За да подпомогне декарбонизирането на индустрията на Европейския съюз (ЕС), Европейската комисия обяви, че ще отпусне над 250 милиона евро безвъзмездни средства от Механизма за свързване на Европа (CEF) за 21 проучвания за развитие на водородна инфраструктура.
Финансирането ще помогне за облекчаване на инвестиционните рискове, свързани с този зараждащ се пазар, и ще допълни рамката на водородната политика, въведена в Пакета за газ и водород. Безвъзмездните средства са предназначени за проекти в Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Литва, Латвия, Полша, Португалия, Испания и Швеция.
Операторите на газопреносни системи (TSO) на Финландия, Естония, Латвия, Литва, Полша и Германия обявиха началото на проучванията за осъществимост на Северно-Балтийския водороден коридор (NBHC) през декември 2024 година.
Водородни проекти за $6 млрд. подготвят във Финландия
Те ще произвеждат 850 тона чисто гориво на ден
Миналата година Комисията официално откри втория търг в рамките на Европейската водородна банка, чрез Фонда за иновации (IF24), за разпределяне на 1,2 милиарда евро от приходите от Системата за търговия с емисии на ЕС (ETS) в подкрепа на производителите на водород, категоризирани като RFNBO, разположени в Европейското икономическо пространство (ЕИП).
Търгът стартира през първата седмица от новия мандат на Комисията и ще приключи на 20 февруари 2025 г. Над 250 милиона евро безвъзмездни средства от Механизма за свързване на Европа (CEF) също ще бъдат отпуснати за 21 проучвания за развитие на водородна инфраструктура.
Както беше разкрито, това финансиране ще помогне за облекчаване на инвестиционните рискове, свързани с този зараждащ се пазар, и ще допълни рамката на водородната политика, въведена в Пакета за газ и водород. Съобщава се още, че официалното приемане на това решение за възлагане ще последва през следващите седмици. След това Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) ще подготви споразумения за безвъзмездни средства с бенефициентите.