъждат "Бургас- Александруполис" в Холандия", съобщава от първата си страница „Класа"
В Амстердам, Холандия, днес се провежда съвместно общо събрание на акционерите, Надзорния и Управителния съвет на компанията „Транс-Болкан Пайплайн", която ще изгражда петролопровода „Бургас-Александруполис", научи „Класа" от членове на надзора. От българска страна в срещата ще участва Деница Беязова, която е изпълнителен директор на българския клон на компанията.

Сред въпросите, които ще бъдат обсъждани на събранието, ще е отхвърлената в сряда от Висшия екологичен експертен съвет Оценка за въздействието върху околната среда на проекта за петролопровод от Бургас до адриатическото гръцко пристанище Александруполис. През октомври 2010 г. руският енергиен министър Сергей Шматко оповести, че Гърция и Русия създават съвместна работна група за ускоряването на проекта за петролопровода „Бургас-Александруполис". Преди два дни пък гръцкият външен министър Димитрис Друцас поиска България да определи позицията си за трансбалканския нефтопровод, който трябва да пренася 35 млн. тона руски петрол с възможност капацитетът му да достигне 50 млн. тона. На днешното заседание на управителните органи на компанията „Транс-Болкан Пайплайн" ще бъде обсъдено забавянето на проекта, предизвикано от отказа на България да одобри екологичната оценка за съоръжението. Затова се очаква в делегацията на руския премиер Владимир Путин да е включен и енергийният министър Сергей Шматко.
Още от статията на "Класа"

"Софийска вода" във френски ръце", информира „Стандарт"
"Софийска вода" АД вече е на френската компания "Веолия". Британската фирма Юнайтед Ютилитис (UU) финализира продажбата на част от активите си, сред които е и делът от 77,1% в "Софийска вода". Френската "Веолия" е придобила и дела на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в столичната ВиК компания. Останалите 22,9% от дружеството се държат от Столичната община. Предстои промяна и в ръководството на "Софийска вода". "Веолия" влиза във владение на собствеността си и ще обяви програмата си за развитие на фирмата, след като се запознае със състоянието на активите и направи финансово-икономическа снимка на дружеството.

Целият пакет активи, които са продадени от Юнайтед Ютилитис на "Веолия", включват 77,1% от "Софийска вода", 11,67% от ВиК-то на Манила, Филипините, 100% от дъщерната на Юнайтед Ютилитис компания Australia Pty Limited и нейните подразделения, 32,2% от Aqua Spolka Akcyjna в Полша, както и други ютилити дейности като електроенергетика и природен газ.
Още от статията на „Стандарт"

„Слабо и несигурно възстановяване в сянката на свито потребление", е заглавието на анализ на „Дневник"
Малък ръст и несигурно възстановяване, стимулирани от износа, но в сянката на свиващи се потребление и инвестиции. Така изглежда българската икономика през очите на бизнесмени и анализатори, до които "Дневник" се допита дни преди Националният статистически институт да оповести първите си данни за брутния вътрешен продукт през третото тримесечие.

Всички без изключение предположиха, че в периода от юли до септември БВП е нараснал с под 1% на годишна база (виж карето с прогнозите), но никой все още не смее да говори за устойчиво възстановяване, тъй като причина за добрите данни са фактори, за които не е сигурно как ще влияят в дългосрочен план. НСИ ще обяви предварителните данни за БВП утре.

Така например износителите продължават да се възползват от съвземането на международните пазари и да отчитат ръст на продажбите си. През летните месеци нетният износ (разликата между износ и внос) се подобрява с 1.5 млрд. лв., но успоредно с това идват и притесненията, че растежът се гради на отчайващо ниската база от 2009 г. и несигурността доколко външната среда трайно се подобрява.

"Ако експортните ни отрасли се развиват добре, ще има и пари за харчене. През следващите 1-2 години едва ли ще има стабилно възстановяване на пазарите в ЕС и САЩ. Ще има месеци на известен статистически възход, но той едва ли ще е кой знае колко съществен, защото в двата региона има сериозни проблеми", коментира Кирил Домусчиев, съсобственик на "Хювефарма" и "Български морски флот".
Още от статията на „Дневник"

"Андрей Иванов - бизнес по ръба на скандала", анализира „Сега"
Неочакван развой настъпи в разразилата се компроматна война, водена от РЗС. Втора седмица в епицентъра на скандала е Андрей Иванов, председател на Столичния общински съвет и лидер на столичната ГЕРБ. Иванов внезапно се оказа важна фигура в сценария на РЗС и атаката към него дори надминава по интензивност тази срещу предполагаемия му покровител - вътрешния министър Цветан Цветанов. Бившият полицай бе принуден да се обяснява по много обвинения, част от които неоснователни, но политическият резултат е налице. БСП поиска оставката на Иванов от СОС, а ролята му на водеща фигура при предстоящите местни избори и в ръководството на ГЕРБ е под въпрос.

