Кризата при втория по големина производител на стомана в света и първи в Европа ArcelorMittal продължава. Стоманодобивният завод на корпорацията в съседна Румъния обяви, че ще намали дейността си от 9 декември (поне) до края на 2024 година в резултат на липсата на поръчки през този период, съобщава Romania Insider. В същото време компанията ще успее да изплати 75% от заплатите на своите 600 служители, пише Ziarul Financiar.
Само от фабриката в Румъния загубите на дружеството за добив на стомана са се удвоили до 16 милиона евро за преиода януари-септември, а приходите му са намалели с 13% на годишна база до 420 милиона леи. Пазарната му капитализация спадна с 3,45% на годишна база.
Както Money.bg вече писа, компанията планира да затвори два завода и в Северна Франция, в които работят над 130 души, стана ясно в края на ноември от съобщение на синдикатите, цитирано от световните агенции. ArcelorMittal е последната компания, която обяви планове за съкращаване на работни места и затваряне на заводи във Франция, която се бори с икономически затруднения.
Източник: iStock
Общо 112 души са заети в завода на компанията близо до Реймс и още 24 в Денайн, според синдикатите.
"Планира се производството да спре през юни", се казва в изявление на синдикатите. Първите заминавания ще започнат още през април.
Миналият месец дружеството призова Европейския съюз да защити конкурентоспособността на европейската стомана. Световният лидер в металургията притежава още две производствени бази в Румъния и има приблизително 127 000 служители по целия свят.
През 2020 година компанията обяви постигнато принципно споразумение за продажба на американския си бизнес на местната компания Cleveland-Cliffs Inc. Бизнесът беше оценен от 1,4 милиарда долара, като сделката беше уредена в налични пари и акции. Cleveland-Cliffs плати на ArcelorMittal 505 милиона долара като аванс. Останалата част беше платена в обикновени и привилегировани акции на Cleveland-Cliffs.
Сливането намали разходите за американския бизнес на ArcelorMittal със 150 милиона долара годишно, но това не успя да реши глобалните проблеми на дружеството, които през следващите години нараснаха значително.