UniCredit обяви във вторник, че се отказва от офертата за поглъщане на Banco BPM, ден преди да отчете по-висока от очакваната тримесечна печалба и да повиши прогнозите си за 2025 г., съобщават световните агенции.

Втората по големина италианска банка обясни решението си да се оттегли от сделката с правителствената намеса в процеса. "Теглихме чертата на тази транзакция. В един момент трябва да ограничиш загубите си, да елиминираш пречките и да се съсредоточиш върху това, което контролираш ", заяви изпълнителният директор Андреа Орчел пред CNBC.

UniCredit получи "зелена светлина" за сделка за €14 милиарда

UniCredit получи "зелена светлина" за сделка за €14 милиарда

Ще успее ли да погълне конкурента си в Италия Banco BPM?

Конфликтът на UniCredit с Рим относно Banco BPM подчертава по-широка европейска тенденция на правителствено участие в банковата консолидация. Офертата на UniCredit от ноември провали правителствените планове за обединяване на BPM с Monte dei Paschi, което накара властта да използва специалните си правомощия за намеса в корпоративни сделки и предизвика правен спор.

Сега коментарът на UniCredit е че правителствената интервенция е лишила акционерите на Banco BPM, както и италианската икономика от добра възможност.

Силни финансови резултати

Въпреки неуспеха със сделката, UniCredit отчете нетна печалба от 2,9 милиарда евро за тримесечието до юни, изключвайки еднократни позиции и 3,3 милиарда евро с тях. Това надвишава прогнозата от 2,5 милиарда евро и представлява ръст спрямо 2,7 милиарда евро година по-рано.

Защо не се случи мегасделката с участието на UniCredit

Защо не се случи мегасделката с участието на UniCredit

Банковата група загуби близо 3 милиарда евро от пазарната си стойност от петък насам

Банката прогнозира нетна печалба за цялата година от около 10,5 милиарда евро, над предишната прогноза от повече от 9,3 милиарда евро. Това се дължи на по-малко от очакваното намаление в приходите от разликата между депозитните и кредитните лихви, както и на допълнителни съкращения на разходите.

UniCredit планира да изплати на акционерите най-малко 30 милиарда евро през 2025-2027 г., като най-малко половината ще бъдат дивиденти, а останалото - чрез обратно изкупуване на акции.