Голяма част от фактите, изнесени от РЗС, са стари истории, които тежаха върху автобиографията на Иванов от началото на мандата му досега. Председателят на СОС и лидер на ГЕРБ в София е твърдо убеден, че по документи няма да има никакъв проблем с имотното си състояние, и не е изключено това да се окаже така. Нежеланието му да говори конкретно и част от детайлите по сделките обаче предизвикаха въпроси и недоумения, които не могат да бъдат компенсирани с разсъждения за наличие на 120-годишен стаж и лозунги от сорта на "Притежаването на собственост не е престъпление".
Още от статията на „Сега"

„Последно: Без данък лукс за имоти и коли", съобщава „Монитор"
Кабинетът се отказва от въвеждането на данък лукс върху скъпите имоти и коли, защото той ще вкара в бюджета едва 6 млн. лв., които няма да оправдаят разходите и усилията по администрирането му. Това стана ясно от думите на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Той присъства на дебатите в парламента по приемането на бюджета на здравната каса. Вчера депутатите приеха на първо четене бюджетите на здравната каса и на Националния осигурителен институт  (НОИ).

"Финансовото министерство няма да внесе предложение за т.нар. данък лукс с проектозакона за местните данъци и такси", каза Дянков. И допълни: "С парламентарната група на ГЕРБ говорихме доста по темата, както трябва да е в една демокрация, какви са плюсовете и какви са минусите. И в крайна сметка и финансовото министерство, и депутатите от ГЕРБ смятаме, че минусите са повече от плюсовете."

Дянков съобщи още, че вероятно в петък промените в Закона за местните данъци и такси ще влязат за подпис в Министерския съвет.

По-рано председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Менда Стоянова обяви официално, че ГЕРБ се е отказал от въвеждането на данък лукс.
Още от статията на „Монитор"

„До 2 седмици обявяваме търговете за магистрала "Марица", казва в интервю за „Класа" Божидар Йотов, председател на УС на агенция „Пътна инфраструктура"
Г-н Йотов, на какъв етап са търговете за зимно почистване и за кои райони има проблеми с обжалванията?
- 30 процедури за текущ ремонт и зимно поддържане бяха проведени. От тази година договорите са за 4 г. и избираме вече по една фирма за всяка област, а не както досега по районни пътни служби. За 16 конкурса няма обжалвания и вече сме поискали необходимата документация за сключване на договори. За останалите 14 области имаше обжалвания пред Комисията за защита на конкуренцията. За тях поискахме предварително изпълнение, но ни беше отказано от антимонополния орган. След това във ВАС за повечето търгове бяха отхвърлени определенията на КЗК.

В 4 области търговете са възобновени, защото според АПИ е имало нарушения в конкурсите. Това са Перник, Плевен, Смолян и Шумен.

Там, където нямаме възможност да сключим договори, имаме 2 варианта - удължаваме стария договор до 31 март 2011 г., за да гарантираме чистенето в този район. Другият вариант е за местата, където нямаме договор, да възлагаме малки обществени поръчки.

Залогът при тези конкурси е много голям и фирмите сериозно обжалват. Голяма част от възраженията са неоснователни, но ние трябва да спазваме закона.

За съжаление средствата за зимно почистване за тази година са ограничени. Разполагаме с под 30 млн. лв. за текущ ремонт и зимно поддържане до края на тази година.

Очаквате да се спестят доста средства по ОП „Регионално развитие". Кои ще са обектите, които ще включите в 3-ти етап?
- Имаме около 70 млн. лв., които са спестени от 1-ви етап. С около 46 млн. лв. от тях финансираме разширението на Южната дъга от околовръстното шосе на София.

Около 100 млн. лв. очакваме да спестим след провеждането на 2 етап от ОПРР. Имаме готовност да включим веднага отсечки, но проблемът е, че не знаем колко точно пари ще бъдат спестени. И сега да стане ясно, че разполагаме със 150 млн. лв. за 3 етап, конкурсите могат да бъдат изиграни за 100 млн. лв. и да спестим 50 млн. лв. Очаквам, че фирмите ще продължават да дават по-ниски цени и че ще се спестят още пари, което ще ни даде възможност да добавим нови пътни отсечки. Така че аз очаквам да има и 4-ти етап.

Няма да казвам засега конкретни отсечки, които могат да бъдат ремонтирани, без да знам дали и колко пари има за тях. Ще бъдат в областите Шумен, Велико Търново, Добрич, Търговище, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Русе, Разград, Силистра, Бургас, Кърджали, Благоевград, Перник.

Кога ще бъдат обявени тръжните процедури за лотовете на магистралите „Марица" и „Струма"?
- Тръжните документи за лот 1 и 2 на магистрала „Марица" ни бяха върнати от Агенцията за обществени поръчки и Управляващия орган по ОП „Транспорт" с някои забележки, които в момента се отстраняват. Веднага след като изчистим тези въпроси обявяваме конкурса, така че това ще стане след около 2 седмици.

По принцип сме заложили конкурса за изпълнители на лот 1 да започнат до 18 ноември, а за лот 2 - до 22 ноември. Очакваме да има избрани изпълнители към края на май 2011 г. Месец по-късно сме планирали да започне самото строителство на двата участъка.

За магистрала „Струма" имаме готовност да обявим конкурсите за строителството на лот 1 и 4 в началото и в края на януари 2011 г. Изпълнителите очакваме да са ясни до юли 2011 г. за първия участък и през август или септември - за четвъртия. Строителството може да стартира през август и през септември.
Още от интервюто на „Класа"