Милиони левове консултантски, административни и други разходи вече са направени по осемте проекта, които отпаднаха от Националния план за възстановяване и устойчивост, пише "Сега", като се позовава на проверка в информационната система ИСУН.
Сред тях са:
- 3,3 млн. лева консултантски услуги за Европейската банка за възстановяване и развитие по проекта за батериен парк, който беше префасониран до грантова схема за батерии за домакинства и фирми;
- 2,249 млн. лева консултантски услуги за Международната банка за възстановяване и развитие по проекта за производство на геотермална енергия;
- 1 млн. лева са отчетени като архитектурно-строителни разходи по надграждането на номер 112, което няма да се случи по ПВУ.
Отпаднаха и проекти като производството на зелен водород, нова система за управление на влаковете и дигитализация на административните масиви от данни - заради нулев или минимален прогрес по тях.
Други - като ВиК инфраструктурата за населените места с 5-10 000 души, бяха прехвърлени към програма "Околна среда", което ще е свързано с много допълнителна административна работа.
Макар по всички проекти чиновниците да са работили до момента, няма оценка колко работни часове са загубени с промените.
Иначе, както отбелязва "Сега", реална загуба на пари по ПВУ към момента няма - ще се придвижат алтернативни проекти. Те обаче ще трябва да бъдат завършени до август 2026 г., което с оглед тежките процедури за обществени поръчки, вероятно ще означава по-лесно изпълними инвестиции.
От пресслужбата на правителството уточниха за изданието, че еврокомисията ще даде възможност да се пренасочват пари по ПВУ и за проекти в областта на отбраната, включително - в насърчителни банки или държавни компании, свързани със сектора.
Тук обаче отново е важен крайният срок, който отстои на по-малко от година и половина от днес, така че наистина мащабни военни покупки с пари по Плана не изглежда изключително вероятни.