Китайската икономика през четвъртото тримесечие на 2008 г. се е развивала с най-бавен темп за последните седем години, стана ясно от публикуваните днес данни на националната статистика. Икономическият растеж през Q4 се равнява на 6.8%.

Глобалната рецесия е довела до понижаване на износа, увеличила е натиска за по-високи разходи на правителството и е довела до понижаване на лихвите, за да се стимулира растежа, коментира агенция „Блумбърг".

Китайската държавна агенция Синхуа изтъква, че през цялата 2008 г. икономическият растеж е равен на 9%, което е най-високият темп на икономическо развитие за големите икономики в света. Все пак за пръв път от 2003 г. процентът на растежа се измерва с едноцифрена величина.

Абсолютният размер на БВП на Китай през 2008 г. е изчислен на 30.067 трилиона юана.  По курса за деня това се равнява на 4.4 трилиона щатски долара. Синхуа коментира: като цяло националната икономика запазва добрия си темп на развитие и бързия растеж.

В „Блумбърг" са на различно мнение: сриващото се търсене на компоненти и материали от Китай на световния пазар се възпроизвежда също и в останалите части на Азия, като Австралия, Тайван и Южна корея са близо до рецесията, а сривът в Япония става все по-притеснителен.

Икономист в Хонконг коментира: стряскащо забавяне - а още не сме видели най-лошото, което предстои. Стратегически специалист за банка в Лондон даже заявява: имплозия на китайската икономика, заплаха за Комунистическата партия, правителството ще девалвира юана и ще доведе търговска война.

Наистина, юанът продължава да се търгува при ниво 6.8364 спрямо долара, а индексът на китайските акции в Щанхай се повиши с 0.5%, тоест пазарите са били подготвени за изнесените днес данни.

Очакванията са, че централната банка ще запази едногодишната лихва на ниво 4.5%, след като от септември досега понижи лихвите с 2.16%.

В държавната китайска агенция пише още: разпростиращата се глобална финансова криза продължава да засяга най-бързо нарастващата икономика в света. Икономическият растеж показва очевидна корекция спрямо предходната година, но постижението на китайската икономика е по-добро от другите страни, засегнати от глобалната криза.

Слабостта на четвъртото тримесечие се дължи на намалялото промишлено производство. Трупат се запаси, които не могат да се реализират заради намалялото търсене в чужбина. Износът, който формира една трета от китайския БВП, е паднал с 2.8% на годишна база.

Ръст от 6.8% през четвъртото тримесечие не е белег на „твърдо приземяване" - а необходимо пренастройване спрямо предишната експанзия. Този по-нисък растеж няма да бъде преодолян за няколко тримесечия или за една година. Ситуацията ще е такава - нормална - още две или три години напред. Дори със слабия 9% икономически растеж, Китай е допринесъл за 20% от прираста на БВП в света през 2008 г., който прираст според МВФ е 3.7% общо, 1.4% за развития свят и 6.6% за развиващите се страни, към които се числи и Китай.