Кризата в авиокомпанията Boeing сякаш няма край. След като миналата седмица стана ясно, че стачкуващите работници не постигнаха договрка с техния работодател за увеличаване на заплащането, компанията обяви, че планира да съкрати около 10 на сто от работната си сила. Това е ход, който изненада пазарите, тъй като авиогигантътт продължава да е изправен пред значителни финансови предизвикателства, съобщава Invezz.
Компанията предупреди инвеститорите за по-голяма от очакваната загуба през третото тримесечие и по-ниски приходи от прогнозите на Wall Street. А изпълнителният директор на компанията Кели Ортберг обяснява този ход така:
"Бизнесът ни се намира в трудна позиция, което налага необходимостта от вземането на трудни решения, за да се възстанови конкурентното предимство на компанията. Трудно е да подценим предизвикателствата, пред които сме изправени заедно", заяви Ортберг в изявление.
Тези съкращения ще засегнат служителите в цялата компания, включително ръководители и мениджъри, тъй като Boeing се опитва да коригира структурата си, за да се справи с текущите проблеми. Компанията има около 171 000 служители, основно базирани в САЩ.
Безизходицата в стачката увеличава напрежението
Решението идва на фона на работническа стачка, която навлезе в петата си седмица. Преговорите със стачкуващите работници в щата Вашингтон стигнаха до задънена улица. Според S&P Global Ratings стачката струва на Boeing приблизително $1 милиард на месец, което увеличава значително финансовото напрежение на компанията.
Източник: архив ЕПА
Ортберг признава, че справянето с проблемите на бизнеса ще изисква структурни промени за поддържане на конкурентоспособността в дългосрочен план. Стачката допълнително усложнява възстановяването на Boeing, тъй като компанията е изправена пред натиск от множество фронтове, включително оперативни прекъсвания и финансови затруднения.
Предварителният отчет за печалбите на Boeing за третото тримесечие рисува мрачна картина. Компанията прогнозира приходи от $17,8 милиарда, което е далеч под прогнозатана анализаторите от $18,49 милиарда.
Освен товакомпанията очаква да отчете загуба от $9,97 на акция и отрицателен оперативен паричен поток от $1,3 милиарда за тримесечието. В края на тримесечието Boeing имаше $10,5 милиарда в брой, но продължаващите предизвикателства създават несигурност за бъдещето на компанията.
Авиогигантът планира да публикува пълните си резултати за третото тримесечие на 23 октомври, когато ще бъдат оповестени повече подробности за финансовото й състояние.
Закъснели проекти и намаляване на производството
В допълнение към неволите на Boeing, компанията обяви, че отлага доставката на своя търговски самолет 777-9 до 2026 г. и на товарния самолет 777-8 до 2028 г. Тези забавяния ще доведат до загуби, оценени на $2,6 милиарда. На този фон компанията реши да прекрати производството на един от своите товарни самолети, сигнализирайки за по-нататъшни смущения в бизнеса с търговски полети.
След новината акциите на Boeing паднаха с близо 2% в разширената търговия в края на миналата работна седмица, след като завършиха редовната борсова сесия с ръст от 3%. Рейтингът на облигациите на компанията също е под натиск. S&P Global Ratings преразгледа облигациите на Boeing за възможно понижаване миналата седмица, което я прави третата голяма агенция за кредитен рейтинг, която изразява опасения относно способността на Boeing да изпълнява финансовите си задължения.
Moody's и Fitch вече понижиха рейтинга на облигациите на Boeing до най-ниското ниво на инвестиционен клас, оставяйки компанията на ръба на спекулативен рейтинг.
Ефективност на акциите и по-широко пазарно сравнение
Акциите на Boeing не се представиха добре през 2024 г., като паднаха с цели 42% до настоящия момент на тази година. Това рязко контрастира с индекса S&P 500, който е спечелил приблизително 22% за същия период. Финансовите проблеми на компанията, съчетани със забавяне на производството, трудова стачка и заплахата от понижаване на рейтинга на облигациите, повлияха силно на настроенията на инвеститорите.
И докато Boeing се готви да публикува пълните си тримесечни резултати на 23 октомври, инвеститорите ще следят отблизо по-нататъшното развитие в усилията на компанията да се справи с предизвикателствата. Предстоящите съкращения, продължаващата стачка и забавените доставки на самолети са фактори, които биха могли да оформят краткосрочната перспектива на Boeing.
Засега обаче авиокомпанията е изправена пред тежка битка за възстановяване на финансовото си здраве и конкурентна позиция на световния пазар.
iliev_72
на 14.10.2024 в 15:56:53 #1Така се случва когато авиокомпании се управляват от икономисти !