Китайската икономика е изправена пред свръхкапацитет на мощностите и "порочен кръг" от проблеми. Това се казва в стътия на The Wall Street Journal (WSJ).

Анализатори от САЩ посочват, че поради свръхкапацитета на мощности в Китай и намаляването на търсенето на стоки, местните производители са принудени да снижават цените на продуктите си, както и размера на инвестициите.

Основателят на Китайския изследователски център, Пенелопе Прайм коментира в тази връзка, че на този фон купувачите отлагат покупките, очаквайки цените на стоките да продължат да падат. Прайм описва икономическите проблемите на Китай с думите "порочен кръг".

Фармацевтична компания Sanofi ще направи най-голямата си досега инвестиция в Китай - за 1 млрд. евро

Фармацевтична компания Sanofi ще направи най-голямата си досега инвестиция в Китай - за 1 млрд. евро

Новият огромен завод ще произвежда инсулин

Като пример на проблемите в Китай, експертите от САЩ посочват ситуацията с един от най-големите производители на хартия в региона, Shandong Chenming Paper. За да освободи складовете си от натрупалата се продукция, компанията намали цените, но пък загубите й нараснаха. В резултат на това, се наложи компанията Shandong Chenming Paper да спре три четвърти от производствените си мощности, т.е. сега тя работи с натоварване само на една четвърт от възможностите си.

WSJ отбелязва, че ако сред китайското население трайно са настанят очаквания за още по-ниски цени, то тази ситуация става трудно да се промени.

Като пример авторите на анализа посочват Япония, където през 90-те години на ХХ век е имало криза в сегмента на недвижимите имоти и на фондовия пазар. Поради това, че японците са се съсредоточили тогава върху изплащането на дълговете, страната имаше слаб икономически растеж в продължение на почти 30 години.

Бумеранг: Новите ограничения на САЩ спрямо Китай ще засегнат и ... Япония

Бумеранг: Новите ограничения на САЩ спрямо Китай ще засегнат и ... Япония

В Япония се намират едни от най-големите в света компании за оборудване за производство на чипове

За проблемите на китайската икономика свидетелства и фактът, че Народната (Централната) банка на Китай ще продължи да смекчава парично-кредитната си политика през 2025 г., според изявлението, публикувано след заседанието на висшето партийно ръководство на страната. Такъв сигнал след заседание на партийния орган беше даден за първи път от последните 14 години. Той обаче беше очакван, предвид продължаващата слабост на вътрешното търсене и неясните перспективи за външното търсене на китайски стоки.

Стабилизирането на външната търговия и обема на чуждестранните инвестиции е в периметъра на вниманието на китайските власти. В тези области обаче се очаква свиване, вкл. и заради избирането за президент на САЩ на Доналд Тръмп, който може да започне нова фаза на търговската война с Китай.

Китай ще коригира курса си - на финансите и на икономиката

Китай ще коригира курса си - на финансите и на икономиката

Китайските власти обещават да подкрепят икономическия растеж, но дали ще успеят